Świąteczne smaki, bez których nie możemy się obyć

Święta Bożego Narodzenia kojarzą się nam z rodzinnymi spotkaniami, kolędowaniem czy prezentami. To również świąteczne smaki, bez których nie wyobrażamy sobie wigilijnego czy świątecznego stołu. Czy wiesz, że każdy z nich ma swoje znaczenie?

Stół wigilijny czy później świąteczny obiad to potrawy, na które czekamy cały rok. Te świąteczne smaki mają jednak swoje korzenie w tradycji, a nawet mają magiczne znaczenie. Poznaj je wszystkie, a na pewno cały kolejny rok będziesz szczęśliwa, a każdy dzień będzie przynosić ci moc radości.

Kapusta kiszona obecna na każdym świątecznym stole ma chronić nas od złego oraz zapewniać siłę i witalność na cały nadchodzący rok. Często towarzyszą jej grzyby czy fasola. Jest obecna w świątecznym bigosie czy pierogach.

Grzyby to symbol szczęścia i dostatku. Podobno mają one właściwości, które pomagają nawiązać kontakt z bliskimi nam zmarłymi.

Mak ma zapewniać pomyślność oraz bogactwo. Jest on składnikiem wielu wigilijnych potraw, także świątecznych ciast.

Miód uważa się za substancję magiczną. Ma chronić nas przed złem, zapewniać dostatek i przynosić radość. Jest on symbolem miłości, obfitości, a spożywany w czasie świątecznym ma przynieść nam długie życie i pomyślność.

Orzechy symbolizują pieniądze i płodność. W dawnych czasach wierzono, że orzechy włoskie to symbol mądrości, laskowe z kolei są źródłem płodności, cierpliwości i pojednania. Migdały symbolizują zaś nadzieję i nowe życie.