O zaletach kaszy gryczanej można mówić w nieskończoność. Jej właściwości są powszechnie znane. Szczególnie cenimy kaszę gryczaną niepaloną czyli tzw. białą kaszę. Obecnie dostępna jest w większości sklepów. Jej fenomen polega na tym, że od wersji prażonej, można ją po namoczeniu używać bez gotowania!

Dziś mamy dla Was świetny przepis na chleb z kaszy gryczanej bez mąki i żadnych wspomagaczy.

Potrzebujemy:

  • 500 gr kaszy gryczanej niepalonej
  • 3 łyżeczki soli
  • dwie garście nasion słonecznika
  • sól z chili z czosnkiem KOTANYI
  • 800 ml wody

Kaszę namaczamy na dwie doby w misce w temperaturze pokojowej. Może pojawiać się piana na wierzchu, co oznacza trwanie procesu fermentacji. Po dwóch dobach blendujemy kaszę. My użyłyśmy wyciskarki Hurom, który jest pionierem oraz światowym liderem na rynku wolnoobrotowych wyciskarek do soków, co było świetnym wyborem! Spójrzcie tylko na zdjęcia. Uzyskałyśmy idealną, gęstą masę do chleba.

Następnie masę przekładamy do miski i mieszamy ze słonecznikiem lub innymi nasionami. Dodajemy sól i pieprz. Polecamy Kotanyi. Bierzemy foremkę do keksa. Wykładamy ją papierem do pieczenia. Wkładamy wymieszaną całość i odstawiamy na około 8 godzin. Po tym czasie wkładamy chleb do piekarnika na 200 stopni i pieczemy  maksymalnie 1 godzinę.

Smacznego!

         

P.S. Tak na marginesie wolnoobrotowe wyciskarki do soków Hurom to wyciskarki, które sprawdzają się do wszystkiego, od szatkowania lodu, po rozdrabnianie kaszy gryczanej w sposób idealny 😉