Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni to jedna z najstarszych imprez filmowych w Europie. Celem festiwalu jest promocja polskiej kinematografii. 43. edycja Festiwalu rusza w poniedziałek, a filmem otwarcia będzie „Kamerdyner” Filipa Bajona. 

Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni to jedna z najważniejszych imprez dla polskiego kina. Widzowie uczestniczący w pokazach filmowych jako pierwsi mają szansę obejrzeć przedpremierowe pokazy filmów, a także zapoznać się z najnowszymi polskimi produkcjami. Podczas festiwalu filmy rywalizują o statuetkę Złotych i Srebrnych Lwów. O nagrodę mogą ubiegać się najciekawsze rodzie produkcje, debiuty, premiery oraz laureaci międzynarodowych festiwali filmowych. Przykładem jest tutaj „Zimna Wojna”, która zdobyła uznanie między innymi amerykańskiej publiczności i jest typowana jako film, który może zdobyć Oscara.

fot. www.instagram.com/tomekraczek

W jury Konkursu Głównego 43. festiwalu w Gdyni zasiądą: Elżbieta Cherezińska, Jadwiga Jankowska-Cieślak, Dorota Kobiela, Marcin Koszałka, Rafał Listopad, Joanna Napieralska, Elwira Pluta, Joanna Szymańska i Waldemar Krzystek.

fot. www.instagram.com/fpffgdynia

O główną nagrodę – Złote Lwy 43. festiwalu w Gdyni powalczą takie produkcje jak:

„7 uczuć” – reż. Marek Koterski

„Autsajder” – reż. Adam Sikora

„Dziura w głowie” – reż. Piotr Subbotko

„Eter” – reż. Krzysztof Zanussi

„Fuga” – reż. Agnieszka Smoczyńska

„Jak pies z kotem” – reż. Janusz Kondratiuk

„Juliusz” – reż. Aleksander Pietrzak

„Kamerdyner” – reż. Filip Bajon

„Kler” – reż. Wojciech Smarzowski

„Krew Boga” – reż. Bartosz Konopka

„Pewnego razu w listopadzie” – reż. Andrzej Jakimowski

„Twarz” – reż. Małgorzata Szumowska

„Ułaskawienie” – reż. Jan Jakub Kolski

„Wilkołak” – Adrian Panek

„Zabawa zabawa” – reż. Kinga Dębska

„Zimna wojna” – reż. Paweł Pawlikowski.

Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni to idealne miejsce na uhonorowanie całokształtu pracy wielu znanych reżyserów, scenografów – ludzi kina. W tym roku przypadają 80.urodziny Jerzego Skolimowskiego i to właśnie on odbierze nagrodę za całokształt twórczości. Pozostałych laureatów poznamy podczas uroczystej gali finałowej, która odbędzie się w sobotę 22 września.