Zjawisko smogu jest powszechnie znane, ale jego skutki są o wiele bardziej dalekosiężne niż niekiedy mamy świadomość. Organizacje Zdrowia stale alarmują o zanieczyszczeniach powietrza, które w znacznym stopniu oddziałują na nasze zdrowie. Duży wpływ na zły stan powietrza ma także bagatelizowanie wpływu pojedynczych źródeł ogrzewania. Ważne jest zatem nie tylko odpowiednie edukowanie społeczeństwa w tym temacie, ale również zadbanie o odpowiednie, czyli zdrowe powietrze w naszych domach. Sposobem na smog w prywatnej przestrzeni mogą być urządzenia, zapewniające nie tylko czyste powietrze, ale też komfort i dobre samopoczucie.

Co to jest smog i dlaczego o nim mowa?

Postęp cywilizacji, związany jest z rozwojem, ale także groźnymi efektami ubocznymi. Jednym z nich jest smog, czyli tzw. sztuczna mgła, utworzona w sposób nienaturalny jako skutek działalności człowieka oraz niesprzyjających zjawisk przyrody, np. znacznego zamglenia czy bezwietrznej pogody. Z tym zjawiskiem mamy do czynienia zwłaszcza w okresie zimowym. Niebezpieczny dym wydobywający się z kominów, palenie szkodliwymi paliwami kopalnymi, jak węgiel, który wciąż jest głównym elementem grzewczego łańcucha, spaliny z rur wydechowych i wiele innych. Te substancje dostają się nie tylko do atmosfery, ale też do naszego organizmu i oddziałują na nasze zdrowie. Wyróżniamy dwa standardowe rodzaje smogu: londyński oraz typu Los Angeles, czyli fotochemiczny. Różnią się one przede wszystkim warunkami występowania, miejscem, czasem i składem chemicznym. W Polsce mamy do czynienia ze smogiem typu londyńskiego. Problem ten dotyka szczególnie dużych miast, jak Warszawa, Katowice, Kraków czy Wrocław.

Smog i wpływ na naszą kondycję psychofizyczną

Stężenie substancji zanieczyszczających powietrze nie jest zawsze takie samo. Zmienia się zarówno ze względu na dominujące źródła emisji (gospodarstwa domowe i transport), jak i w skali doby, tygodnia, miesiąca i roku, co uwarunkowane jest w dużej mierze naszymi codziennymi aktywnościami. Narażeni na szkodliwe działanie smogu jesteśmy wszyscy, niezależnie od wieku. Zanieczyszczenia powietrza wpływają na cały nasz organizm, w tym na zdrowie, skórę, włosy, a dodatkowo pogarszają jakoś snu. Typowy smog możemy nie tylko obserwować gołym okiem, ale także go wyczuć. Pojawia się więc pytanie, co robić, by chronić siebie i bliskich? Ważne jest minimalizowanie ryzyka wdychania groźnych pyłów PM 2,5 i PM 10 w domu, biurze bądź otoczeniu, w którym funkcjonujemy stosując urządzenia oczyszczające powietrze wewnętrzne, czyli oczyszczaczy powietrza. Pure A9 od szwedzkiej marki Electrolux w prosty sposób zadba o to, by o każdej porze zapewnić jego użytkownikom czyste powietrze i tym samym wniesie nieocenioną wartość dla lepszego samopoczucia. Ponadto, produkt rekomendowany jest przez Polską Federację Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP. Zapewnia doskonałą zdolność oczyszczania przy zachowaniu niskiego poziomu hałasu. Sprawdź sam jak sobie radzi!

Smog w domowym zaciszu

Walka ze smogiem to temat wciąż aktualny. Niestety szkodliwe substancje zawarte w smogu nie są jedynie zagrożeniem, które czeka na nas po wyjściu z domu. Dlaczego? Dzieje się tak, ponieważ systemy wentylacyjne, które stosujemy w budownictwie mieszkaniowym nie są dostateczną barierą dla zanieczyszczeń powietrza, szczególnie w okresach występowania wysokiego stężenia niebezpiecznych substancji na zewnątrz. Kolejnym czynnikiem zanieczyszczeń naszych pomieszczeń są obecne w domach źródła emisji, jak np. kominki czy piece. Jak zatem walczyć ze smogiem w przestrzeni domowej? Przed przystąpieniem do wietrzenia pomieszczeń, warto wcześniej sprawdzić czy nie zostały przekroczone bezpieczne normy. Najprościej zrobić to za pomocą popularnych serwisów z mapami przedstawiającymi stężenie określonych substancji lub odpowiednich dedykowanych aplikacji. Jeśli wiemy, że normy zostały przekroczone, zrezygnujmy z otwierania okien i zaczekajmy na ustabilizowanie sytuacji na zewnątrz. Najskuteczniej jednak ze smogiem i zanieczyszczonym powietrzem poradzi sobie oczyszczacz powietrza Pure A9, który w prosty i szybki sposób zapewni lepszy oddech i odpowiedni klimat we wnętrzu dla Ciebie i Twoich bliskich. Urządzenie w procesie filtracji pochłania zanieczyszczenia, kurz, szkodliwe dla zdrowia pyłki PM 2.5 i PM10 oraz nieprzyjemne zapachy. Posiada System AirSurround, który wywołując spiralny ruch powietrza, dociera do wszystkich trudno dostępnych miejsc w pomieszczeniach i utrzymuje naturalną cyrkulację powietrza, odpowiednią dla zdrowia domowników i nie tylko. Urządzenie płynnie reaguje na wszelkie zmiany w jakości powietrza, a przy pomocy filtrów można dostosować go do szczególnych, indywidualnych potrzeb. Marka Electrolux zadbała także o dedykowaną dla urządzenia, mobilną aplikację, która zapewnia stały monitoring jakości powietrza z każdego miejsca w domu i poza nim. Wszystko to, by zapewnić w domu optymalną jakość filtracji i skutecznie walczyć ze szkodliwym działaniem smogu, gdziekolwiek jesteś i na własnych warunkach. Urządzenie będzie nie tylko skuteczne w walce ze smogiem, ale idealne także dla alergików i osób cierpiących na choroby dróg oddechowych.

Wszechobecny smog i jak się chronić?

Smog wywiera wpływ na nasz organizm zarówno od wewnątrz, jak i od zewnątrz. Na szczęście odpowiednia pielęgnacja i zdrowy tryb życia mogą w pewnym stopniu chronić nas przed nieprzyjemnymi konsekwencjami. Najważniejsze, aby ograniczyć swój kontakt ze smogiem korzystając np. z odpowiedniej maski antysmogowej kiedy przebywamy na zewnątrz. Jeśli to możliwe lepiej jednak ograniczmy też wyjścia i otwieranie okien, gdy pojawią się komunikaty o wysokim stężeniu smogu. W takie dni nie wskazane jest też uprawianie sportu na zewnątrz. Oczywiście nie jesteśmy w stanie całkowicie odciąć się od świata zewnętrznego. Dopóki jednak jakość powietrza na zewnątrz nie ulegnie znacznej poprawie, powinniśmy dbać o czyste powietrze we wnętrzach mieszkań i domów. By odpowiednio chronić siebie i bliskich w pomieszczeniach zamkniętych wybierajmy urządzenia, których podstawowym zadaniem jest przefiltrowanie powietrza i usunięcie zanieczyszczeń. Bo im mniej przebywamy w zanieczyszczonym środowisku tym lepiej zarówno dla naszego samopoczucia, ale i zdrowia oraz życia.

 

artykuł powstał we współpracy z marką Electrolux