Skórzany portfel to nie tylko praktyczny dodatek, z którego korzystasz na co dzień. To także gustowne akcesorium świadczące o Twoim wyczuciu smaki oraz stanowiące integralny element Twojej kreacji. Z tego powodu powinnaś o niego dbać i robić wszystko, aby służył Ci jak najdłużej. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak wygląda pielęgnacja skórzanych portfeli, zapoznaj się z naszym krótkim poradnikiem!

Zapewnij portfelowi dużo miejsca

Gdzie na co dzień przechowywany jest każdy portfel damski? Oczywiście w damskiej torebce, gdzie przechodzi on prawdziwą próbę sił. Powiedzmy sobie szczerze – ten skórzany dodatek musi poradzić sobie z niełatwym (i bardzo bliskim) sąsiedztwem kluczy, breloków, monet i innych twardych przedmiotów, które mogą zaszkodzić jego delikatnej powierzchni.

Dlatego postaraj się zapewnić swojemu portfelowi odpowiednio dużo miejsca. Najlepiej nosić go w osobnej przegródce lub kieszonce, pilnując, aby nie zahaczał o żadne ostre krawędzie. Unikaj także umieszczania w nim nadmiaru przedmiotów – mogą go one wypchać, trwale zmieniając jego kształt. Rozciąganie materiału w ten sposób poskutkuje uszkodzeniami, takimi jak rozerwanie szwów lub pękanie skóry.

Regularnie konserwuj swój portfel

Skóra to wymagający materiał, który należy poddawać regularnym zabiegom pielęgnacyjnym. Warto zabezpieczyć ją jeszcze przed pierwszym użyciem, a później przynajmniej raz na kwartał powtarzać ten zabieg. Możesz wykorzystać w tym celu zwykłą przezroczystą pastę do butów. Przy pomocy delikatnej ściereczki wetrzyj środek w powierzchnię skóry, a następnie wypastuj ją do połysku.

Innymi produktami, które świetnie sprawdzają się w tej roli, są: oliwa z oliwek (w przypadku portfeli ze skóry lakierowanej) oraz mieszanka wosku pszczelego z terpentyną (do modeli ze skóry barwionej). Dzięki takiej konserwacji Twój portfel będzie bardziej odporny zarówno na zanieczyszczenia, jak i destrukcyjny wpływ promieniowania słonecznego.

Chroń portfel przed szkodliwymi czynnikami

Jak już wiesz, intensywne światło słoneczne wysusza skórę, powodując jej pękanie i blaknięcie. Dlatego staraj się nie zostawiać swojego portfela wystawionego na słońce. Musisz wiedzieć, że w podobny sposób szkodzi mu również woda. Jeśli więc zmoknie, delikatnie wytrzyj go ręcznikiem i pozostaw do naturalnego wyschnięcia. Przyspieszanie tego procesu za pomocą grzejnika czy suszarki zdecydowanie zaszkodzi skórzanej powierzchni.

Jeśli nie używasz jednego ze swoich portfeli przez dłuższy czas, pod żadnym pozorem nie przechowuj go w wilgotnej piwnicy. Takie warunki sprzyjają bowiem rozwojowi pleśni i grzybów, a nie chcesz przecież, aby zalęgły się one w Twoim ulubionym skórzanym akcesorium.

Szkodliwym czynnikiem dla damskiego portfela mogą okazać się także wszelkie zabrudzenia. Blokują one skórze dostęp do powietrza, a brak możliwości oddychania niszczy tego typu powierzchnie. Z tego samego względu nie używaj mydła do ich czyszczenia – postaw raczej na roztwór wody z octem, który należy delikatnie wcierać w zabrudzone miejsca.

Skórzany portfel damski to inwestycja na lata

Damskie portfele ze skóry to wysokiej jakości produkty, które powinny służyć Ci przez wiele długich lat. Jeśli zależy Ci na ich doskonałym stanie, po prostu stosuj się do wymienionych wyżej zasad! 

artykuł powstał we współpracy z marką Puccini