Tekst: Dr nauk med. Preeti Agrawal

Zaparcia to powszechna przypadłość, obecna we wszystkich grupach wiekowych, niestety często lekceważona przez medycynę konwencjonalną. Tymczasem stan ten może prowadzić do osłabienia całego organizmu, zaburzając procesy trawienia, przyswajania substancji odżywczych oraz usuwania toksyn. Nierzadko stanowi poważny problem, powodując bóle głowy, uczucie zmęczenia, depresję, dyskomfort lub zaburzenia trawienia.

Właściwe wydalanie jest konieczne, aby unikać gromadzenia się w ciele substancji toksycznych, co jest przyczyną chorób związanych z przewlekłym stanem zapalnym, takich jak reumatoidalne zapalenie stawów, endometrioza, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, choroba Crohna. Właściwie jest to przyczyną większości chronicznych zaburzeń w układzie hormonalnym i autoimmunologicznym.

W 1981 roku w czasopiśmie Lancet opublikowano badania, z których wynika, że u kobiet, które wypróżniały się rzadziej niż trzy razy w tygodniu, czterokrotnie wzrastało ryzyko choroby piersi w porównaniu z kobietami, które wypróżniały się częściej niż raz dziennie. Co roku częstą przyczyną śmierci jest także rak jelita grubego. Istnieje znaczna rozbieżność w podejściu do tego problemu w medycynie konwencjonalnej i integracyjnej. Medycyna konwencjonalna zajmuje się objawami, podając środki przeczyszczające, podczas gdy medycyna integracyjna koncentruje się na usunięciu głównej przyczyny, aby w ten sposób uniknąć poważniejszych problemów medycznych w przyszłości.

Przyczyna: Niewłaściwa dieta, z przewagą żywności wysoko przetworzonej, dań typu fast-food, pokarmów z wysoką zawartością tłuszczów, cukru i soli jest najbardziej istotną przyczyną zaparć. Inne przyczyny to brak ruchu, wady postawy, zaburzenia emocjonalne i niepokój, zaburzenia równowagi autonomicznego układu nerwowego, wiele różnych leków i środków medycznych oraz niewłaściwe stosowanie środków przeczyszczających i lewatyw. Setki lekarstw pozostających w powszechnym użyciu, w tym antybiotyków, środków przeciwzapalnych, zwiotczających mięśnie,  przeciwbólowych, antydepresantów, leków przeciwpsychotycznych, obniżających ciśnienie, moczopędnych, soli żelaza i środków znieczulających przyczyniają się do powstawania zaparć. Prawdopodobnie najważniejszą przyczyną zaparć jest brak błonnika w diecie.

Czasopismo British Medical Journal opublikowało podsumowanie badań na ten temat, w którym stwierdza się, że “błonnik zwiększa masę stolca, zatrzymuje wodę i spełnia rolę pożywki dla mikroflory jelitowej”. Wszystkie te czynniki skracają czas przejścia i zmniejszają twardość stolca oraz redukują ciśnienie wewnątrz okrężnicy. Pokarmy o odczynie kwaśnym, jak mięso, nabiał i cukier mogą zaburzyć funkcjonowanie jelita grubego, podczas gdy pokarmy zasadowe (warzywa i owoce) w sposób naturalny działają przeczyszczająco na przewód pokarmowy.

Leczenie: Cztery podstawowe elementy leczenia to płyny, dieta, ćwiczenia fizyczne i redukcja stresu. Po 23 latach praktyki medycznej, gdybym miała dać jedną radę dla wszystkich moich pacjentów na pielęgnację zdrowia, zaleciłabym zwracanie uwagi na wypróżnianie, które powinno następować co najmniej raz, dwa razy dziennie. Wówczas żadna poważna choroba nie będzie mogła się rozwinąć.

W przyszłym miesiącu, 18 marca fundacja Kobieta i Natura organizuje międzynarodowy kongres dotyczący żywienia i diety. Powyższa kwestia będzie na nim poruszana.