Gotuję, nie marnuję” to książka dla wszystkich, którzy szukają pomysłu na kreatywne wykorzystanie tego, co zostało w lodówce i w kuchennych szafkach. Sylwia Majcher ma mnóstwo sposobów na to, by resztki, zamiast do kosza, trafiły na talerze. Autorka jest mistrzynią kuchennej improwizacji i ze światła w lodówce gotuje trzydaniowy obiad. W jej kuchni, co udowadnia w książce, nie ma składnika, który nie może dostać drugiego życia. W książce znajdziesz nie tylko fantastyczne przepisy na dania z resztek, ale także pomoc w planowaniu jadłospisu i układaniu listy zakupów. Dowiesz się, co zrobić, żeby ograniczyć kupowanie za dużej ilości jedzenia.

W książce ,, Gotuję, nie marnuję” poznasz także najlepsze sposoby przechowywania mąki, kasz, mięsa, ryb, owoców i warzyw, żeby ich świeżość była jak najdłuższa. Nauczysz się, co i jak mrozić, kisić, pasteryzować, suszyć i jak odczytywać datę ważności konkretnych pokarmów – aby tylko nie wyrzucać!

Dane dotyczące marnowania żywności na świecie są przerażające: do śmietników trafia 1,3 miliarda ton żywności rocznie, w samej Polsce wyrzucamy 9 milionów ton jedzenia. Według badań przeprowadzonych w Polsce przez Federację Polskich Banków Żywności* pod koniec 2017 roku około 35 procent konsumentów przyznaje się do wyrzucania żywności. Jako najczęstszą przyczynę badani wskazywali przegapienie terminu przydatności do spożycia. Marnujemy nie tylko żywność, ale i hektolitry wody, która jest potrzebna do jej wytworzenia. W odpowiedzi na to powstają znakomite inicjatywy. Przykładowo Dan Barber, ulubiony kucharz Państwa Obamów, podaje w swojej restauracji dania z resztek; w sklepie w Kopenhadze można kupić jedzenie z uszkodzeniami podczas transportu, lub któremu kończy się termin ważności. W Danii blogerka Selina Jull założyła ruch edukacyjny Stop marnowaniu jedzenia już po pięciu latach w jej kraju marnuje się o 25 proc. jedzenia mniej!

W naszym kraju na rzecz zmiany świadomości społecznej dotyczącej zasobów, zapobiegając powstawaniu odpadów u źródła. Również promując bezodpadowy styl życia oraz zmianę wzorców produkcji i konsumpcji w kierunku gospodarki o obiegu zamkniętym działa Polskie Stowarzyszenie Zero Waste. Swoją misję realizuje poprzez prowadzenie szkoleń i warsztatów, udział w konferencjach i wydarzeniach branżowych, działalność popularyzatorską i wydawniczą.

Stowarzyszenie aktywnie promuje filozofię zero waste, której sensem jest świadoma konsumpcja, prowadząca do ograniczenia produkowania odpadów i marnowania zasobów przyrody, co przyczynia się do zmniejszenia negatywnego wpływu na środowisko. U podstaw filozofii zero waste leży pięć zasad:

1) Refuse – odmawiaj

2) Reduce – ograniczaj

3) Reuse – używaj ponownie

4) Recycle – segreguj

5) Rot – kompostuj

Książka „Gotuję, nie marnuję” idealnie wpisuje się coraz silniejszy i świadomy w Europie oraz  Stanach Zjednoczonych trend zero waste. Wyrzucanie jedzenia zaczyna być nietaktowne, a umiejętność twórczego wykorzystywania resztek –  doceniana i pożądana. Uznani szefowie kuchni komponują wymyślne przepisy. Sylwia Majcher pokaże, że recyklingowym kulinarnym bohaterem w swoim domu może być przecież każdy. Jej przepisy są funkcjonale i, co ważne, łatwe do odtworzenia nawet przez amatorów.

Po przeczytaniu porad Sylwii Majcher już nigdy nie wyrzucisz jabłka z plamką lub głąba z kapusty i nie wzgardzisz przedwczorajszym pieczywem. W Twoim piekarniku z tych produktów (i wielu innych dotąd wyrzucanych) powstaną pyszne klopsiki z chleba w sosie pomidorowym, pudding z czerstwego pieczywa z warzywami. Może powstać też carpaccio z głąba kapusty, quiche z białego sera i cebuli, a także kotlety z łososia. Brzmi jak dania z resztek? Czy może raczej jak menu dobrej restauracji?

Stosując się do kilku podstawowych zasad i korzystając z tych znakomitych pomysłów, nabierzesz wprawy w smacznym gotowaniu, nauczysz się nie tylko wykorzystywać resztki z przyrządzania posiłków, ale także, dzięki dobremu planowaniu, spowodujesz, że tych resztek będzie się w Twojej kuchni pojawiało coraz mniej. Odczujesz także sporą różnicą w swoim portfelu. Na plus!

Sylwia Majcher, dziennikarka TVN24, współautorka nagradzanego bloga kulinarnego kuchniawformie.pl. Zwyciężczyni ogólnopolskich Kulinarnych Zawodów Dziennikarzy. Absolwentka studiów podyplomowych na Wydziale Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji SGGW W Warszawie. Autorka reportaży i wywiadów kulinarnych. Mistrzyni kuchennej improwizacji – ze światła w lodówce gotuje trzydaniowy obiad. Przywraca właściwe miejsce resztkom i stawia je na stole w atrakcyjnej odsłonie. Mama dwójki dzieci, na których z sukcesami testuje swoje nieoczywiste przepisy. Regularnie w podróży, które są dla niej nieustającym źródłem inspiracji. Lubi zaglądać szefom kuchni do garnków i talerzy. Zbiera książki kucharskie z całego świata, w nowych miejscach zamiast muzeów zwiedza targowiska i miejsca, w których karmiącą zaskakująco. Gdy nie gotuje i nie je, biega albo jeździ na rowerze.

*Federacja Polskich Banków Żywności jest organizacją pożytku publicznego, której misją od 20 lat istnienia, jest przeciwdziałanie marnowaniu żywności i niedożywieniu w Polsce. Zrzeszone w Federacji Banki Żywności są wyspecjalizowane w pozyskiwaniu, transportowaniu i dystrybucji produktów żywnościowych. Banki Żywności są w stanie przyjąć i rozdysponować każdy asortyment, nawet z bardzo krótkim  terminem przydatności do spożycia, w tym produkty świeże i mrożonki, zachowując łańcuch chłodniczy i spełniając wszystkie kryteria bezpieczeństwa (system HACCP, stały nadzór sanepidu). Banki Żywności udzielają codziennej, bezpłatnej pomocy żywnościowej blisko 4 000 organizacjom i instytucjom społecznym. Za ich pośrednictwem których trafia ona do 2 000 000 najbardziej potrzebujących osób.