Czy Ketonal jest chętnie wybierany przez pacjentów?

Ketonal jest jednym z najczęściej wybieranych leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Pacjenci obecnie chętniej po niego sięgają, ponieważ jest dostępny bez recepty w mniejszej dawce. O zaufaniu, jakim darzą go pacjenci, świadczą wyniki badania przeprowadzonego przez KANTAR Polska w 2019 roku wśród osób powyżej 15 roku życia, które chociaż raz w życiu użyły leku Ketonal.

Zgodnie z raportem opublikowanym przez KANTAR Polska aż 34% osób badanych przyznaje, że Ketonal jest ich pierwszym wyborem na ból. Natomiast 64% respondentów twierdzi, że sięga po niego, gdy zawiodą inne dostępne środki przeciwbólowe. Z kolei 40% uznało, że Ketonal jedyny lek łagodzący ból, jakiego używają. 

Kto sięga po Ketonal lub Ketonal Active?

Po Ketonal sięgają osoby, które zmagają się z umiarkowanym bólem lub cierpią na schorzenia zwyrodnieniowe układu kostnego. Wskazaniem do stosowania tego leku są również choroby zwyrodnieniowe, w tym reumatoidalne zapalenie stawów. Należy pamiętać, że preparat Ketonal jest dostępny z przepisu lekarza, co oznacza, że można go kupić wyłącznie na receptę.

Bez recepty dostępny jest Ketonal Active. Jego działanie jest podobne, jednak jedna kapsułka zawiera mniejszą dawkę substancji czynnej. Lek ten polecany jest w celu objawowego uśmierzenia łagodnego lub umiarkowanego bólu różnego pochodzenia – zwłaszcza głowy, mięśni i stawów. Sięgają po niego również kobiety, które cierpią z powodu bolesnych miesiączek.

Należy jednak pamiętać, że leki Ketonal i Ketonal Active nie są przeznaczone dla wszystkich. Nie powinny stosować go dzieci poniżej 15 roku życia ani kobiety w ciąży (zwłaszcza w III trymestrze) i karmiące piersią. Szczegółowe informacje dotyczące wskazań i przeciwwskazań są zawarte w ulotce dołączonej do opakowania. Przed spożyciem leku trzeba się z nią zapoznać.

Opinie pacjentów na temat leku Ketonal

W swoim badaniu z 2019 roku KANTAR Polska zapytał o jeszcze inne opinie pacjentów na temat leku Ketonal. Na ich podstawie można śmiało stwierdzić, że z chęcią korzystają z tego środka przeciwbólowego i przeciwzapalnego. 

Zgodnie z raportem:

  • 74% osób uważa, że Ketonal działa silniej od innych leków przeciwbólowych;
  • 63% badanych uważa, że Ketonal to ekspert wśród leków przeciwbólowych;
  • 57% osób jest zdania, że Ketonal sprawdzi się na każdy rodzaj bólu;
  • 53% osób uważa, że Ketonal jest sprawdzonym lekiem, któremu można zaufać;
  • 43% respondentów twierdzi, że Ketonal ma odpowiednią cenę do jakości.

Ponadto osoby badane w większości są zgodne co do tego, że Ketonal jest znaną i sprawdzoną marką rekomendowaną przez lekarzy. Według nich jest to nowoczesny lek, który śmiało może być pierwszym wyborem w celu złagodzenia łagodnych i umiarkowanych dolegliwości bólowych. Z podobnymi opiniami na temat leku Ketonal oraz Ketonal Active można spotkać się na wielu forach internetowych. 

Ketonal i Ketonal Active a bezpieczeństwo

Ketonal i Ketonal Active to leki bezpieczne pod warunkiem, że stosuje się je zgodnie z zaleceniami lekarza lub informacjami zawartymi na ulotce dołączonej do opakowania. Leki trzeba przyjmować w możliwie najmniejszej dawce oraz przez najkrótszy czas, który jest konieczny do ustąpienia objawów. Dla przykładu: Ketonal Active, który jest dostępny bez recepty, można stosować maksymalnie przez 5 dni w ilości nieprzekraczającej 3 kapsułek na dobę. Postępowanie zgodnie z zaleceniami istotnie zmniejsza ryzyko wystąpienia działań niepożądanych.

Szczególną ostrożność powinny zachować:

  • kobiety planujące ciążę, będące w ciąży i karmiące piersią,
  • osoby, u których w przeszłości wystąpiła reakcja niepożądana na jeden ze składników leku;
  • osoby przyjmujące inne leki (m.in. kortykosteroidy doustne, leki przeciwzakrzepowe, metotreksat, lit, kwas acetylosalicylowy);
  • osoby przyjmujące środki, które należą do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ);
  • cierpiący na chorobę wrzodową lub inne zaburzenia ze strony układu pokarmowego.

Ze względów bezpieczeństwa niedozwolone jest także przyjmowanie Ketonalu po spożyciu i alkoholu. Udowodniono, że takie postępowanie zwiększa ryzyko wystąpienia objawów niepożądanych.

artykuł we współpracy z marką Sandoz Polska