Album „The Cosmopolitans” zrodził się z wielu niezwykłych spotkań i kilku lat pracy. Efekt to 50 pasjonujących rozmów z wyjątkowymi ludźmi – najlepszymi w swoich dziedzinach artystami, naukowcami, sportowcami i podróżnikami, których łączy wspólne miasto: Warszawa.

Wspomnienia i impresje na temat miasta, to punkt wyjścia do historii o doświadczeniach, pasjach i kosmopolitycznym stylu życia. Warszawa, w oczach bohaterów książki, jest miejscem ciągłej zmiany. Źródłem inspiracji i impresji, kolorów i dźwięków, historii i wspomnień. Wszyscy rozmówcy Mróz to obywatele świata, na miasto mogą spojrzeć z dystansu jaki daje życie jednocześnie tu i gdzie indziej. Taka perspektywa pozwala wyraźniej dostrzec wszystkie różnice, zalety oraz wady. Opowieść o tym doświadczeniu pozwala spojrzeć czytelnikowi na Warszawę z odmiennego, nieoczywistego punktu.

Nazwa albumu inspirowana jest stylem życia rozmówców Mróz, a także nawiązuje do miejsca, w którym autorka przeprowadziła większość rozmów: 42-ego piętra apartamentowca Cosmopolitan przy ul. Twardej 4, z którego rozciąga się widok na miasto. Dopełnieniem albumu są klasyczne czarno-białe fotografie.

Bohaterami albumu są m.in. Anna Maria Jopek, Radzimir Dębski, Tomasz Stańko, Allan Starski, dr Irena Eris, Helmut Jahn, Patrycja Piekutowska, Marcin Kydryński , Mariusz Czerkawski, Sławomir Idziak, Kamila Baar, Mateusz Damięcki, Rafał Olbiński, prof. Józef Hen.

Marzena Mróz to dziennikarka i fotograf, redaktor naczelna magazynu „Business Traveller Poland” oraz autorka wystaw fotograficznych, scenariuszy filmowych i teatralnych.

Publikacja dostępna jest w księgarniach artystycznych Art. Bookstore, m.in. w Muzeum Narodowym w Warszawie, MNW Królikarnia, CSW Zamek Ujazdowski czy Muzeum Historii Żydów Polskich Polin, a także w internetowej księgarni magazynu „Zwierciadło”. Książkę wydano w dwóch wersjach językowych: polskiej i  angielskiej.