Skorzystaj z poniższych wskazówek, a unikniesz błędów, które mogą być zagrożeniem dbania o formę w domu.

Trening, bez względu na miejsce, zawsze wymaga dyscypliny. Wyjście do klubu czy na siłownię o określonej godzinie to dodatkowa motywacja i bodziec to tego, by zaplanować aktywność. Są jednak sytuacje, kiedy zwyczajnie w świecie nie masz możliwości, by urwać się na trening i jedyną opcją jest ćwiczenie w domu.

Obiektywnie, trening w domu to najlepsza opcja dla wielu wymówek. Nie trzeba nigdzie wychodzić, nie trzeba się z nikim umawiać albo czekać na wyznaczoną godzinę. Jednak życie pokazuje, że takie trenowanie w domu jest dużo trudniejsze do realizacji. Często zanim zaczniesz zabija je brak motywacji. 

Jak walczyć z brakiem weny do trenowania w domu? Jak doprowadzić do tego, by zacząć trenować w swoich czterech ścianach? Co zrobić, by utrzymać regularność?

Wystarczy chcieć!

Jeśli są chęci to już połowa sukcesu, ba może nawet więcej. Jeśli wiesz czego chcesz trudniej będzie Cię zniechęcić i szukać wymówek. Przemyśl jak forma aktywności w domu najbardziej Ci odpowiada. Ty znasz się najlepiej i doskonale wiesz jaki typ treningu podoba Ci się najbardziej, jaki sprawia Ci przyjemność, na jaki czekasz z utęsknieniem. 

Zaplanuj trening!

Przeanalizuj swój tydzień i zastanów się ile razy w tygodniu i przez jaki czas możesz trenować. Oszacuj kiedy aktywność najbardziej Ci pasuje. Weź też pod uwagę innych domowników. Nie możecie sobie przeszkadzać. Wzajemnie pretensje będą potęgowały wymówki.
Ustal ramy czasowe treningu. Pomyśl czy wolisz trenować rano czy wieczorem. Zadbaj o najlepszą dla siebie porę dnia. 

Zorganizuj przestrzeń!


Jeśli wiesz jaki rodzaj treningu planujesz wykonywać masz wiedzę na temat przestrzeni i ewentualnego sprzętu, który potrzebujesz. Przemyśl gdzie będziesz trenować. Czy to będzie stałe czy czasowe miejsce? Czy zostanie uprzątnięte do zera czy masz przestrzeń na to by czekało na Ciebie w dowolnym momencie? Nie ma nic gorszego niż sytuacja, w której chcesz zacząć ćwiczyć, a okazuje się, że zupełnie nie zostało przemyślane gdzie ten trening się odbędzie. 

Zastanów się czy potrzebujesz sprzętu!


Porządny trening można zrobić wykorzystując ciężar swojego ciała. Każdy z nas ma jednak swoje upodobania i potrzeby, być może czegoś potrzebujesz. Zadbaj o to wcześniej. Nie zawsze jest tak, że musisz biec do sklepu sportowego i kupować domową siłownię. Czasem warto rozważyć skorzystanie z wypożyczalni lub uprzejmości znajomych. W wielu domach roller jest ociekaczem na parasole, hantle pełnią rolę stoperów do drzwi, a orbitreki robią za suszarkę na pranie. Warto przypomnieć tym sprzętom ich pierwotne funkcje. 

Plan treningowy to podstawa!


Jeśli zależy Ci na regularności musisz pracować według planu. Ustal dokładnie nie tylko kiedy trenujesz, ale też jak będą wyglądały Twoje jednostki treningowe. W momencie gdy wybija godzina treningu nie możesz zastanawiać się co można dziś potrenować. Musisz to już dokładnie wiedzieć. Trening to zadanie do wykonania. Wstajesz, robisz, skreślasz z listy i idziesz dalej.

Wsparcie merytoryczne

Jeśli brakuje Ci wiedzy w temacie planowania cyklu treningowego lub zastanawiasz się czy trening jest dla Ciebie odpowiedni skorzystaj z porady trenera. Obecnie współpraca trenerska online jest mocno rozwinięta. Zrobisz to bez wychodzenia z domu, a trening który otrzymasz będzie dostosowany do Twoich możliwości i stanu zdrowia. To bardzo istotne, by trening miał sens, a obciążenia treningowe były dla Ciebie odpowiednie. Wtedy Cię zbytnio nie obciąży, a Ty szybko zobaczysz pierwsze efekty swojej pracy.
W mediach społecznościowych jest bardzo dużo planów i materiałów video. Często są to darmowe i jakościowe jednostki treningowe, ale… nigdy nie masz pewności czy są dostosowane do Ciebie. Nie wiesz czy nie są dla Ciebie ryzykowne i nie będą skutkowały kontuzją.

Są jeszcze inne rozwiązania. Mamy to szczęście, że żyjemy w dobie technologii i teraz możesz trenować online z trenerem w swoim własnym domu – solo lub z grupą. Istnieją rozwiązania dzięki, którym mimo odległości Ty widzisz swojego trenera, a on widzi Ciebie i może dokonać korekty wykonywanych przez Ciebie ćwiczeń i wesprzeć motywacyjne..

Wsparcie mentalne. 

To ważne by najbliższe Ci osoby wspierały Cię w Twoich wyborach i zachęcały, a nie zniechęcały. Najlepszą opcją jest wspólny trening. Jeśli masz w domu drugą osobę chętną do trenowania w domu t0 jesteście dla siebie wzajemną motywacją i motorem napędowym. To pomocne i pozwala razem cieszyć się z sukcesów. 

Najważniejsze jednak to zacząć. Lepiej podjąć próbę i uznać, że trening w domu nie jest dla Ciebie, niż nie spróbować i żyć w niewiedzy.