7 nieoczywistych objawów raka

Rak to paskudna choroba, która może dotknąć nas wszystkich w najmniej oczekiwanym czasie. Jest w stanie uaktywnić się znienacka i zaatakować większość narządów naszego ciała.

Pierwsze objawy raka mogą nie wybudzać naszego niepokoju są tak nieoczywiste, że może nam się wydawać, że to zwykły katar czy kaszel dlatego tak ważne są badania profilaktyczne.

Oprócz badań profilaktycznych ważną sprawą jest słuchanie swojego organizmu. Wiele objawów lekceważymy lub zwalamy na stres i zmęczenie, jednak gdy utrzymują się one zbyt długo warto pójść do lekarza i dokładnie sprawdzić co chce nam powiedzieć nasz organizm.

Objawy, których nie należy lekceważyć:

Rak płuc – świszczący oddech, niemożność wzięcia głębszego oddechu, trudności z oddychaniem. Takie objawy może także powodować rak tarczycy. Jeżeli takie dolegliwości utrzymują się dłużej niż 2-3 dni zgłoś się do lekarza.

Rak szyjki i trzonu macicy – krwawienie, ból, upławy, bóle podbrzusza i krzyża takie objawy trzeba natychmiast zgłosić swojemu lekarzowi.

Białaczka – gorączka i powracające infekcje są objawem przeziębień, ale nie tylko… jeśli towarzyszy temu anemia, spadek wagi, omdlenia może to oznaczać białaczkę. Podobne objawy mogą oznaczać także chłoniaka zwłaszcza wtedy kiedy mamy powiększone węzły chłonne.

Rak mózgu może się objawiać następującymi dolegliwościami: chwiejny chód, narastające bóle głowy, niewyraźna mowa, nudności, niedowład.

Czerniak – bacznie obserwujmy wszelkie brodawki i znamiona na swoim ciele – zmiana ich kształtu, koloru i krwawienie to niepokojące objawy.

Rak piersi – badanie piersi powinno odbywać się regularnie u lekarza oraz bardzo ważne jest także, abyśmy to robiły codziennie przy wieczornej lub porannej kąpieli. Jeżeli czujemy jakiś guzek, brodawki lub gruczoły piersiowe zmieniły swój kształt lub kolor koniecznie zgłośmy się do naszego lekarza.

Dyskomfort w okolicach brzucha, częste oddawanie moczu lub krew w stolcu może być oznaką raka pęcherza moczowego lub jelita grubego.

Stroje kąpielowe na lato 2018 – szybki przęgląd