Ekstrakty z korzenia pelargonii afrykańskiej, z kwiatu dziewanny drobnokwiatowej czy wreszcie z kwiatu czarnego bzu znały już nasze babcie. Leczyły nimi zapalenia, wirusy i grzybice. Nic więc dziwnego, że wraz z rozwojem medycyny wyciągi z tych dobroczynnych roślin znalazły swoje zastosowanie w preparatach leczniczych. Są skuteczne i bezpieczne. Nie rujnują naszej kieszeni oraz nie posiadają skutków ubocznych. Czegóż chcieć więcej?

Ekstrakt z korzenia pelargonii afrykańskiej

Pelargonia afrykańska była wykorzystywana w leczeniu już w połowie XIX wieku, a wcześniej w medycynie lu­dowej Afryki, roślina ta pochodzi z regionów przybrzeżnych RPA. W pierwszej połowie 20 wieku produkt wykonany z jej korzenia był z powodzeniem stosowany w Europie do leczenia gruźlicy. Obec­nie poznano dokładniej skład tego surowca oraz potwierdzono jego działanie przeciwbakteryjne, prze­ciwwirusowe i immunomodulacyjne, okazał się skuteczny i bezpieczny w stosowaniu. Ekstrakt z korzenia pelargonii afrykańskiej nazywany jest także Umckaloabo. Zawiera w swym składzie 6 głównych grup związków: 40% stanowią oligome­ryczne prodelfinidyny, 12% składniki mineralne, 12% węglo­wodany, 10% białko, 2% kumaryny, 2% pochodne purynowe. Wykazuje wyższą niż antybiotyki skuteczność w leczeniu bakterii, które są odpowiedzialne za większość zakażeń dróg oddechowych u ludzi. Szczególnie zastosowanie znalazł w leczeniu zakażeń górnych dróg oddechowych, ostrego zapalenia oskrzeli zwłaszcza u dzieci. Ze względu na dość wysoką skuteczność w zmniejszaniu infekcji oraz brak skutków ubocznych (co ma często miejsce w czasie stosowania antybioty­ków) preparat ten zaleca się też ludziom starszym.

Ekstrakt z kwiatu dziewanny drobnokwiatowej

Dziewanna była od lat stosowana w medycynie ludowej, teraz badania potwierdzają jej działanie przeciwbakteryj­ne, przeciwwirusowe i przeciwzapalne oraz wykrztuśne. Zaleca się, aby stosować ekstrakty z tego ziela w stanach zapalnych górnych dróg oddechowych, w zapaleniach gardła i tchawicy, szczególnie gdy towarzyszy temu suchy kaszel. Korzystne wydaje się też, aby dziewannę stosować w profilaktyce grypy. Łagodzi również niekorzystne objawy w stanach zapalnych oskrzeli i płuc. Dodatkowo zioło pomaga w zwalczaniu objawów astmy oskrzelowej. Ważne, aby ze względu na zawartość saponin, które mogą mieć łagodne działanie drażniące na układ po­karmowy, nie przekraczać jednorazowej dawki kwiatu dziewanny powyżej 2 gramów. Ilość, jaką można spożyć w ciągu doby, nie powinna przekraczać 4 gramów.

Ekstrakt z kwiatu czarnego bzu

Napary z kwiatów bzu czarnego działają przeciwzapalnie, na­potnie a także wykrztuśnie. Szczególnie poleca się ten suro­wiec w stanach zapalnych, którym towarzyszy gorączka. Zawiera związki aktywnie czynne, takie jak: flawonoidy (rutyna, kwercetyna, izokwercytyna, astragalina, kempferol, hyperozyd, pochodne floryny), fenolokwasy (kwas chlorogenowy, kwas ferulowy, kwas p-kumarowy), sterole (stigmasterol, kampesterol, beta-sitosterol ) i wreszcie triterpeny (kwas oleanowy, kwas ursolowy, różne postacie amyryny). W swoim składzie posiada także śladowe ilości substancji takich jak olejki eteryczne, składniki mineralne, pota­s.

Tekst powstał we współpracy z firmą Verbascon.