W modzie funkcjonują pewne klasyki, które od momentu swojego debiutu stały się niezbędnym elementem garderoby każdej kobiety. Kluczową cechą ponadczasowych modeli jest uniwersalność, która pozwala na łączenie ich z różnymi stylizacjami oraz historia utrzymująca formę danej rzeczy jako niezmienną na przestrzeni lat. Doskonałym przykładem ikonicznego projektu jest skórzana kurtka, zwana ramoneską. 

Ramoneska, można powiedzieć, wdarła się do mody codziennej przez przypadek. Jej pierwotna wersja nazwana Perfecto powstała w Ameryce, w latach 20 ubiegłego wieku na rzecz współpracy braci Schott i Beck Industries. Niewiele osób wie, że to właśnie jeden z braci Schott, mianowicie Irving, jest autorem kultowego projektu. Skórzana kurtka była stworzona z myślą o motocyklistach, jako wygodna alternatywa dla długich płóciennych płaszczy, w których wówczas jeździli. Projekt został ciepło przyjęty przez samych zainteresowanych i początkowo nie wykraczał poza ich kręgi. Sytuacja zmieniła się wraz z premierą filmu „Dziki” z Marlonem Brando w roli głównej. Nonszalancka postać odgrywana przez aktora przewodziła gangiem motocyklowym, a jej charakterystycznym atrybutem była kluczowa kurtka Perfecto. Jako że Brando od początku swojej kariery stanowił obiekt uwielbienia, jego wizerunek filmowy naśladowała nie tylko młodzież, ale i znane osobistości takie jak James Dean czy Andy Warhol.

Doskonała koncepcja 

Zgodnie z początkowym przeznaczeniem skórzanej ramoneski, wiele elementów charakterystycznych dla projektu służyło ułatwieniu życia motocyklistom. Ukośny zamek błyskawiczny miał na celu powstrzymanie fałdowania się grubego materiału na brzuchu. Szeroki pasek z klamrą umieszczony w dolnej partii okrycia po zaciśnięciu chronił ciało przed wiatrem podczas jazdy, a suwaki na rękawach po rozsunięciu ułatwiały noszenie ochronnych rękawic. Charakterystyczne naramienniki były elementem czysto dekoracyjnym, zaczerpniętym z mundurów militarnych. Kurtka posiada kilka kieszeni,  jednej mniejszej — na zapalniczkę, i większych szytych na skos dla ułatwienia wyjmowania przedmiotów w trasie. I najważniejsze — podwójne klapy z ćwiekami! To właśnie one nadają kurtce szczególnego charakteru, niemalże drapieżnego, tym samym wyróżniając ją na tle innych ubrań. 

Muzyka

Projekt nie bez powodu jest kojarzony także z muzyką. Kurtka w latach 70’ przyjęła się w kręgach subkultury punkowej, ściśle łączącej się z przemysłem muzycznym. Chętnie nosiły ją osoby muzycznie identyfikujące gatunkowo z metalem i rockiem. Z pomocą Perfecto zespoły rockowe tworzyły groźnie wyglądający wizerunek sceniczny. Zarówno w przypadku twórców zespołów jak i ich słuchaczy, w noszeniu skórzanych kurtek chodziło o manifestowanie buntu wobec władzy, polityce i normom obyczajowym. Dzięki temu kurtka zyskała nowy status — nie była już zwykłym, modnym okryciem wierzchnim, ale również manifestacją tożsamości i przynależności. Twórcy powstałego w 74’ zespołu Ramones niemalże na każdym zdjęciu promocyjnym mają na sobie czarne skóry, stąd ukuła się potoczna nazwa — ramoneska. Co ciekawe, takiej wersji nazewnictwa używa się głównie w Polsce. Dla pozostałych narodowości jest to zazwyczaj po prostu kurtka motocyklowa.

Z motocykla na wybieg…

W późniejszych latach funkcjonalność i symboliczność kurtki przestała mieć znaczenie — nową odsłonę skóry odkryła moda uliczna i pokazy znanych marek. Jean Paul Gaultier jako pierwszy przełamał schemat widzenia ramoneski jako desygnatu sprzeciwu. Popularność Perfecto podbił ceniony aktor Steve McQueen, a wraz z nimi trend wchłonął cały świat mody. Co ciekawe, nawet 24-letni Yves Saint Laurent tworząc kolekcję kurtek damskich dla Diora posłużył się kurtkami motocyklowymi. I chociaż modele, które wprowadził na wybieg, są współcześnie najbardziej pożądane, wówczas głosy krytyki nie były przychylne młodemu projektantowi. Swoją drogą, kto dziś śmiałby pogardzić Saint Laurent L01 lub L17? 

Kadr z filmu Frantic (1988) Romana Polańskiego z Harrisonem Fordem i Betty Buckley w rolach głównych  (źródło https://pl.pinterest.com/pin/357262182946399830/)

Ponadczasowy krój


W 2028 roku ramoneska będzie obchodzić swoje setne urodziny. Mimo sędziwego wieku nieustannie przewija się wśród gorących trendów, zarówno w przypadku mody męskiej jak i damskiej. Cechuje ją uniwersalność — pasuje do wielu typów stylizacji, niezależnie od okazji. Najprostszej sukience jest w stanie dodać drapieżnego wykończenia, w sam raz na imprezę czy wieczorną kolację. Podobnie jak z prostymi kompletami na co dzień — często skłaniamy się ku zwykłym jeansom i wygodnym trampkom (szczególnie jeśli rano prześpimy drzemkę po budziku), a w towarzystwie ramoneski outfit będzie wyglądać na przemyślany i dopełniony. A wszystko to utrzymane w duchu sprzed kilku dekad.