Obecnie ceramidy są już dobrze znane w świecie kosmetyki. Pełnią one bardzo ważną rolę w pielęgnacji zarówno twarzy jak i włosów. Z tego powodu coraz więcej producentów decyduje się na umieszczanie tych cennych składników w swoich produktach. Ich dobroczynne właściwości doceniają osoby borykające się z wieloma problemami. W jaki sposób ceramidy działają na włosy? Podpowiadamy.

Czym są ceramidy?

Ceramidy zaliczane są do lipidów, które naturalnie występują w warstwie rogowej naszego naskórka i stanowią prawie 50% tych związków. Składają się z nienasyconych kwasów tłuszczowych, a także innych substancji o dobroczynnym działaniu. Dzięki temu, że tworzą ścisłą strukturę na powierzchni skóry, generują nieprzepuszczalną dla destrukcyjnych czynników warstwę, która chroni naskórek przed utratą wody.

Ceramidy przyczyniają się do odbudowy skóry, przywracają jej naturalną obronę przed niekorzystnymi czynnikami i prawidłowe funkcjonowanie. Są polecane również w przypadku problemów z barierą wodno-lipidową, której zaburzenia często powodują zmarszczki. Dodatkowo są dobrze tolerowane przez organizm nawet osób ze skłonnością do alergii, czy atopowego zapalenia skóry i trądziku.

Do produkcji jakich kosmetyków wykorzystuje się ceramidy?

Ceramidy obecnie wykorzystywane są do produkcji wielu kosmetyków dedykowanych różnym potrzebom i obszarom ciała. Do najpopularniejszych należą te do pielęgnacji twarzy — prawdziwym hitem obecnie jest CeraVe nawilżająca emulsja, a także kremy do twarzy tej marki.

Ponadto związki te znajdują się w szeregu innych preparatów na przykład balsamów do ciała, w odżywkach do włosów, a także lakierach do paznokci. Ich zadaniem jest odbudowa naturalnej warstwy rogowej skóry, płytki paznokcia lub łuski włosa. Stosuje się je również w kosmetykach przeciwstarzeniowych.

Jak działają ceramidy na włosy?

Warto stosować ceramidy na włosy, ponieważ gwarantują im one ochronę przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych, nawilżają pukle, zapobiegają rozdwajaniu się końcówek i nadają im elastyczności i sprężystości. Wzmacniają też spoiwo międzykomórkowe łuski włosa, wbudowując się w jego strukturę. Łagodzą również wszelkie podrażnienia skóry głowy, odbudowują jej barierę lipidową i chronią naskórek przed ucieczką wody.

Ceramidy pozwalają uzupełnić ubytki spoiwa, które jest narażone na działanie promieni słonecznych, wysokiej temperatury, czy składników farb i rozjaśniaczy. Nadają im gładkość i piękny wygląd. Można je znaleźć w kosmetykach takich jak szampony, maski, sera i odżywki. Niektóre salony fryzjerskie oferują też zabiegi z wykorzystaniem tych składników. Są one polecane szczególnie posiadaczkom nadmiernie przesuszonych, zniszczonych włosów wysokoporowatych.

Jak stosować ceramidy na włosy?

Ilość ceramidów we włosach zmniejsza się wraz z wiekiem, ubywa ich też przez stres i nieodpowiednią pielęgnację — stosowanie mocnych detergentów, a także niewłaściwą pracę gruczołów łojowych. Dlatego warto włączyć kosmetyki z tymi składnikami do pielęgnacji swoich pukli. Najlepiej rozpocząć od kuracji przy użyciu odżywki lub maski.

Przynajmniej raz w tygodniu należy nałożyć na mokre włosy kosmetyk z ceramidami na przykład maskę na minimum 20-30 minut. Warto wówczas przykryć czuprynę ręcznikiem lub czepkiem, ponieważ wytworzone ciepło dodatkowo wspomoże działanie preparatu. Niektóre oleje zawierają naturalne ceramidy, takie jak słonecznikowy, kukurydziany, czy sojowy dlatego włosomaniaczki mogą postawić również na taką pielęgnację.

artykuł we współpracy z CeraVe