Trwa właśnie gorący okres dla czytelnictwa, bo jak wiadomo wakacje to najbardziej sprzyjający czas, by sięgnąć wreszcie po upatrzoną książkę. W ciągu roku zwykle mamy tyle zajęć, że ciężko wygospodarować czas na ulubiony rodzaj literatury. Prezentujemy książki na lato.

Przerwa wakacyjna to najlepszy moment na to, aby w spokoju oddać się wyczekanej lekturze. Większość wydawnictw może pochwalić się nowościami, które rozchodzą się jak świeże bułeczki. Polecamy przyjrzeć się tym wybranym przez nas propozycjom nowości wydawniczych dla młodzieży.

Trish Cook W blasku nocy

To wzruszająca opowieść o miłości, chorobie, stracie i prawie idealnym lecie. Siedemnastoletnia Katie cierpi na rzadką chorobę. Nawet najsłabsze promienie słońca są dla niej śmiertelnie niebezpieczne. Całe dnie spędza w domu, w towarzystwie taty i najlepszej przyjaciółki. Prawdziwe życie Katie zaczyna się dopiero po zmroku, wtedy właśnie opuszcza swój pokój i wymyka się na pobliski dworzec kolejowy, by grać na gitarze dla przechodzących podróżnych.

Drugi bohater Charlie Reed, jest byłą gwiazdą sportu i nie ma najmniejszego pojęcia, w jakim kierunku potoczy się jego życie. To właśnie jego Katie codziennie obserwuje z okna swego pokoju, skrycie marząc o spotkaniu. Pewnej nocy, gdy dziewczyna jak zwykle gra na gitarze, Charlie wreszcie ją dostrzega. Katie i Charlie postanawiają wykorzystać szansę, jaką dał im los, walczą o swoje marzenia i tworzą więź dostatecznie silną, by zmieniła nie tylko ich samych, ale także ich bliskich. Warto dodać, że na podstawie powieści powstał film. To ekranizacja w doborowej obsadzie, w rolach głównych Bella Thorne i Patrick Schwarzenegger.

Książki na lato

Książki na lato

Milena Wójtowicz Wrota

Ta pozycja to wznowienie pierwszego tomu serii Wrota. Pełna humoru i ironii opowieść o tym, że gdy życie rzuca ci kłody pod nogi, zawsze możesz jedną z nich podnieść i komuś przyłożyć. Główne postacie powieści to książę Gawarek, który za wszelką cenę chce zostać bohaterem i królewna, która chciałaby, żeby wszyscy zostawili ją w spokoju. Jak powszechnie wiadomo bohaterowie całymi dniami nie robią nic innego, tylko ratują białogłowy z rąk łupieżców, łotrów i niegodziwców. Jemu akurat pechowo trafiła się białogłowa nie dość, że niewdzięczna i
niezadowolona z ratunku, ale jeszcze zła do szpiku kości, jak na Czarownicę z Twierdzy przystało. Salianka, ocalona od bezpiecznej i nudnej egzystencji królewna, nie zamierzała zapuszczać się w obce krainy, ale skoro już do nich trafiła, to nie po to, żeby zamiatać podłogi w czyimś pałacu. Ta książka to bajka, która wcale nie jest bajką.

Ewa Białołęcka Piołun i miód

Ta książka to czwarty tom serii Kroniki Drugiego Kręgu Ewy Białołęckiej. Autorki, która jest pierwszą damą polskiej fantastyki dla młodzieży. Styl autorki zapewnia odejście od rutyny i umożliwia czytelniczą podróż do świata fantazji. Powieść opowiada historie nastoletnich magów z Drugiego Kręgu, którzy postanowili się rozdzielić. Pożeracz Chmur, Gryf, Jagoda oraz rodzina Nocnego Śpiewaka zdecydowali zaznać spokoju i stabilności w ojczyźnie hajgów. Reszta chłopców wyruszyła w dalszą drogę, by wypełnić misję powierzoną im przez Matkę Świata. Przyjaciele trafili do kraju ogarniętego wojną, w którym słowo „magia” wywoływało mieszaninę strachu i szacunku. Zostali przyjęci przez króla Northlandu, który stara się jak najlepiej wykorzystać niezwykłe umiejętności swych niespodziewanych gości. Magowie również zdają sobie sprawę, że nie trafili na dwór bez powodu. Matka Świata nieustannie daje im sygnały. Tylko czy będą potrafili dobrze je odczytać…

artykuł powstał we współpracy z Wydawnictwem Jaguar