Lato kusi nas bogactwem kolorów i smaków. To szczyt sezonu na soczyste warzywa i owoce, a utrzymanie zdrowej diety jest teraz najprostsze w całym roku. Sprawdź jakie produkty najkorzystniej wybrać w lecie, żeby twój jadłospis był urozmaicony, kolorowy i zdrowy. Z tych składników możesz przyrządzić sałatki, chłodniki, desery czyli same lekkie i zdrowe posiłki. Tak więc cieszmy się tymi spożywczymi darami lata, póki trwa sezon.

Maliny

Maliny to słodki, smaczny owoc, który idealnie prezentuje się jako skłanik letnich śniadań czy deserów. Owoce te zawierają bogactwo witamin takie jak witamina C, E, B, a takeże wiele substancji minrealnych, na przykład potas, magnez, wapń. Te owoce są częstym składnikiem soków i herbat, które stosujemy jako naturalny sposób na przeziębienie. Maliny to także idealny wybór dla tycj, którzy walczą z nadmiarem kilogramów. Mimo że są słodkie, to dostarczają bardzo niewielu kalorii. Garść malin ma ich tylko 30. Dodatkowo zawierają błonnik pokarmowy, który pęczniejąc w żołądku powoduje uczucie sytości, a także przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania naszego układu pokarmowego.

Ogórki

Choć ogórki szklarniowe można kupić przez cały rok, to właśnie w lecie możemy cieszyć sie świeżymi, malutkimi, chrupiącymi ogórkami gruntowymi. To popularne warzywo z rodziny dyniowatych, które aż w 97% składa się z wody. Świetnie gasi pragnienie, a także wspomaga funkcjonowanie nerek i oczyszcza organizm z toksyn. Ogórki zawierają przeciwutleniacze oraz substancje, które chronią przez rozwojem raka. Jeden ogórek to tylko 5 kalorii, więc śmiało możemy dodawać to warzywo do więszkości letnich potraw. Możemy je jeść w każdej postaci: surowe, kiszone, małosolne, jako składniki tzatziki czy jako dodatek do orzeźwiającej lemoniady.

Warzywa strączkowe

Warzywa strączkowe to jedne z najbardziej wartościowych warzyw, które zaraz po produktach zbożowych powinny stanowić podstawę naszej diety. Są bogate w białko, minerały i witaminy i dlatego powinny znaleźć się w każdym jadłospisie. Ich spożywanie jest szczególnie istotne w diecie wegetarian i wegan. Strączki najczęściej spotykane latem to bób, fasolka szparagowa, groszek czy mamut. Tych warzyw możmy używać jako składnik różnorodnych dań takich jak: leczo, risotto, sałatki. Ale idealnie sprawdzają się także w najprostszym wydaniu, a więc po prostu krótko gotowane, skropione ulubioną oliwą czy masłem.

Świeże zioła

Lato to najlepszy czas na dodawanie do potraw świeżych ziół, bo na targach jest ich całe mnóstwo. Ich walory smakowe wynikają z wysokiego stężenia lotnych olejków. O tej porze roku najczęściej możemy spotkać świeżą bazylię, która jest świetnym dodatkiem do potraw z pomidorami, miętę, która będzie pasować do mrożonej herbaty czy drinków. Jako składnik kanapek, past, zup, sosów i niezbędny element podkręcający smak przygotowanych przez nas letnich potraw sprawdzają się: koperek, natka pietruszki (cenne źródło witaminy C), lubczyk, szczypiorek czy majeranek. Świeże zioła poprawiają smak i aromat potrawy, samym wyglądem pobudzają apetyt, a przy tym mają działenie lecznicze. Zawierają składniki mineralne jak potas, żelazo, mangan, magnez, do tego witaminy i foliany, a także antyoksydanty, w tym chlorofil.

Jabłka

Lato to idealna pora na soki owocowe. My uwielbiamy świeże soki, które tak często już spotykamy w sklepach. Sok jabłkowy jest niskokaloryczny i zawiera mnóstwo witamin. Należą do nich: witamina A, witamina C, PP, wapń, fosfor, krzem.

Zalety spożywania soku jabłkowego:

obniżenie cholesterolu

przeciwutleniacze zawarte w jabłkach działają moczopędnie

witamina C wpływa na odporność

wpływa na spowolnienie procesów starzenia skóry

poprawia metabolizm

Victoria Cymes sok jabłkowy

Victoria Cymes sok jabłkowy

Jagody

Krzystne właściwości zdrowotne jagód znały już nasze prababcie, które używały ich jako domowego lekarstwa w czasach gdy nie było antybiotyków. Ten smaczny i estetyczny element letnich deserów korzystnie wpływa na wzrok, obniża poziom złego cholesterolu, uelastycznia naczynia krwionośne, a także jest naturalnym lekarstwem na biegunkę. Jagody można zbierać samemu w lesie albo kupić na lokalnym targu czy w supermarkecie. Warto wykorzystać sezon na te owoce, bo są zdrowe i pyszne. Możesz dodać je do porannej owsianki, koktajlu, ciast i deserów albo zjeść ze śmietaną, posypane cukrem.

Papryki

To warzywo, które przywędrowało do nas z Ameryki Południowej, a ponieważ nasiona paptyki długo zachowują zdolność kiełkowania, można je łatwo przewieźć na dłuższą odległość. W kuchni mamy do wyboru całe mnóstwo odmian papryki: klasyczne czerwone, zielone, żółte, białe habanero, chilli czy jalapeno. Świeża papryka zawiera więcej witaminy C niż cytryna, a sproszkowana poprawia trawienie i pobudza apetyt. Dodatkow jako jedno z niewielu warzyw nie traci właściwości odżywczych po poddaniu procesom obróbki cieplnej. Paprykę można spożywać surową, gotowaną, konserwową albo suszoną jako składnik przypraw. My polecamy paprykę pieczoną, ma zupełnie inny smak i idealnie komponuje się zmiksowana z delikatnym serkiem.

Szpinak

Właściwości lecznicze szpinaku to zasługa beta karotenu, witaminy C oraz luteiny, czyli przeciwutleniaczy. Dodatkowo szpinak bogaty jest w potas, żelazo i kwas foliowy, dlatego jest szczególnie polecany jako składnik diety przyszłych mam. Ale jest to warzywo polecany dla osób, które dbają o linię, bo jest niskokaloryczne, w 100 gramach zawiera tylko 22 kalorie. To niezawodna baza letnich sałatek, a także idealny komponent zapiekanek i zielonych smoothies.

artykuł powstał we współpracy z Victoria Cymes