Działka znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie lasu, blisko niewielkiej rzeki na przedmieściach Bukowna, niewielkiego miasteczka w Małopolsce.

Przeznaczona pod budowę domu działka była długa i dosyć wąska, z wjazdem od krótszego boku, co narzucało szereg ograniczeń.
Inwestorzy wyrazili kilkanaście dokładnie sprecyzowanych życzeń co do funkcjonowania domu a przede wszystkim co do oświetlenia pomieszczeń i otwarcia na widoki i ogród.

Dom miał być otwarty na zachód, częściowo na ogród od północy i strony zachodniej, a jednocześnie łapać światło od południa.
Na  piętrze miał zostać zaprojektowany duży taras, dobrze oświetlony od strony południowej,  jednocześnie zlokalizowany bezpośrednio przy sypialniach, które z kolei były usytuowane w północnym końcu domu.

To wszystko, plus kilka innych wymagań, stworzyło dosyć skomplikowaną łamigłówkę do rozwiązania.
Architekci postanowili podzielić dom na sekcje, które mieściły poszczególne funkcje – a cały proces projektowania oparł się na „negocjacjach” i wzajemnych przesunięciach brył – co ostatecznie wytworzyło od strony ogrodu geometryczną formę zbliżoną do klocków Tetrisa. Elewacja wschodnia, przysunięta blisko granicy z sąsiednią działką jest natomiast bardzo prosta, minimalistyczna w formie, tylko z jednym przeszkleniem z translucentnego szkła profilowego w strefie wejścia do budynku.

Nowoczesny projekt domu

fot. Tomasz Zakrzewski

Podstawowy materiał elewacyjny – malowane na czarny kolor drewno, zostało wybrane tak aby stworzyć wrażenie wtopienia się budynku w otaczający las.

Pozwalało to na spełnienie początkowych założeń projektantów i inwestorów, aby mimo swej nietypowej formy budynek nie epatował swą obecnością, a poprzez odpowiednio użyte materiały, na pierwszy rzut oka niemal był niezauważalny na tle lasu.

Projekt domu Tetris otrzymał nagrodę roku SARP 2015 za najlepszy dom jednorodzinny w Polsce.

Nowoczesny projekt domu

fot. Tomasz Zakrzewski

Nowoczesny projekt domu

fot. Tomasz Zakrzewski

Nowoczesny projekt domu

fot. Tomasz Zakrzewski

Nowoczesny projekt domu

fot. Tomasz Zakrzewski

Źródło: http://ideadomu.pl/dom-tetris-nagroda-sarp-2015-najlepszy-dom-jednorodzinny-polsce/

Zdjęcia: Tomasz Zakrzewski, http://www.archifolio.pl/