Brushes with Love to projekt Ani i Ilony – dwóch mam małych dzieci, uciekinierek z korporacji i dziewczyn absolutnie zakręconych na punkcie szczotek, które same robią.

Brushes with Love to wyjątkowe szczotki robione ręcznie – każda jest inna.

Ilona – matematyk numeryczny, a z zamiłowania koronczarka nauczyła się, z pobudek czysto hobbystycznych,  mozolnego nawlekania szczotek około 2 lat temu. Okazało się, że szczotki nawlekane szczeciną dzika, które maja tak fantastyczny wpływ na włosy, odchodzą powoli w niepamięć, a szczotkarstwo w Polsce staje się naprawdę niszowym zajęciem.

Postanowiłyśmy z Anią, że będziemy robić szczotki z naturalnego włosia do pielęgnowania włosów. Będziemy robiły je zgodnie z tradycyjnym szczotkarskim rzemiosłem, ale nasze szczotki będą małymi dziełami sztuki. Będą codziennie swym wyglądem i jakością ciszyły użytkownika. Zdrowe dla włosów i piękne…

Brushes with Love – na początku miały to być szczotki wyłącznie dla kobiet, ale zaczęłyśmy również robić szczotki dla brodatych mężczyzn.

Z różnych gatunków drewna, w różnych kolorach, wielkościach i kształtach. Szczotki, które artysta może ozdobić według projektu własnego lub we wskazany przez przyszłego użytkownika sposób.

Taki miał być efekt końcowy, ale trzeba było zorganizować pracę od samego początku. I okazało się, że naprawdę ogromną trudnością jest znalezienie stolarza, który wykona dla nas drewniane oprawy szczotkarskie, na dodatek nawiercone odpowiednio do ręcznego nawlekania ich szczeciną.

Wysłałyśmy bardzo dużo zapytań do zakładów stolarskich. Większość z nich pozostało bez odpowiedzi. Zdesperowane zamówiłyśmy nawet kilka opraw w Indiach. Blisko rok zajęło nam znalezienie stolarzy, którzy  potrafili przygotować oprawy według naszych projektów i nie mówili- tego nie da się zrobić.

Równolegle rozwiązywałyśmy inne zadanie – skąd pozyskiwać dobrej jakości szczecinę? Dość łatwo o szczecinę chińską – cienką i bardzo wiotką. Szczecina z Chin, oprawy  szczotkarskie z Indii? Nie o to nam chodziło! Wszystko zapewne jest tutaj – w Polsce. Nie mając żadnych rodzinnych tradycji rzemieślniczych wydeptywałyśmy własne ścieżki. Matematyczka, socjolożka i… wspólna pasja.

Szczecina do naszych szczotek pochodzi  z Polski, co podkreślamy, ze względu na jej najwyższą jakość. Same ją starannie przygotowujemy.
Kolejnym etapem było znalezienie uzdolnionych artystek, których nie będzie przerażało malowanie na drewnianej, niezbyt dużej powierzchni szczotki. Współpracujemy z fantastycznymi dziewczynami, obdarzonymi wielkim talentem, w większości po ASP.

Jako jedyne na świecie opracowałyśmy technologię utrwalanie hennowych zdobień na drewnie. Agata Wójt, czyli Mehendi Masala wykonuje dla nas niesamowite orientalne, wzory korzystając właśnie z henny oraz tradycyjnych farb. Wykonujemy bardzo dużo zdobień według projektów indywidualnych.

Bardzo często na szczotka uwieczniane są koty i ukochane psy, portrety dzieci. Po raz pierwszy będziemy przenosić na szczotkę zdobienie zaprojektowane przez 8 letnią Ninę. Jeszcze nigdy tego nie robiłyśmy, więc same jesteśmy ogromnie ciekawe  jaki będzie efekt końcowy. Jesteśmy bardzo otwarte na nasze klientki.

Początkowo miałyśmy w ofercie tylko 2 modele szczotek damskich – średnią i dużą. Obecnie są szczotki torebkowe – zaprojektowane właśnie na prośbę naszej klientki. Mamy grzebyki do włosów krótszych i delikatnych, bo taką potrzebę zasygnalizowała nasza krótkowłosa koleżanka.

Mamy również szczotki da niemowlaków i od niedawna ogromną szczotkę do włosów bardzo długich i gęstych, zrobioną na zamówienie naszej klientki, która potrzebowała czegoś specjalnego do pielęgnacji włosów sięgających do pasa.

Brushes with Love

Wykonujemy też kartacze, czyli szczotki dla brodatych mężczyzn do pielęgnowania zarostu. Współpracujemy z kilkoma największymi warszawskimi barbershopami. Mamy też wiernych klientów spoza Warszawy. Ponadto realizujemy każdą szczotkową zachciankę naszych brodatych klientów.

Ostatnio nasza artystka robiła zdobienie, które było odwzorowaniem pięknego i dość skomplikowanego tatuażu. Ozdabiamy szczotki dla Panów również henną, grawerujemy dedykacje i wykonujemy szczotki z drewna egzotycznego. Nie przypominam sobie, żebyśmy kiedykolwiek odmówiły, ze względu na trudność  zdobienia czy wykonania samej szczotki.

Warto opowiedzieć też o tym, dlaczego akurat szczotki ze szczeciny dzika są takie niezwykłe. Po pierwsze są to szczotki zrobione z wyłącznie naturalnych materiałów – drewna i szczeciny.

Dzięki pracochłonnemu, ręcznemu nawlekaniu szczotek, włosie jest różnej długości, co sprawdza się doskonale przy masowaniu skóry głowy. Czesząc się taką szczotką zwiększamy ukrwienie skóry głowy i wpływamy na lepszy porost włosów. Dzięki keratynie, która jest głównym budulcem zarówno szczeciny jak i ludzkich włosów, czesząc się nie szarpiemy i nie kaleczymy włosów. Wygładzamy je i delikatnie rozczesujemy, bez ingerowania w ich strukturę.

Skóra głowy wytwarza sebum, jest ono naturalną odżywką do włosów. Ma za zadanie odżywienie i ochronę włosa. Tylko szczotka ze szczeciny zbiera i rozprowadza sebum po naszych włosach.

Nadmiar zostaje na włosiu szczotki, reszta trafia na włosy stanowiąc dla nich naturalna odżywkę. Jeszcze jedną zaletą szczotek z naturalnej szczeciny jest to, że fantastycznie oczyszczają włosy i skórę głowy z wszelkich zanieczyszczeń. Powinno się porządnie wyszczotkować włosy przed samym ich myciem, jeżeli chcemy zwiększyć szanse szamponu i odżywki na zrobienie swojej roboty:)

Nie znam kobiety, której nie zależy na dobrej kondycji włosów.

Kupujemy drogie szampony, odżywki, suplementy, chodzimy na mezoterapię skóry głowy i wcieramy sobie we włosy wszystko co daje choć odrobinę szansy na to żeby były one bardziej gęste i ładniejsze. Nasze babki i prababki nie miały tego wszystkiego do dyspozycji, natomiast spędzały naprawdę sporo czasu na jednej czynności – szczotkowaniu włosów szczotką ze szczeciny dzika.

Czasami może warto spojrzeć wstecz 🙂

Brushes with Love

Brushes with Love

Brushes with Love

Zobacz też co to jest infuzja tlenowa dla Twojej skóry.