Jury wybrało 30 młodych projektantów, którzy będą ubiegać się o miejsca w półfinale konkursu Fashion Designer Awards

9 lutego w hotelu Indigo odbyły się pierwsze obrady jury 9. edycji Fashion Designer Awards. Jurorzy konkursu m.in.: Marieta Żukowska, Gosia Baczyńska, Macademian Girl, Joanna Horodyńska, Tomasz Ossoliński, Karolina Gorczyca, Agnieszka Maciejak, Mikołaj Komar, Maryna Tomaszewska z ogromną ciekawością oglądali i selekcjonowali nadesłane prace. Zgłoszenia nadeszły, z całej Polski, , od Zakopanego aż po Szczecin, a także spoza naszego kraju, m.in Chin, Ukrainy, Wielkiej Brytanii i Niemiec.

Po raz pierwszy w historii FDA w TOP30 jest aż 6 mężczyzn, 1 duet też męski i 23 kobiety.

Po głosowaniu i zliczeniu głosów wyłoniono grupę 30 młodych designerów, którzy poruszyli jurorów interpretacją tematu 9 edycji FDA – Tribute to Nature. Spośród nich tylko 20 będzie miało szansę zaprezentować dwie odszyte sylwetki na II obradach jury i dostać się do półfinału, który odbędzie się już 24 marca w Galerii Mokotów w Warszawie.

Fashion Designer Awards to czołowy konkurs młodej mody organizowany od 2008 roku przez Joannę Sokołowską- Pronobis. W tym roku motywem przewodnim jest TRIBUTE TO NATURE, dlatego główną rolę w kolekcjach debiutantów odgrywała siła natury. Młodzi projektanci podeszli do tematu odważnie, przedstawili dojrzałe kolekcje, z pełną świadomością, że na tym etapie to jest ich najlepsza wizytówka. Przestrzenne, ciekawe formy, ogromna różnorodność tkanin, świetne moodboardy i estetyczne wzorniki sprawiły, że w tej edycji jurorzy nie mieli łatwego wyboru.

W gronie jurorów 9 edycji od 3 lata zasiada komentatorka mody Joanna Horodyńska- Cieszę się, że odkrywam młode talenty w jury FDA , to taka wspaniała dawka energii, młodości, szczerości , talentu i wiary we własne ideały. W tej edycji projekty były bardzo odważne, momentami szokujące, ale w końcu do odważnych świat należy” mówi.

Po raz pierwszy w gronie jurorów jest aktorka Karolina Gorczyca“Obrady jury to było ciekawe doświadczenie, mogłam zaobserwować jak młode pokolenie podchodzi do swojej twórczości, jak ją wyraża, jak widzi swoją przyszłość artystyczną. To dla mnie źródło inspiracji, bo na co dzień w swojej pracy poszukuje wciąż nowych bodźców związanych ze sztuką. Czekam na spotkanie z młodymi projektantami w kolejnym etapie FDA” mówi .

Lista osób zakwalifikowanych do kolejnego etapu konkursu:

 1. Adamczyk Aleksandra- Szamotułuy
 2. Armada Tomasz – Łódź
 3. Buczyński Jakub – Malbork
 4. Czarnotta Jakub – Tychy
 5. Demianiuk Pola – Warszawa
 6. Dziura Aleksandra – Katowice
 7. Frankowska Wiktoria – Łódź
 8. Gąsienica-Łuszczek Sebastian – Zakopane
 9. Gorczycki Marcin – Wrocław
 10. Jóźwicki Maciej&Rusin Juliusz – Poznań
 11. Kędra Marta – Bytom
 12. Klekot Aleksandra – Warszawa
 13. Korecka Manuela – Szczecin
 14. Kurnicka Magdalena – Białystok
 15. Łobos Monika – Kraków
 16. Maistruk Daria – Ukraina
 17. Matysiak Monika – Lipno
 18. Mierzejewska Anna – Ostrołęka
 19. Nowosad Weronika – Giżycko
 20. Organiściak Joanna – Piotrków Trybunalski
 21. Popiel Magdalena – Mroków
 22. Pruszanowska Anna – Warszawa
 23. Rudnik Helena – Bartoszyce
 24. Siming Liu – Chiny
 25. Sobieska Natalia – Kamień Pomorski
 26. Sobota Małgorzata – Knurów
 27. Szolc Maria – Warszawa
 28. Ushanova Olena – Ukraina
 29. Wesołowska Celina- Wejherowo
 30. Xi Juan Xu – Chiny

Przejście do kolejnego etapu FDA to pierwszy sukces a ten przybliża do wygrania fantastycznych nagród , m.in : stażu w atelier zagranicą, czeku na 15.000 zł od MSKPU, wyjazd na Premier Vision do Paryża, na który zwycięzca zabierze ze sobą komputer Microsoft Surface Pro, staż w atelier Bizuu, staż w dziale stylizacji TVN, oraz wakacyjny kurs na kierunku projektowanie mody w  Shaanxi Polytechnic Institute w Chinach.

Zobaczcie zdjęcia z wydarzenia:

więcej na www.fashiondesignerawards.com.pl

Jedyna relacja fotograficzna w obiektywnie Moniki Szałek.

 

Partnerzy: Microsoft Surface, Designer Gallery ( Galeria Mokotów ), Wella Professionals, MAC Cosmetics, Quiskin, Quantum Clinic, Hotel Indigo, Florentin Restauracja, Shaanxi Polytechnic Institute, MSKPU

Patroni Medialni: Radio Czwórka, Gala, wp.pl, lamode.info, fashionpost.pl, Kmag Magazyn, FashionTv Magazine, Clear Channel, Cojestgrane24.pl.