Lubimy Was zaskakiwać naszymi przepisami. My same nie mamy czasu zbyt wiele, dlatego nasze przepisy są nieskomplikowane i szybkie oraz wymagają użycia małej ilości składników. Przede wszystkim staramy się, aby były również zdrowe i dla całej rodziny.

Nie będziemy Was zarzucać nieskończoną ilością informacji o właściwościach kalafiora lub brokuła. Każdy wie, że warzywa są zdrowe i powinny być nieodłączną częścią diety każdego z nas.  Dzisiaj mamy dla Was zamiennik kaszy kuskus lub ryżu w postaci tych dwóch warzyw.

Co zyskujecie? Przede wszystkim urozmaicenie diety w postaci dodatków, które są bez glutenu i mają niską zawartość węglowodanów oraz są przepyszne. Jak je zatem przyrządzić, żeby konsystencja nie była przesadzona? Jakimi zasadami się kierować?

  1. Najlepiej wziąć same główki tzw. różyczki tych warzyw.
  2. Ścieramy warzywa na tarce na średniej wielkości oczkach lub używamy blendera ( uwaga nie na wysokich obrotach, żeby nie zrobiła nam się papka)
  3. Zanim dodamy je do potrawy mamy różne formy  jego obróbki, chociaż możemy zjeść także surowy.
  4. Przykładowe firmy przygotowania warzyw: gotujemy w wodzie, dusimy na patelni, pieczemy w piekarniku lub w kuchence mikrofalowej( tutaj max. 5-6 minut żeby nie przesadzić).
  5.  Pamiętajcie o przyprawach, możecie z nimi poszaleć i nie ograniczać się tylko do soli i pieprzu.

Smacznego!!!!!