Stres i niepokój mogą utrudniać zasypianie każdej nocy. Odpowiednia ilość i jakości snu jest ważnym składnikiem zdrowia fizycznego i psychicznego. Niedobór snu może zmniejszyć odporność organizmu i zwiększyć stan zapalny w ciele, czyniąc cię bardziej podatnym na choroby. Dobry sen jest bardzo ważny dla zdrowia mózgu i ciała.

Oto kilka pomocnych wskazówek, które pomogą zadbać o dobry sen, nawet w tych stresujących i niepewnych czasach 🙂

1. Rutyna

W przypadku większości osób pandemia przewróciła codzienne życie do góry nogami. Praca z domu, zdalna edukacja, zakazy, nakazy… Bez względu na to, jak pandemia wpłynęła na życie, niezwykle ważne jest zachowanie regularnej rutyny w celu zapewnienia dobrego snu.

Mimo całego zamieszania postaraj się mieć plan dnia. Wstawaj o określonej godzinie, przebieraj się z piżamy itp., aby mieć poczucie rutyny i normalności. Pozwoli ci, to zachować równowagę.

2. Drzemki w ciągu dnia

Z powodu pandemii i stałego przebywania w domu masz możliwość ucinać sobie drzemki w ciągu dnia? Unikaj ich, bo może to zakłócać sen w nocy. Dlatego ustalenie rutyny w ciągu dnia jest tak ważne. Lepiej wstać wcześniej, ogarnąć obowiązki i położyć się niezbyt późno.

3. Ruch

Siłownie, kluby fitness i inne tego typu miejsca są zamknięte lecz ćwiczenia powinny być nadal częścią życia. Codzienna aktywność fizyczna są ważne, w kontekście snu.

Możesz odnieść wrażenie, że się nie da być aktywnym pozostając w domu, ale istnieje wiele sposobów skutecznego treningu bez wychodzenia z domu. Ćwiczenia spowodują lepsze samopoczucie w ciągu dnia, łatwiejsze zasypianie z poczuciem satysfakcji.

Istotne jest aby nie wykonywać intensywnych ćwiczeń bezpośrednio przed snem.

4. Ekspozycja na niebieskie światło

Internet okazał się nieocenionym narzędziem komunikacji i rozrywki w czasach, gdy ludzie na całym świecie zostali zobowiązani do przebywania w domu. Jednak spędzanie przed ekranem całego dnia nie ułatwia zasypiania.

Warto na godzinę przed snem przestać korzystać z Internetu i nie oglądać telewizji, nie rozmawiać przez telefon i na pewno ograniczyć dostęp do informacji, które mogą wywoływać niepokój.

Przed snem warto sięgnąć po książkę lub posłuchać muzyki.