Dawniej nosili je szlachcice, później stały się niemodne, a teraz wąsy przeżywają swój renesans i stają się nawet symbolem dbania o zdrowie. W listopadzie mężczyźni zapuszczają wąsy w ramach akcji Movember. Jej celem jest budowanie świadomości, że profilaktyczne badania męskich narządów intymnych to pierwszy krok do wczesnego wykrycia raka, który może uratować życie.

– W rozpoznaniu raka prostaty bardzo istotną role odgrywa profilaktyka i świadomość społeczna o groźbie zachorowania. Niestety świadomość jest niedostateczna. Problem wynika m.in z niechęci mężczyzn do badania narządów intymnych – mówi newsrm.tv dr hab. n. med. Piotr Sosnowski, dyrektor Medyczny ds. diagnostyki obrazowej Affidea.

Movember narodził się w 2003 roku w australijskim Melbourne, a jego nazwa to zbitka słów „wąsy” i „listopad” w języku angielskim („moustache” i „november”). Dlatego to właśnie listopad jest miesiącem międzynarodowej akcji Movember. W ciągu tych 30 dni mężczyźni zapuszczają wąsy, aby zwrócić uwagę na profilaktykę męskich nowotworów miejsc intymnych. Nazwa inicjatywy ma na celu wzmocnienie świadomości społecznej w kontekście problemów zdrowotnych mężczyzn, w tym m.in. raka prostaty i jąder.

– Movember to międzynarodowy ruch, którego celem jest zwiększanie świadomości mężczyzn dotyczących ich zdrowia, zwłaszcza wczesnego wykrywania męskich nowotworów. Kampania z sukcesem działa w Polsce już od 2014 roku. Dzięki wsparciu wielu firm i indywidualnych Wąsaczy, Movember Polska 2016 będzie unikatową, nawet na skalę Europy, kampanią. Chętni mężczyźni będą mogli korzystać z bezpłatnych badań w całym kraju, a dzięki szczególnemu zaangażowaniu Affidea, ambasadorzy kampanii będą mogli pokazać, jakie możliwości daje badanie rezonansem magnetycznym pod kątem zagrożeń nowotworowych – mówi Jakub Kajdaniuk z Fundacji Kapitan Światełko, która jest organizatorem ruchu Movember w Polsce.

Do udziału w corocznej akcji Movember zapraszani są wszyscy, gdyż głównym jej celem jest wzmocnienie świadomości społecznej w kontekście problemów zdrowotnych mężczyzn, w tym m.in. raka prostaty i jąder. Nowotwory jąder i prostaty to tzw. cisi zabójcy. Te choroby rozwijają się przez długi czas i niekiedy bezobjawowo. Gdy to już nastąpi, może być za późno na leczenie, dlatego tak ważna jest regularna diagnostyka.

– Z naszych doświadczeń wynika, że mężczyźni nie mają nawyku dbania o swoje zdrowie i z reguły to kobiety wysyłają swoich partnerów, ojców czy synów do lekarza. Dlatego chcemy zbudować wśród mężczyzn świadomość tego, jak ważna jest profilaktyka przeciwnowotworowa. Bardzo wiele zależy od nich samych. Przekonanie mężczyzn do cyklicznych badań skriningowych w procesie wczesnego wykrywania raka jest obecnie największym wyzwaniem – mówi Joanna Borczak, Dyrektor Marketingu Affidea.

Multi-parametryczne badanie rezonansem magnetycznym (mpMRI) gruczołu krokowego jest badaniem nieinwazyjnym, bezbolesnym i całkowicie bezpiecznym, gdyż w większości przypadków nie wymaga nawet użycia kontrastu. Jednym z głównych celów badania mpMRI gruczołu krokowego jest wykrycie i lokalizacja zmian odpowiadających rakowi gruczołu krokowego. W multi-parametrycznym badaniu MRI (mpMRI) możliwe jest wykrycie raka o średnim i wysokim stopniu zaawansowania, już o objętości zbliżonej do 0,5 cm3 (0,5 ml), w zależności od lokalizacji i charakteru tkanki w obrębie i w otoczeniu stwierdzonych zmian.