W końcu nastał upragniony czas wakacji. Możemy delektować się promieniami słońca, wysypiać się, nadrobić zaległości, podreperować zdrowie i poprawić swoje samopoczucie. To idealny czas, żeby się sobą zająć. To także dobry moment na wszelkiego rodzaju detoksy, eksperymenty w kuchni lub po prostu rozmyślanie o miłości i leżenie pod gruszą z ulubioną książką. Mamy kilka propozycji, które ułatwią realizację marzeń i wakacyjnych planów!

Pełnia lata to czas, podczas którego dostępność do wielu owoców i warzyw sezonowych wręcz prowokuje do zadbania o zdrowie i szansę na chwilowe choćby wyrwanie się z chaosu żywieniowego, w którym na co dzień większość z nas funkcjonuje. Porady, które mogą to ułatwić zawiera książka Karoliny i Macieja Szaciłłów „Detoksy dla zdrowia i urody, czyli jak oczyścić swój organizm”. W niej – propozycja aż 7. tygodniowych „profilowanych” kuracji oczyszczających, dobranych do potrzeb różnych osób. Detoksy do wyboru: ajurwedyjski, krzemowy, „w płynie”, chiński, chlorofilowy, a nawet owocowy. Stawkę zamyka delikatna dieta osuszająca ze śluzu i zwiększająca odporność dla dzieci (i całych rodzin).

Wakacje to także czas, podczas którego nie możemy zapominać o odpowiednim nawodnieniu. Zdając sobie sprawę z niepodważalnej roli, jaką pełni woda w naszej codziennej diecie, Aneta Łańcuchowska-Jeziorowska, uznana specjalistka ds. żywienia i dietetyczka, postanowiła zadbać o wszystkich tych, którzy z różnych względów za czystą wodą nie przepadają, co przekłada się czasem na zbyt małe, w stosunku do zapotrzebowania. spożycie. Dla tych, którzy szukają innych sposobów dla zagwarantowania sobie utrzymania odpowiedniego poziomu płynów w organizmie stworzyła ona niezwykłą książkę „Zdrowe wody, czyli pyszne wody smakowe i izotoniki” o zdrowych wodach smakowych na cztery pory roku. Wzbogacenie wody o smak i zapach owoców cytrusowych, polskich warzyw czy ziół o zaskakujących – zarówno smakach, jak i właściwościach – jest odpowiedzią na rozterki wszystkich tych, którzy poszukiwali napojów nawadniających, smacznych,  dodatkowo stymulujących i wzmacniających procesy zachodzące w organizmie.

Kiedy już organizm oczyści się i odpowiednio nawodni, warto go wynagrodzić serwując pyszne smoothies oraz zdrowe przekąski i desery, wykonane ze świeżych i sezonowych owoców. Jolanta Naklicka-Kleser bazując na ulubionych deserach swoijej rodziny oraz z zamiłowania do gotowania stworzyła książkę „Lodovo, czyli domowe, zdrowe lody, zimne desery i smoothie”, w której znalazły się przepisy m.in. na cynamonowy jabłecznik, mango z kokosem, flambirowane figi i na wiele innych przysmaków. Mrożone smakołyki uwielbiają, bowiem i dzieci, i dorośli.

Tyle o naszych podniebieniach i zaspokajaniu ciała. A co ze sferą naszych uczuć? Czy lato to dobra pora na ich rozkwitanie i budowanie relacji? Według obiegowej opinii to idealny czas na poszukiwanie miłości. Kiedy za oknem pełnia rozkwitu przyrody, a słońce świeci, hormony zaczynają buzować. Jednak zanim zajmiemy poszukiwaniem miłości na zewnątrz, warto znaleźć ją w sobie samej. Iwona Firmanty, psycholożka, w najnowszej książce „Jak upolować miłość” uświadamia, że aby znaleźć prawdziwą miłość należy najpierw pokochać samą siebie. Jest to pierwszy i najważniejszy krok do realizacji superważnego planu, jakim jest stworzenie szczęśliwego związku. Drugim jest zastanowienie się nad tym, jakiego partnera naprawdę poszukujemy. Jest to pozycja dla wszystkich kobiet, które szukają inspiracji do zmiany swojego życia uczuciowego i pragną świadomie wchodzić w związki, które będą dobre dla nich samych.

A jeśli już się w ten związek wejdzie, warto nauczyć się jak w nim się poruszać. Katarzyna Miller i Suzan Giżyńska w swojej najnowszej „Instrukcji obsługi faceta” przeprowadzają czytelniczki przez każdy etap relacji z mężczyznami – od pierwszych rozmów, spotkań i pytań, po nieuchronną rutynę w związku i (na szczęście nie zawsze występujące) zdrady, rozstania i sposoby na przeżycie ich. Autorki odpowiadają na najczęściej zadawane przez kobiety pytania, niezależnie od ich wieku.

Zatem – lato to dobry czas na odpoczynek, dobry czas na sprawianie sobie drobnych przyjemności, dobry czas na budowę i pogłębianie relacji. Dobry czas dla nas…. Czytajmy latem!

artykuł we współpracy z Wydawnictwem Zwierciadło