Choć góry, szaleństwo na śniegu i sporty zimowe wciąż cieszą się sporym zainteresowaniem, nie mają już monopolu na przyjemne spędzenie ferii. Coraz częściej wybieramy aktywne ferie w ciepłych krajach. Jednym ze sportów, które możemy uprawiać podczas takiego wyjazdu jest SUP. 

Wśród wielbicieli tego sportu można spotkać gwiazdy z pierwszych stron gazet. Pływają m.in Kamila Szczawińska, Ania i Robert Lewandowscy, modelka Doutzen Kores, Lance Armstrong, Tom Hanks, Matthew McConaughey, Jennifer Aniston oraz Pierce Brosnan.

SUP –  Stand Up Paddle to sport, który podbija świat. Od kilku sezonów na deskach z wiosłem pływają mali i duzi. Przeczytajcie dlaczego warto spróbować wskoczyć na deskę  z wiosłem, na czym ten sport polega oraz dlaczego warto wybrać SUP pompowany.

 

Na czym polega ten sport?

SUP – Stand Up Paddleboard. Sport polegający na wiosłowaniu na desce na stojąco, do Polski przywędrował z Hawajów. Aby go uprawiać wystarczy windsurfingowa deska pozbawiona żagla oraz wiosło, którym odpycha się od dna. To sprawia, że można trenować go na dowolnych akwenach wodnych, niezależnie od warunków pogodowych, takich jak wiaty czy fale. Deska zaś jest stabilna na tyle, że nawet amator sportów wodnych będzie czuć się na niej komfortowo.

Jest to sport wodny, który daje Ci dużą swobodę i który możesz uprawiać niemalże wszędzie, gdzie jest zbiornik wodny.

Co potrzebujesz, żeby móc go uprawiać?

Specjalną deskę, wiosło i ewentualnie leash (linkę do nogi). Deska podobna do windsurfingowej.

Gdzie można na tym pływać?

Wszędzie, gdzie jest woda: staw, jezioro, rzeka, kanał, zatoka, otwarte morze lub ocean.

Dla kogo jest ten sport?

Poziom trudności tego sportu zależy od Ciebie. Jak chcesz, możesz pływać na SUPie rekreacyjnie, siedząc na nim, jak na kajaku lub stojąc. Możesz też wybrać się na niej na ryby lub poopalać na środku jeziora.
Jak chcesz dostarczyć sobie więcej adrenaliny wybierz się z SUPem nad morze, gdzie są fale.
Jest to świetna rozrywka dla całej rodziny, jak i idealna opcja na utrzymanie ciała w dobrej kondycji. Czym szybciej wiosłujesz tym ten sport zabiera Ci więcej energii i siły.
Nie ma znaczenia w jakim jesteś wieku – jest to świetna rozrywka zarówno dla dzieci, jak i osób starszych.
Jest to dobra alternatywa dla osób, które wolą aktywnie spędzać czas, na świeżym powietrzu, zamiast siedzieć w domu lub w klubie fitness.

materiały i zdjęcia: Redakcja, Kamila Szczawińska, Decathlon, Plejada, Pudelek, facet.wp.pl