Piękna, przestronna restauracja, z olbrzymią kartą i wyborem dań z wybranego regionu świata, najlepszą zastawą, wykwintnymi dekoracjami i świetną kadrą pracowniczą. Który z restauratorów o tym nie marzy? Niewielu z nich jednak rozpoczyna swoje podboje od wielkiego lokalu i okazałego menu. Wielu znamienitych właścicieli restauracji zaczynało swoją przygodę od… małej gastronomii. Jak zacząć taki biznes i co musisz o nim wiedzieć? W podjęciu optymalnych działań doradzają dziś specjaliści ze sklepu z wyposażeniem gastronomii – Technica.pl.

Mała gastronomia – co wziąć pod uwagę?

Przede wszystkim, pod uwagę musisz wziąć wydatki. Mały lokal gastronomiczny to koszt co najmniej kilkunastu tysięcy złotych, a w przypadku niektórych branży i pomysłów może być to zdecydowanie wyższa kwota. Kilka tysięcy złotych w wielu przypadkach po prostu nie pozwoli na wystartowanie biznesu na odpowiednim poziomie, a nie na wszystkich elementach da się oszczędzić. Nie na wszystkich elementach warto również oszczędzać – wybierany sprzęt powinien odznaczać się wysoką jakością, która przełoży się na standard potraw serwowanych w ramach biznesu. Wybór sprzętu od niesprawdzonego dostawcy lub w podejrzanie niskiej cenie może spowodować problemy z serwisowaniem, funkcjonowaniem czy zwrotem.  

Musisz zbadać także popyt na usługi gastronomiczne, które planujesz wdrożyć jako swój biznes. Być może tajska kuchnia jest Twoją ulubioną, ale czy przyjmie się w miejscu, w którym mieszkasz lub planujesz otworzyć lokal? Czy wiesz wystarczająco dużo na jej temat? Spróbowanie dwóch potraw nie daje Ci wystarczającej wiedzy na temat samej kuchni, ale i prowadzenia restauracji, nawet, jeżeli nie jest ona dużych rozmiarów.  

Mała gastronomia – najczęstsze błędy

Jednym z najczęściej spotykanych błędów jest brak odpowiednich systemów logistycznych i przekonanie, że mały biznes to mały wydatek. Nic bardziej mylnego, ponieważ trzeba wziąć pod uwagę nie tylko wydatki stałe, ale i wartości zmienne, zależne na przykład od popytu na dania serwowane w karcie, sezonowość, popularność restauracji

Innym błędnym przeświadczeniem jest to, że mała gastronomia to mały kłopot. Sama lista wymaganych przez Sanepid reguł i zaleceń (posiadanie umywalki, zlewozmywaka z dwoma komorami czy oddzielnego miejsca na obuwie i ubranie robocze) może spowodować, że z pozornie prostego biznesu robi się wyzwanie – szczególnie wtedy, kiedy wymagane są zmiany w projekcie czy planie dla dopasowania się do tych zasad. Niejednokrotnie słyszy się o przypadkach całkowitego przeorganizowania i przearanżowania powierzchni ze względu na niewielki zapis, na który nie zwróciło się uwagi, a który nie dopuszcza restauracji w obecnym kształcie do funkcjonowania.

Mała gastronomia może dać sporo powodów do satysfakcji być początkiem czegoś zupełnie nowego – wiele biznesów zaczynało od jednego, małego lokalu, a teraz obsługują całe sieci lokali w Polsce lub otworzyło miejsca o większej powierzchni, znane w całym kraju. Musisz jednak pamiętać, że wraz z przyjemnościami, czeka na Ciebie wiele obowiązków. Zaufaj swojemu personelowi i rób wszystko, by umożliwić mu pracę na sprzętach wysokiej jakości. Niezależnie od tego, czy potrzebujesz pieca do pizzy, odpowiednich zmywarek czy pieców, szaf chłodniczych czy sprzętów do obróbki termicznej lub mechanicznej – dbaj o wartość, jakość i bezpieczeństwo. Dobra kuchnia będzie wizytówką Twojego lokalu – ale nawet najlepsi kucharze nie będą w stanie zrobić wiele w niewłaściwie wyposażonej gastronomii.

artykuł we współpracy z Technica.pl