Jeśli używasz wyciskarki do soków, z pewnością nieraz zastanawiałaś się co zrobić z tą częścią warzyw i owoców, która powstała po wyciśnięciu z nich soku. Po zrobieniu świeżego soku, w wyciskarce zostaje pełen pojemnik wyciśniętych wiórków z owoców i warzyw. Czy można je jeszcze w jakiś sposób użyć?

Podpowiadamy kilka ciekawych pomysłów na to jak wykorzystać te pozostałości i uratować je przed wylądowaniem w koszu. Pozostałość po wyciskanym soku to tak zwana pulpa, a więc miazga z rozgniecionych warzyw i owoców. Mimo że największa ilość składników odżywczych z wyciśniętych warzyw i owoców ląduje w soku, to pozostały miąższ nie jest całkowicie bezwartościowy. Powstała pupa nie jest już soczysta, ale nadal ma smak i aromat. Zawarty w niej cenny błonnik daje uczucie sytości, wspomaga pracę układu trawiennego i reguluje prawidłowy metabolizm.

Jeśli chcesz wykorzystać powstałą pulpę do zrobienia z niej wypieków, czy dipów nie wrzucaj do wyciskarki owoców w całości. Jak informuje dystrybutor szerokiej gamy wyciskarek firma EUJUICERS.com, istotne jest aby przed zrobieniem soku dokładnie umyć i obrać owoce i warzywa. Pozbądź się pestek i skórek, w innym razie pozostałości po soku byłyby włókniste, a gorzkie w smaku pestki mogą zmienić smak dania.

1. Ciasto, muffinki

Z miąższu marchewkowego z dodatkiem mąki, oleju, jajek, cynamonu, sody oczyszczonej i kakao możesz zrobić pyszne ciasto marchewkowe. Jeśli wlejesz masę do papilotek możesz w ten sposób stworzyć owocowe muffiny lub ciasteczka. Robi się je bardzo szybko, a przepis jest banalny i poradzi sobie z nim każdy. Na takie słodkości nadadzą się pozostałości z: marchewek, selera, buraków, dyni czy jabłek.

2. Zupa

Suchy miąższ po wyciśnięciu soku można dodać do zupy warzywnej, aby ją zagęścić i wzbogacić jej wartość odżywczą. Dzięki niemu zupa będzie gęstsza i bardziej sycąca. Można też ugotować na nim warzywny bulion, wystarczy dodać cebulę i przyprawy do smaku. Gotować przez ok. 40 minut, a następnie odcedzić na sicie.

3. Wegetariańskie kotlety do burgerów

Wyciskając kilka rodzajów warzyw możesz uzyskać różnorodny miąższ. Dodaj do niego mąkę, jajko i przyprawy do smaku, a następnie uformuj i usmaż kotlety. Możesz je także ugotować w postaci pulpetów, albo upiec w piekarniku. Warzywne resztki mogą być ciekawą bazą do wege burgerów, w szczególności sprawdzi się pulpa z buraka, selera czy marchewek.

4. Pasta do kanapek

Wyciśnięty miąższ warzywny zmiksuj w blenderze, dodaj ulubione przyprawy, ząbek czosnku, kilka kropel soku z cytryny. Możesz też dołożyć awokado, pomidora albo kremowy serek, w zależności od tego jaki dip lubisz i jaki chcesz uzyskać. Taka pasta będzie świetnym imprezowym dodatkiem do krakersów, kanapek czy pokrojonych surowych warzyw.

 

5. Pasztet

Warzywami które pozostały po wyciśnięciu z nich soku możesz wzbogać masę na domowy pasztet mięsny lub wegetariański. Po prostu do zmielonego mięsa czy bazy soczewicowej albo warzywnej, dodaj pulpę. Jeśli użyjesz pulpy z buraka pasztet nabierze także pięknego koloru. Na pewno dodatek miąższu warzywnego wzbogaci powstały pasztet o ciekawe i oryginalne nuty smakowe. Jeżeli zastanawiasz się, na którą wyciskarkę się zdecydować odwiedź stronę największego w Europie dystrybutora sokowirówek i wyciskarek do soków z www.eujuicers.com.

W szerokiej ofercie wyciskarek i akcesoriów na pewno znajdziesz odpowiednie urządzenie dla siebie.
artykuł we współpracy z www.eujuicers.com