Dieta dr n. med. Ewy Dąbrowskiej od kilku miesięcy jest szeroko komentowana. Można przeczytać w internecie wiele historii gwiazd, które ja stosują i efekty osiągają spektakularne. Jak to w przypadku diety od razu nasuwa nam się myśl, że to zapewne dieta wymagająca wielu wyrzeczeń i pewnie jest trudna do stosowania.  Zainteresowało nas jednak stwierdzenie w przedmowie książki autorstwa doc. dr n. med. hab. Kingi Wiśniewskiej- Roszkowskiej  „Dr n. med. Ewa Dąbrowska należy do bardzo nielicznej dziś w Polsce grupy lekarzy, którzy zrozumieli, że główną przyczyną tak powszechnych i różnorodnych chorób zwyrodnieniowych (zwanych też “cywilizacyjnymi’’) jest wieloletnie przekarmienie i ogólnie bardziej wadliwe żywienie. I że jedynym prawdziwie skutecznym, przyczynowym lekiem będzie tu głodówka lub dieta półgłodówkowa, która w swych różnych odmianach nazywana bywa również postem”. Dlatego też postanowiliśmy się jej bliżej przyjrzeć, jaka tak naprawdę ta dieta jest.

Dieta dr n. med. Ewy Dąbrowskiej jest dwuetapowym procesem odchudzania w celu oczyszczania organizmu z toksyn i przywracania równowagi wewnętrznej. Zdaniem dr Dąbrowskiej organizmowi przywrócimy zdolności samoleczenia wówczas, gdy go oczyścimy.

Dla kogo dieta jest przeznaczona?

– dla osób z osłabioną odpornością

– dla osób z problemami neurologicznymi

– dla osób z problemami endokrynologicznymi

W czasie diety zalecane jest spożywanie następujących owoców i warzyw:

Korzeniowe: marchew, seler, pietruszka, chrzan, burak, rzodkiew, rzepa

Liściaste: sałata, seler naciowy, zielona pietruszka, jarmuż, rzeżucha, koper, zioła

Cebulowe: cebula, por, czosnek

Psiankowate: papryka, pomidor

Kapustne: kapusta biała, czerwona, włoska, pekińska, kalafior, kalarepka

Dyniowate: dynia, kabaczek, cukinia ogórki

Owoce: jabłka, cytryny, grapefruity

W trakcie diety nie spożywamy roślin strączkowych, ziemniaków, ziaren zbóż bogatych w skrobię i białko, orzechów, słodkich owoców np. bananów, gruszek, śliwek oraz olejów.

Warzywa i owoce spożywamy w formie soków, surówek, zup, warzyw gotowanych, duszonych, kiszonych, wywarów z ziół, warzyw, czy owoców. Uwaga w przypadku stosowania leków, konsultujemy dietę z lekarzem!

Kurację prowadzimy przez okres 6 tygodni czyli 42 dni lub krócej i wówczas stosujemy program “Zdrowe żywienie”. Po pierwszej kuracji zalecane jest stopniowe rozszerzanie diety przez wprowadzanie pieczywa, kasz, czy roślin strączkowych, ale w niedużych ilościach. W trakcie diety nie można przekroczyć 800 kalorii dziennie.

Polecamy Wam zakup książek dr n. med. Ewy Dąbrowskiej “Przywracać zdrowie żywieniem’’ oraz ,, Ciało i ducha ratować żywieniem’’, w których znajdziecie wspaniałe przepisy.