Sony World Photography Awards – największy światowy konkurs fotograficzny – ma już 10 lat. Nagradzane są w nim najlepsze fotografie z ubiegłego roku zgłoszone w czterech głównych kategoriach.

Jury Sony World Photography Awards 2017, największego na świecie konkursu fotograficznego, ogłosiło nazwiska finalistów (pierwszą dziesiątkę) i zdobywców wyróżnień (pierwszą pięćdziesiątkę) w poszczególnych kategoriach. Na konkursy profesjonalny, otwarty i młodzieżowy nadesłano ogółem 227 596 zdjęć, co pokazuje znaczenie fotografii jako środka przekazu.

– Sądząc po niebywałej różnorodności i bogactwie tematycznym nadesłanych w tym roku prac, konkurs Sony World Photography Awards ma prawdziwie globalny zasięg. W jego dziesięciolecie mogę z przekonaniem powiedzieć, że Sony World Photography Awards oraz sztuka fotografii mają się znakomicie – Zelda Cheatle, przewodnicząca jury konkursu profesjonalnego / kuratorka wystaw (Wielka Brytania).

Impreza, której organizatorem jest World Photography Organisation, obchodzi w 2017 roku swoje 10-lecie. Od samego początku jej głównym sponsorem jest firma Sony.

© Helen Kiparissa , Greece, Shortlist, Youth, Beauty, 2017 Sony World Photography Awards

Do finału Sony World Photography Awards wybierane są najwybitniejsze fotografie z poprzedniego roku, cechujące się niezwykłą różnorodnością gatunków, stylów i tematów. O międzynarodowej atrakcyjności konkursu i jego prawdziwie globalnej skali świadczy fakt, że na finałowych listach tegorocznej edycji znalazły się prace z 49 krajów, a reprezentanci kolejnych 11 krajów otrzymali wyróżnienia.

Finaliści konkursu profesjonalnego, otwartego, młodzieżowego i studenckiego zaimponowali sędziom rzetelnością narracji i siłą języka wizualnego, dopełniającego główny temat. Wśród ich prac znajdziemy nadzwyczajne ujęcia architektury, subtelne krajobrazy i wymowne cykle ukazujące najważniejsze światowe wydarzenia z poprzedniego roku. Uwagę zwracają takie tematy, jak poruszające sceny z życia kobiet w Arabii Saudyjskiej, szczere wyznania dzieci z chińskiej szkoły, przygotowania rosyjskich kulturystów oraz osobisty cykl ukazujący walkę z rzadkim schorzeniem.

© Javier Arcenillas, Spain, Shortlist, Professional, Contemporary Issues, 2017 Sony World Photography Awards

Najważniejsze informacje i dane statystyczne

W porównaniu z edycją 2016 znacznie wzrosła liczba prac z krajów azjatyckich: Chin (90%), Birmy (183%), Wietnamu (108%), Filipin (71%) i Hongkongu (73%). W tegorocznej edycji nadesłano o 56% więcej prac na konkurs młodzieżowy niż w roku 2016 roku. Liczba zgłoszeń na konkurs otwarty była o 11% wyższa niż w 2016 r. O 13% wzrosła liczba fotografów nadsyłających swoje prace na konkurs profesjonalny. Zgłoszenia napłynęły ze 183 krajów – najwięcej (w malejącej kolejności) z Chin, Wielkiej Brytanii, Włoch, USA, Niemiec, Rosji, Indii, Hiszpanii, Francji i Polski. Do finału zakwalifikowali się reprezentanci 49 krajów – z Włoch (22), Wielkiej Brytanii (18), Niemiec (17), Chin (14) i Rosji (11). Po raz pierwszy w finale znalazły się zdjęcia z Armenii, Kuby, Islandii i Arabii Saudyjskiej.

Informacje o wyróżnionych uczestnikach konkursu otwartego są dostępne pod adresem www.worldphoto.org/winners-galleries.

© Maximilian Conrad, Germany, Shortlist, Open, Nature, 2017 Sony World Photography Awards

Tegoroczne zdjęcia wyróżniały się spójnością i przemyślaną koncepcją — komentuje ogłoszenie listy finalistów Scott Gray, dyrektor generalny World Photography Organisation. — Sędziowie nie oceniali więc przypadkowych zdjęć, lecz dzieła sztuki fotograficznej, nagradzając umiejętności, interpretację artystyczną oraz wnikliwość autora, a nie tylko utrwalony przez niego motyw czy obiekt.

W całej swej 10-letniej historii konkurs Sony World Photography był świętem fotografii i fotografów — dodaje Gray. — Obecnie dążymy to tego, by fotografia zyskała globalną platformę i została doceniona jako dynamiczny, atrakcyjny oraz łatwo dostępny środek przekazu.

Prace konkursowe oceniają anonimowo uznani specjaliści z branży fotograficznej, starannie wybrani przez World Photography Organisation.

Jury konkursu profesjonalnego 2017 pracowało w składzie Zelda Cheatle (przewodnicząca), kuratorka wystaw (Wielka Brytania); Aida Muluneh, założycielka i dyrektor Addis Foto Fest (Etiopia); Allegra Cordero di Montezemolo, kuratorka i dyrektorka wystaw w Centro de la Imagen (Meksyk); Denis Curti, kurator wystaw i dziennikarz (Włochy); Russ O’Connell, fotoedytor magazynu Sunday Times (Wielka Brytania) oraz Françoise Callier, dyrektorka programu na festiwalu Angkor Photo Festival & Workshops (Francja). Jurorom konkursów otwartego i młodzieżowego przewodniczył Damien Demolder, fotograf i dziennikarz (Wielka Brytania). W jury konkursu studenckiego zasiedli Andrea Kurland, redaktor naczelna magazynu Huck (Wielka Brytania); Dan Rubin, fotograf i dyrektor artystyczny (Wielka Brytania) oraz Jennifer Shaw, pomysłodawczyni i dyrektor kreatywna festiwalu PhotoNOLA (USA).

© Esther Whyatt , United Kingdom, Shortlist, Professional, Natural World, 2017 Sony World Photography Awards

— Kontakt z tak dużą ilością świetnych prac był przyjemnością i inspiracją — komentuje finałowe zdjęcia w konkursie otwartym i młodzieżowym Damien Demolder. — Za przywilej uważam także możliwość uczestniczenia w osobistych chwilach, radościach, smutkach, życiu i stratach fotografów z całego świata, którzy utrwalili własne doświadczenia, wykorzystując do tego obraz. Szczególnie dużo radości sprawiło mi sędziowanie w konkursie młodzieżowym. W wielu przypadkach byłem poruszony otwartością i śmiałością ekspresji nadesłanych prac.

— Tegoroczna lista finałowa pomaga zrozumieć, dlaczego takie konkursy zyskują coraz większe znaczenie — dodaje Andrea Kurland, jurorka w konkursie studenckim. — Nadesłane prace cechowała oryginalność, wnikliwość i śmiałość. Nie po raz pierwszy okazuje się więc, że talent zawsze wybije się ponad pustosłowie.

Finaliści rywalizują o najnowszy cyfrowy sprzęt fotograficzny Sony, publikację zdjęć w okolicznościowym albumie, nagrody pieniężne w wysokości 25 000 dolarów dla fotografa roku oraz 5000 dolarów dla zwycięzcy całego konkursu otwartego. Dodatkowo Sony przekaże sprzęt o wartości 30 000 euro dla uczelni, z której pochodzi zwycięzca konkursu studenckiego. Wszyscy zwycięzcy zostaną ogłoszeni 20 kwietnia 2017 r. na ceremonii wręczenia nagród, która odbędzie się w Londynie.

Zwycięskie, finałowe i wyróżnione zdjęcia będą prezentowane na wystawie Sony World Photography Awards & Martin Parr – 2017 w Somerset House w Londynie. Ekspozycja zostanie otwarta 21 kwietnia, a znajdą się na niej także rzadko pokazywane prace Martina Parra, wyróżnionego nagrodą za wybitny wkład w fotografię. Wystawa w Londynie potrwa do 7 maja, po czym rozpocznie światowe tournée. Bilety można nabyć na www.worldphoto.org/2017exhibition

© Ioana Moldovan, Romania, Shortlist, Professional, Daily Life, 2017 Sony World Photography Awards