Chrzan sam lub z buraczkami w postaci ćwikły, jest obowiązkowym dodatkiem do wielkanocnych potraw. Ten niezwykle aromatyczny korzeń ma również wiele właściwości zdrowotnych. Zawiera kilka witamin, m.in. A, witaminy z grupy B oraz wit. C. Jest bogaty w składniki mineralne, zawiera m.in. potas, magnez, fosfor, żelazo, wapń, jod. Zapobiega przeziębieniu, odpędza bakterie i wzmacnia organizm. W dodatku poprawia trawienie.
W naszym Plebiscycie Influencer’s TOP 2019 testujemy przepyszny CHRZAN NADWARCIAŃSKI od Moryń.
Chrzan nadwarciański to tradycyjny regionalny chrzan, który został wpisany na Listę Produktów Tradycyjnych w 2007 roku. Produkt bez konserwantów, sztucznych barwników i ulepszaczy. Niesamowity smak zawdzięcza oryginalnej, starej recepturze, której nie “wyjaławia” proces pasteryzacji. Temperatura przyrządzania tego produktu nie przekracza 46’C. Dzięki temu chrzan zachowuje wszystkie cenne właściwości.
Chrzan od wieków znajduje dla siebie miejsce w polskiej kuchni. Biorąc pod uwagę wyjątkowe walory zdrowotne jego korzeni, warto dołączyć go do przyrządzanych posiłków. W ubiegłych stuleciach starty chrzan jedzono z chlebem posmarowanym masłem. Można też dodać go do wędlin oraz dań mięsnych. Chrzan jest ponadto obowiązkowym elementem ćwikły. Można dodawać go do zup – w tym także do barszczu białego. Doskonale smakuje zupa przygotowana wyłącznie na bazie chrzanu. Osoby szukające inspiracji śniadaniowych mogą z kolei pokusić się o przygotowanie twarogu z chrzanem oraz rzodkiewką. Aby złagodzić ostry smak rośliny, wystarczy dodać do niej odrobinę jogurtu lub śmietany.
Chrzan jest rośliną znaną i cenioną przede wszystkim w polskiej kuchni, nie tylko jako składnik przy kiszeniu ogórków. Ma on szerokie zastosowanie, głównie ze względu na zawartość witaminy C, czy wiesz, że jest jej dwa razy więcej niż w cytrynie i pomarańczy. Ponadto zawiera witaminy PP oraz sole minerale. Zawiera również fitoncydy, które posiadają właściwości grzybobójcze.
Zupa chrzanowa:
- 5 łyżek stołowych chrzanu nadwarciańskiego
- 2 szklanki bulionu warzywnego
- 1 szklanka śmietany
- sól
- pieprz
- 1 bułka bez skórki lub ugotowany ziemniak
- 1 żółtko
- 1 łyżeczka musztardy
- 20 dag boczku wędzonego lub bekonu
To również naturalne lekarstwo na chore zatoki, katar, niestrawność, a także bóle kręgosłupa i reumatyczne. Zmniejsza i wygładza zmarszczki, czyni cerę delikatną, usuwa plamy, wszelkie przebarwienia w tym słoneczne. Wybiela i rozjaśnia skórę oraz …piegi.
artykuł we współpracy z firmą Moryń