Zmęczeni zgiełkiem miasta lub szybkim życiem wybieramy namiot jako sposób na spędzenie weekendu lub urlopu. W dobrym stylu jest zabrać rodzinę na wakacje z daleka od głośnych hoteli i zatłoczonych plaż. Dobrym pomysłem jest kupno namiotu i wycieczka z dzieciakami nawet do najbliższego lasu.

Jak wybrać namiot?

Przy wyborze namiotu trzeba wziąć pod uwagę 4 główne kryteria:
liczba osób przebywających w namiocie
rodzaj kempingu: statyczny pobyt na kempingu czy biwak (obóz wędrowny)
warunki klimatyczne
łatwość rozkładania

Liczba osób mieszkających w namiocie

W zależności od tego czy jedziesz sam, z osobą towarzyszącą, z rodziną czy z przyjaciółmi, Twoje potrzeby będą inne. Liczba miejsc w namiocie oraz liczba sypialni są więc kryteriami, które należy wziąć pod uwagę w pierwszej kolejności.

W namiotach 1-3-osobowych jest tylko jedna sypialnia, ale może być w nim oddzielona przestrzeń, nazywana absydą, przeznaczona do przechowywania rzeczy oraz zwiększająca powierzchnię namiotu. Namioty „rodzinne” posiadają jedną dużą sypialnię lub kilka mniejszych.

Wolisz mieszkać na kempingu czy wędrować i biwakować?

Przeznaczenie namiotu jest jednym z najważniejszych kryteriów jego wyboru.

Jeśli jedziesz na kemping, gdzie spędzisz wiele dni lub tygodni w jednym miejscu, radzimy wybrać namiot kempingowy. Wybierz namiot duży i wygodny, bo będzie Ci on służył za dom przez cały, długi pobyt na kempingu. Jeżeli natomiast będziesz rozkładał namiot co noc w innym miejscu, a w ciągu dnia będziesz wędrował po górach, wybierz lekki namiot, bo będziesz go nosić na plecach cały dzień.

Jakie warunki klimatyczne napotkasz?

Wiatr, deszcz, upał to elementy, których nie planujemy, a które mogą nam utrudnić sen. Pomyśl więc o namiocie nieprzemakalnym, w którym będzie sucho podczas ulewy, i który będzie wytrzymały na wiatr.

Wszystkie namioty Quechua są wytrzymałe na niesprzyjające warunki klimatyczne.

Aby zapobiec gorącu, które często budzi nas rano w namiocie, sprawdź czy namiot, który wybrałeś, posiada otwory wentylacyjne umożliwiające cyrkulację powietrza. Już od kilku lat poza otworami wentylacyjnymi nasze namioty posiadają technologię Fresh©, która zapewnia zmniejszenie ciepła odczuwanego w namiocie dzięki materiałowi izolującemu podczas upalnych dni.

Jaki wolisz system rozkładania?

Rozkładanie namiotu to cała filozofia, ale również doświadczenie! Jeśli uważasz, że rozkładanie namiotu to część uroku kempingu, wybierz namiot z tradycyjnym stelażem. Takie namioty są kompaktowe i przystosowane do użytkowania na biwaku.

Jeśli nie lubisz zabawy ze stelażem, najlepszy namiot dla Ciebie to namiot z konstrukcją samonośną, jak np. 2 Seconds. Nawet jeśli jesteś początkującym użytkownikiem namiotu, rozłożenie go będzie dla Ciebie dziecinną zabawą. Jest jeszcze trzecie rozwiązanie, bardziej nowoczesne: to namiot dmuchany. Kilka dmuchnięć pompką i Twój namiot nabiera kształtu.