Kino we własnym salonie, a przy tym brak wszechobecnych kabli i dostęp do popularnych filmowych aplikacji – kto o tym nie marzy? Przepis na kino w domowym zaciszu wbrew pozorom jest dość prosty. Wystarczy telewizor QLED i trochę popcornu. Nic więc dziwnego, że technologia QLED cieszy się rosnącą popularnością. Jednak nadal są osoby, które nie wiedzą, co kryje się pod określeniem QLED i czym ta technologia różni się od technologii OLED. A zatem przyjrzyjmy się im bliżej.

1. Czym są telewizory QLED?
2. Czy różnią się telewizory QLED od OLED?
3. W jakiej rozdzielczości dostępne są telewizory QLED?
4. Którzy producenci mają w swojej ofercie telewizory QLED?
5. Na co zwrócić uwagę wybierając telewizor QLED?

Jeśli szukasz telewizora, z pewnością wiesz już, że producenci tych urządzeń sięgają po coraz nowsze technologie. Zmiana najczęściej dotyczy matrycy. Dlaczego? To proste. Właśnie matryca odpowiada za jakość obrazu, na której zależy przecież wszystkim widzom. Matryca QLED w telewizorze to sposób na to, by z domowego zacisza przenieść się wprost na salę kinową.

1. Czym są telewizory QLED?

Zacznijmy od wyjaśnienia dość enigmatycznie brzmiącego skrótu QLED. W języku angielskim QLED oznacza Quantum dot LED,a więc wyświetlacz LED, który wykorzystuje podświetlenie LED i kropki kwantowe. Prościej mówiąc, urządzenie z technologią QLED jest podobne do zwykłego telewizora LED, ale różni się od niego tym, że wykorzystuje kropki kwantowe, by doładować kolor i jasność. Dzięki kropkom kwantowym w telewizorach LCD/LED można po prostu uzyskać lepsze kolory. Oczywiście można się tutaj zagłębiać w zdecydowanie bardziej skomplikowane, techniczne opisy, jednak faktem jest, że każdego telewidza interesuje po prostu to, co QLED ma do zaoferowania i co wyróżnia tą technologię na tle innych.

Warto nadmienić, że QLED jest zastrzeżonym znakiem towarowym firmy Samsunga. To właśnie Samsung spopularyzował technologię QLED. A jak wyglądają urządzenia, o których mowa?

Telewizor QLED jest to urządzenie o rozdzielczości 4K Ultra HD wraz z obsługą technologii HDR. Jeśli ktoś sądzi, że nie jest w stanie odróżnić telewizora QLED od innych, prawdopodobnie jest w błędzie. Wyświetlacz QLED TV to bardziej nasycone kolory i wychwytywanie kolorystycznych niuansów.

2. Czy różnią się telewizory QLED od OLED?

Skoro wiemy już, na czym polega technologia QLED, zacznijmy od znalezienia odpowiedzi na pytanie czym jest OLED. Otóż OLED jest to nowoczesna klasa wyświetlaczy, w których wykorzystywane są diody LED wytworzone ze związków organicznych. Stąd też w ich nazwie bierze się “O” przed “LED”. Co ważne, w tej technologii nie jest potrzebne dodatkowe podświetlenie ekranu. Przekłada się to oczywiście na jakość obrazu, a widz może podziwiać imponujący kontrast i idealną głębię czerni.

A zatem czy się różni telewizor QLED od urządzenia OLED? Chociaż wiele osób myli te technologie i zamiennie używa tychże pojęć, QLED i OLED różni więcej niż jedna litera.

Telewizor OLED zaoferuje widzowi wspomnianą już głębszą czerń, a także bardziej jednolitą biel. Przy tym także wyższy kontrast czy bardziej płynny obraz. Co istotne dla wielu klientów, urządzenie OLED będzie nieco bardziej energooszczędne.

Z kolei telewizor QLED zapewnia szerszy wybór przekątnych oraz dłuższą żywotność. Wyświetlacz QLED TV to również wyższy poziom jasności. Docenią to szczególnie ci, którzy korzystają z telewizora w jasnym pomieszczeniu.

3. W jakiej rozdzielczości dostępne są telewizory QLED?

Rozdzielczość ekranu jest parametrem, który określa liczbę pikseli wyświetlaną na ekranie. Rozdzielczość urządzenia jest ważna, ponieważ wpływa na jakość wyświetlanych treści.

Do niedawna w większości urządzeń obserwowaliśmy 1920 x 1080 pikseli, a więc Full HD. Teraz pod tym względem sporo się zmieniło, a lepsze telewizory mają rozdzielczość 4K, którą określa się również jako Ultra HD, tzn. 3840 x 2160 pikseli. Ultra HD to bardzo szczegółowy obraz, co na pewno dostrzeżesz, jeśli usiądziesz blisko urządzenia.

Telewizory QLED są również dostępne w rozdzielczości 8K.

4. Którzy producenci mają w swojej ofercie telewizory QLED?

Jak już wspomniano, początkowo telewizory QLED były zarezerwowane dla pomysłodawcy, czyli Samsunga. Ale Koreańczycy udostępnili znak towarowy producentom, którzy wprowadzają na rynek telewizory wykorzystujące kropki kwantowe. Oprócz Samsung Electronics to także TCL i chiński Hisense. O tym, co oferują producenci, można przekonać się tutaj: https://www.neonet.pl/rodzaj-matrycy/qled.html.

5. Na co zwrócić uwagę wybierając telewizor QLED?

Telewizory są domowym centrum rozrywki. Każdego dnia przed telewizorem zasiadają miliony Polaków. A zatem na co zwrócić uwagę, by nie żałować zakupu?

Zastanówmy się, jakie są nasze potrzeby i na jakich parametrach urządzenia najbardziej nam zależy. Zwróćmy uwagę na rozdzielczość urządzenia. Podczas dokonywania zakupu powinna dla nas być istotna matryca QLED w telewizorze. Pamiętajmy, że możemy kupić urządzenie z niższej półki cenowej i nadal być z niego zadowolonym.

artykuł sponsorowany