Adrianna Palka. Ze sportem związana od zawsze. Absolwentka Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie. Obecnie jedna z najpopularniejszych trenerek fitness w Polsce.

Redakcja: Adrianno, skąd u Ciebie taka pasja?

Adrianna Palka: To zasługa dziadków i rodziców. To oni przekazali mi w genach sportowe predyspozycje. Od dziecka byłam związana ze sportem i różnymi jego obliczami. Nie wyobrażam sobie innej drogi rozwoju. Sport dodaje mi skrzydeł i motywuje do działania. Dzięki niemu realizuję się i spełniam zawodowo. Pasja jest częścią nas samych i możemy ją realizować w każdym miejscu. Najważniejsze jest robić to, co się kocha i realizować się w swoich planach, dążąc uporczywie do celu.

Ciężko pracowałaś na swój sukces?

Adrianna Palka: Zdecydowanie tak, ale wychodzę z założenia, że to właśnie pracowitość, cierpliwość, konsekwencja i systematyczność są niezbędne do osiągnięcia sukcesu. Bez ciężkiej pracy trudno jest osiągnąć zamierzony sukces. Każdemu zdarzają się momenty kryzysowe. Im trudniej osiągnąć cel, tym lepsza satysfakcja w chwili zdobycia. Sukces powinniśmy oprzeć właśnie na ciężkiej pracy, a nie na trickach i drodze na skróty.

Masz całą rzeszę fanów. Jak to się robi?

Adrianna Palka: Jestem sobą, nie naśladuję innych, tylko podążam swoją własną drogą według wyznaczonych przez siebie celów i kierując się ważnymi dla mnie wartościami. Chyba to jest właśnie klucz do sukcesu. Ważne jest bycie naturalnym, szczerym i uśmiechniętym. Uśmiech to lek na wszystko. Wychodzę z założenia, że każda z nas trenerek ma swoją grupę odbiorców. Im więcej inicjatyw i osób, które chcą przekazywać pasję do sportu i aktywności, tym lepiej. Działam i pokazuję światu zdrowe wzorce nie oglądając się na innych. Staram się przekazywać jak najwięcej energii, ponieważ przekazywana energia jest zwracana w podwójnej dawce.

fot. Mateusz Szelc, One Light Studio

Jak wygląda zwykły dzień trenera personalnego?

Adrianna Palka: Poniżej jeden z moich zwykłych dni: 7.30 piję szklankę ciepłej wody z cytryną i łyżeczką miodu. 7.40 robię tabatę na mięśnie brzucha (powtarzam ją trzy razy). 8.00 jem zdrowe śniadanie, często jest to kasza jaglana z orzechami włoskimi, żurawiną, jabłkiem i cynamonem i wychodzę na treningi z moimi podopiecznymi. 9.00 piję swoją ulubioną kawę według pięciu przemian. 11.00 jem drugie śniadanie, np. ciemne pieczywo z pomidorem i awokado i wracam do treningów.

14.00 czas na obiad – lubię kaszę bulgur, do tego stek z sosem szparagowym i pieprzem Cayenne. 15.00 mam czas dla siebie, wtedy zazwyczaj czytam maile i pracuję nad swoim blogiem. 16.30 piję sok z buraków i ananasa (uwielbiam buraki w każdej postaci!!). 17.00- teraz mam czas na porządny trening dla siebie – robię trening funkcjonalny na całe ciało z taśmami trx i biegam 10 kilometrów. 19.00 wizyta u fryzjera! 21.00 przed snem piję shake proteinowy.

Jak zrodził się pomysł na Fitnoteq?

Adrianna Palka: Jakiś czas temu zostałam zaproszona do tego projektu. Wydał mi się on ciekawy, więc wzięłam udział w nagraniach. Nagrałam kilka swoich autorskich kursów. To był jeden z moich pierwszych większych projektów, dzięki któremu wiele się nauczyłam.

Wyglądasz świetnie, twoja sylwetka jest idealna.  Czy zawsze miałaś ładną figurę i byłaś szczupła?

Dziękuję za miłe słowa. Tak, zgadza się zawsze raczej należałam do grona osób szczupłych. Nigdy nie musiałam martwić się o swoją figurę. Jeżeli chodzi o wagę też z tym aspektem nigdy nie miałam problemów, chyba takie geny. Cieszę się, że nie musiałam i nie muszę martwić się o zbędne kilogramy. Zawsze dbałam o swoją sylwetkę i zwracałam uwagę na to, co jem.

fot. Mateusz Szelc, One Light Studio

Lubisz słodycze?

Tak, trzeba umieć się do tego przyznać! Wychodzę z założenia, że wszystko jest dla ludzi. Trzeba wszystkiego skosztować, ale z umiarem i zachowaniem zdrowego rozsądku. Chyba nie ma osób, które nie lubią słodyczy. Ale kto powiedział, że słodkie produkty są złe? Słodkie też może być zdrowe.

Uwielbiam żelki i gorzką czekoladę. Jestem od nich uzależniona. A na zły humor zawsze pomagają kwaśne żelki.

Czy są dni, kiedy nie chce Ci się ćwiczyć?

Mam chwile zwątpienia jak każdy, ale na szczęście to tylko momenty. Żyję tym co jest tu i teraz. Cieszę się z każdego dnia, z faktu, że jestem zdrowa i mogę działać na 100 %. Nigdy z tego nie zrezygnuję.

Czy oprócz sportu masz jakieś inne pasje?

Oczywiście, że tak. Jedna pasja to za mało. Uwielbiam rysować, robić zdjęcia i podróżować. Kiedyś chodziłam na kółko plastyczne i ceramiczne z nadzieją, że w przyszłości zostanę architektem, albo dekoratorem wnętrz. Wyszło inaczej i nie żałuję. W wolnym czasie staram się jak najwięcej poświęcać na inne pasje.

Co jest dla Ciebie najważniejsze w życiu?

Najważniejsze w życiu jest to, żeby nigdy nie przestawać marzyć i kochać. Znaleźć swoje miejsce na ziemi i działać jak podpowiada serce. Najważniejsza jest dla mnie moja rodzina, która przekazała mi wartości i mądrość życiową.

Steve Jobs idealnie uchwycił w kilku zdaniach to, co jest istotne w życiu: „Twój czas jest ograniczony, a więc nie marnuj go na życie cudzym życiem.

Nie daj się złapać w pułapkę przeżywania życia, będąc sterowanym przez innych. Nie pozwól, by zgiełk opinii innych zagłuszył twój wewnętrzny głos. I co najważniejsze, miej odwagę podążać za swoim sercem i intuicją. One jakimś cudem już wiedzą, kim tak naprawdę chcesz zostać. Wszystko inne ma wartość drugorzędną!”.

fot. Mateusz Szelc, One Light Studio

Co byś chciała powiedzieć kobietom zaczynającym swoją przygodę z fitness?

Żyjcie zgodnie z własnymi przekonaniami i w zgodzie z własnym ciałem. Bądźcie sobą i nie poddawajcie się na opiniom innych ludzi, to bardzo istotne. Na początku bardzo ważnym jest ustalenie celów, do których się dąży i utrzymanie motywacji oraz konsekwencji w poczynaniach ukierunkowanych na konkretne efekty.

Najważniejsza jest systematyczna i przemyślana praca nad swoim ciałem. Trzeba pamiętać, że odpowiednia dieta i trening razem dają 100 % efekt. Więc do dzieła, czas ucieka, nie ma na co czekać. Zacznijcie już od dziś ze zdrową dietą i regularnym treningiem. Życzę powodzenia i samych sukcesów. Niech każda przeszkoda będzie szansą na wprowadzenia zdrowych zmian w Wasze dotychczasowe życie.

Plany na przyszłość? Są takowe?

Pewnie, że są. Moje hasło przewodnie to: „Marzysz, planujesz, osiągasz”! Na pewno dalszy rozwój, kariera zawodowa i komercyjne projekty. Czas zweryfikuje w jakim miejscu będę za kilka lat, czy będzie to kariera- trudno stwierdzić. Każda trenerka marzy o karierze. Jedno wiem na pewno, że nigdy się nie zatrzymam i będę systematycznie realizowała zamierzone cele. Chciałabym mieć w przyszłości rodzinę i dzieci, ale póki co skupiam się na własnym rozwoju.

fot. Mateusz Szelc, One Light Studio