To nie będzie poradnik o chirurgii plastycznej, ani zwykły przewodnik po zabiegach. To książka dla ludzi, którzy starają się być świadomi własnej wartości, lub chcą się tego nauczyć. Zastanowić, czy coś poprawić w swoim życiu i czy ogóle warto coś zmienić, bo może wszystko jest w porządku.”

Jeszcze kilkanaście lat temu była tematem tabu i nie mówiło się o niej zbyt wiele. Do operacji plastycznej po prostu nie wypadało się przyznawać. Dziś, niemal każdego dnia, docierają do nas informacje o gwiazdach, które skorygowały sobie biust, poddały się liftingowi twarzy lub zdecydowały się na liposukcję. Nikogo już to nie dziwi, ani nie bulwersuje. Popularność medycyny estetycznej i zainteresowanie nią stale rośnie, jednocześnie jednak wokół jej tematu narosło wiele legend i mitów. Czy chirurgia plastyczna jest zatem dla wszystkich? W swojej książce „W służbie urody, czyli co naprawdę może poprawić chirurg” dr n. med. Elżbieta Radzikowska odkrywa wszystkie karty. Bez ogródek i niepotrzebnego mydlenia oczu.

Chociaż chirurgia to typowo męska branża, już na początku studiów wiedziała, że pójdzie tą drogą. Z czasem zainteresowania zmieniły wektor w stronę chirurgii plastycznej. Chciała umożliwiać ludziom powrót do normalnego życia – swoją misję widziała w rekonstrukcjach piersi i plastyce powypadkowej. Dr n. med. Elżbieta Radzikowska to doświadczony specjalista z zakresu chirurgii plastycznej. 5 lipca b.r. będzie miała premierę jej książka „W służbie urody, czyli co naprawdę może poprawić chirurg plastyk” – doskonałe kompendium wiedzy na temat chirurgii plastycznej.

Dr Radzikowska opowiada o niełatwej drodze do swojej kariery chirurga i o tym, dlaczego kobietom w tym zawodzie jest o wiele trudniej. Przedstawia również fakty i mity dotyczące samej chirurgii plastycznej. Czytelnik spodziewa się samych superlatyw i pochwalnych elaboratów o medycynie estetycznej, tymczasem dr Radzikowska zwraca uwagę na istotną kwestię: kluczowym dla powodzenia operacji jest stan psychiczny i emocjonalny pacjenta.

(…)Głównym zadaniem chirurga w czasie konsultacji jest zdemaskowanie pacjentów. Trzeba być trochę jak detektyw Sherlock Holmes lub Monk. Czasem wydaje się, że ktoś jest świetną kandydatką do liftingu ze względów anatomicznych: wąska twarz, ostre rysy, ale wyczuwa się, że psychologicznie to nie będzie wdzięczna pacjentka.” – tłumaczy Pani doktor.

Dr Radzikowska przestrzega również przed bezrefleksyjnym podejściem do medycyny estetycznej. Zdradza, jakie są jej osobiste kryteria podjęcia się zoperowania pacjenta i przytacza szereg historii z życia wziętych, między innymi opinie gwiazd oraz osób znanych, które otwarcie i szczerze opowiadają o swoich operacjach plastycznych i przyczynach, dla których zdecydowali się na zabieg. Nie czaruje, nie próbuje w żaden sposób kolorować rzeczywistości i nie przedstawia chirurgii plastycznej w systemie zero jedynkowym. Operacja plastyczna to ingerencja w ciało, dlatego powinna być dokładnie przemyślana, a pacjent świadomy jej możliwych konsekwencji i skutków ubocznych. Zdarza się, że pomimo uprzednich zapewnień pacjenta o jego pobudkach do poddania się operacji, już podczas pierwszej wizyty na jaw wychodzą prawdziwe powody, które przeważają o decyzji.

Każdy zabieg, nawet najmniejsza ingerencja, niesie ryzyko. Warto je poznać i  rozważyć przed ostateczną decyzją. W medycynie nie ma słowa: na pewno, czyli, że: na pewno się zagoi, albo, że to na sto procent bezpieczne… (…) Młodzi kompletnie nie biorą pod uwagę, że coś może się wydarzyć, pójść nie tak, wystąpią powikłania. To lekarze powinni być szczerzy i opowiedzieć o wszystkich możliwych skutkach ubocznych i ryzyku.”

W służbie urody” to doskonała pozycja dla zwolenników i przeciwników chirurgii plastycznej. Znajdziemy tu odpowiedzi na najbardziej nurtujące pytania, a także szczegółowe opisy najpopularniejszych zabiegów, którym poddają się pacjenci: od liftingu twarzy poprzez toksynę botulinową (popularnie zwaną botoksem), korekcję powiek, ust, nosa czy uszu, operację piersi, liposukcję czy usuwanie blizn. Dr Radzikowska radzi, jak wybrać zabieg dla siebie, ale jednocześnie przestrzega przed wszystkimi niebezpieczeństwami oraz możliwymi powikłaniami, jakie może nieść za sobą operacja plastyczna. „W służbie urody” to również poradnik, jak dbać o skórę i ciało, by jak najdłużej cieszyć się młodym wyglądem… a jak już się starzeć – to pięknie i z klasą.

O autorce:

dr n. med. Elżbieta Radzikowska – Ordynator Oddziału Chirurgii Plastycznej Szpitala MSWiA przy ul. Wołoskiej w Warszawie; doktor nauk medycznych z wyróżnieniem pracy doktorskiej, specjalista z zakresu chirurgii plastycznej i chirurgii ogólnej. Członek Polskiego Towarzystwa Chirurgii Plastycznej, Rekonstrukcyjnej i Estetycznej oraz Polskiego Towarzystwa Anatomicznego. Uczestniczka wielu międzynarodowych konferencji, autorka wielu artykułów i doniesień zjazdowych, opublikowanych w czasopismach polskich i zagranicznych. Posiada także wieloletnie doświadczenie i liczne certyfikaty, dokumentujące umiejętności z zakresu medycyny estetycznej.

W miniony poniedziałek w Art Kitchen odbyło się spotkanie promujące książkę, na którym pojawiło się mnóstwo gwiazd. Zobaczcie relację.