Nareszcie przyszła, wreszcie się jej doczekaliśmy – choć Święta tego wcale nie zapowiadały. Zimaaaa! Dorośli i dzieci cieszą się z jej nadejścia. Jedni w pracy, drudzy w szkołach nerwowo już oczekują wymarzonych białych ferii. Część z nas spędzi je w rodzimych Tatrach inni wybiorą się na alpejskie stoki. Przed wieloma z nas pytanie: jakie narty zjazdowe wybrać?

My wraz ze SnowSport.pl oraz Atomic stawiamy w tym roku na szaleństwo we Włoszech. Najbardziej zaprawieni w boju – nie mogą się doczekać pierwszych zjazdów po porannym „sztruksiku”. Jednak część z nas nie miała jeszcze nigdy desek przypiętych do nóg. Nie ma się czego obawiać. Dla tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z białym szaleństwem mamy kilka cennych uwag dot. pierwszych kroków i wyboru samych nart. Jakie narty zjazdowe wybrać?

Po pierwsze

Pojedź na obóz lub lub zainwestuj w kilka lekcji z trenerem. Doświadczony trener na bieżąco dopasuje ćwiczenia do Twojego wieku i poziomu umiejętności, oraz natychmiast wychwyci i skoryguje błędy. To ważne. Zbagatelizowanie tej zasady może kosztować nas wiele łez i potu w przyszłości.

Jakie narty zjazdowe wybrać?

Jakie narty zjazdowe wybrać?

 

Po drugie
Jak dobrać narty zjazdowe dla początkujących ? – długość i szerokość – ważna rzecz.

Praktycznie każdy człowiek jeżdżący na nartach wie o tym, że długość desek ma być nieco niższa od jego wzrostu. Jak dobrać narty do wzrostu?

Przy doborze nart warto uwzględnić kilka aspektów. Osoby początkujące powinny wybrać nieco krótsze narty zjazdowe, których noski będą znajdować się na wysokości brody. Taka zasada dotyczy większości rodzajów desek: all-mountain, allround, freeride oraz nart slalomowych. Kobiety również powinny postawić na krótsze narty (około 20 centymetrów niższe od wzrostu). Znacznie bardziej doświadczeni narciarze mogą przyjąć zasadę, że noski nart znajdą się na wysokości nosa.

Narty Atomic Redster XTi + wiązanie XT 12 SMU 2019

Narty Atomic Redster XTi + wiązanie XT 12 SMU 2019

Jedynym wyjątkiem od tej reguły są narty gigantowe. Ich długość musi być bowiem zdecydowanie większa niż w przypadku innych desek. Z tego powodu narty gigantowe są dobierane równolegle do wzrostu, a nieraz są nawet dłuższe.

Wymiary nart, dotyczące ich szerokości podawane są w milimetrach – w opisie każdej narty znajdziemy informacje jaka jest szerokość dziobu, talii i szerokość na ogonie nart. Dla osoby początkującej wszystkie te wymiary nie są bardzo istotne, ale na jeden warto zwrócić wagę. Jednym z ważniejszych parametrów narty jest jej taliowanie czyli szerokość talii czy też szerokość pod butem. Im deska węższa w jej środkowej części, tym jest bardziej zwinna i skrętna i łatwiej daje się prowadzić. Wąskie narty, czyli takie do 70-72mm, są jednak bardziej wymagające jeśli chodzi o przygotowanie trasy – takie narty kochają ubity i i dobrze wyratrakowany śnieg. Kupując swoje pierwsze narty warto wybrać je spośród nart all-moutain.

Narty Atomic Redster X5 + wiązanie Mercury 11 2019

Narty Atomic Redster X5 + wiązanie Mercury 11 2019

Kolejna rzeczą istotną przy wyborze nart jest jej promień skrętu – duży promień to dłuższy i bardziej stabilny skręt, krótki promień to szybszy i krótszy skręt, który może wymagać już lepszych umiejętności. Narty o krótkim promieniu skrętu to: 10-14m, średnim: 14-16m i dłuższym 16-21m.

Dla początkujących, którzy jeszcze nie wiedzą jakie są ich preferencje w tym zakresie polecamy narty o średnim promieniu skrętu.

Jeśli już wiesz czego szukasz, zapraszamy Cie do SKLEPU –SnowSport . Profesjonalni konsultanci chętnie pomogą przy doborze odpowiedniego sprzętu. Idealnie byłoby gdybyś kontaktując się wypełnił prosty Formularz Doboru Sprzętu – znacznie ułatwi to działanie, a Ty będziesz miał pewność że otrzymane wskazówki i zaproponowane modele nart są idealnie dobrane do Twoich potrzeb.

Pamiętaj, że wybierasz narty, które są odpowiednie dla Ciebie, nie dla mistrza olimpijskiego

Powodzenia!

Artykuł powstał przy współpracy ze SnowSport.pl oraz Atomic.

www.snowsport.pl

www.facebook.com/SnowSport