W lipcu podczas konferencji Instytutu Technologii Żywności w Chicago omówiono najnowsze trendy smakowe. Wybrano je na podstawie analiz dokonanych przez dwie agencje wywiadu rynkowego – Mintel i Innova Market Insights. Prawdopodobnie w 2018 roku najmodniejsze będą oryginalne smaki: harissa i guanabana. Jest trend dla miłośników kawy i herbaty – nie będziemy ich zaparzać tylko będziemy dodawać je do wytrawnych potraw i deserów.
A oto lista smaków na 2018 rok:
Harissa
Harissa to ostra pasta, która powstaje z papryki chili, utartej z czosnkiem i pomidorami, kminkiem lub kolendrą. Ma wzbogacić smak pikantnych potraw.
Guanabana
Guanabanana ma być największym (i najsmaczniejszym) zaskoczeniem przyszłego roku. To egzotyczny owoc, który smakuje jak truskawki pomieszane z ananasem i cytrusami. Nie jest się jednak prosto dostać do jego wnętrza. Owoc jest duży, zielony i pokryty kolcami. Guanabana rośnie na drzewach w Meksyku i na Kubie.
Guanabana to owoc w większej części składający się z wody. W jej miąższu znajdziemy bezlik składników odżywczych, w tym wysoką zawartość witaminy C. Pomoże nam to zachować zdrową równowagę składników odżywczych w organizmie oraz wyrównać poziom antyoksydantów w naszym ciele.
Przyczyni się to do dobrego samopoczucia oraz do poprawy ogólnego stanu naszego zdrowia, co znajdzie również swoje odzwierciedlenie w naszym wyglądzie.
Ponadto, Guanabana zawiera mnóstwo protein, soli mineralnych, potasu, wapnia, fosforu, żelaza i lipidów. Dobrze wiedzieć, że posiada wysoką wartość energetyczną, którą zawdzięcza zawartym w niej węglowodanom. Zaleca się więc spożywanie jej zwłaszcza przy różnego rodzaju dietach.
Kawa i herbata jako dodatek do potraw
Zamiast filiżanki ulubionej kawy czy herbaty – w 2018 mamy używać ich jako dodatków smakowych do potraw.
Szafran, chrzan, kurkuma, kminek, pieprz cayenne
Tych ziół i przypraw będziemy stosować coraz więcej – generalnie dania będą ostre !
Lokalne przysmaki z łąk i lasów
Na topie będą również nowe, dotąd nieodkryte lub rzadko stosowane rośliny z pobliskiej lokalnej łąki lub z lasu.