Zioła są bogatym źródłem witamin, soli mineralnych i naturalnych antyoksydantów w postaci flawonoidów. To też skuteczna broń w walce z otyłością i nadwagą. Urozmaicenie naszej diety w produkty ziołowe wspomaga procesy przemiany materii, spalanie tkanki tłuszczowej, obniża cholesterol oraz oczyszcza organizm z substancji toksycznych. Nie musisz więc kupować suplementów diety, aby skutecznie chudnąć. Wystarczy jeśli w twojej kuchni znajdą się takie zioła jak:

  • mięta pieprzowa

Wyciąg z mięty zwiększa wydzielanie soku żołądkowego oraz żółci w wątrobie, poprawia trawienie i przeciwdziała wzdęciom. Miętę pieprzową stosuje się przy bólach brzucha, nieżycie przewodu pokarmowego, kolce jelitowej czy lekkiej niewydolności wątroby.

  • imbir

Roślina ta zdobyła dużą popularność między innymi dzięki Angelinie Jolie. Aktorka twierdzi, że udało jej się w krótkim czasie powrócić do wagi sprzed ciąży dzięki piciu herbaty z imbiru. Imbir zawiera substancje wspomagające trawienie i przyśpieszające spalanie tkanki tłuszczowej oraz są pomocne w walce z cellulitem. Imbir wspomaga leczenie przeziębień, działa antybakteryjnie, antywirusowo i przeciwzapalnie.

  • szałwia lekarska

Zwiększa wydzielanie soku żołądkowego i reguluje pracę jelit. Szałwia wykazuje właściwości ściągające i antyseptyczne. Jest wykorzystywana przy ranach i owrzodzeniach skóry, bólach zębów, anemii, astmie, zaburzeniach miesiączkowania i zapaleniu oskrzeli.

  • kruszyna pospolita

Wykorzystuje się zarówno sproszkowaną korę, jak i owoce kruszyny. Napar z tej rośliny pobudza funkcje jelita grubego, działając przeczyszczająco. Zwiększa także wytwarzanie żółci.

  • bazylia

Reguluje poziom cholesterolu, ułatwia trawienie białka i tłuszczu.

  • rozmaryn

Przyprawą są wysuszone liście rozmarynu. Mają one działanie dietetyczne, ułatwia trawienie, wzmaga apetyt oraz polepsza krążenie krwi.

  • chili

Jest to przyprawa otrzymywana z wysuszonych owoców papryki krzewiastej uprawianej w Ameryce Południowej i Azji południowej. Jest to najostrzejsza przyprawa używana w kuchni, dzięki dużej ilości zawartej w niej kapsaicyny. Chili pobudza procesy trawienne i wzmaga apetyt.

  • tymianek

Działa bakteriobójczo, ułatwia trawienie tłustych pokarmów.