Oleje SemCo to kolejny Partner naszych Warsztatów z Gwiazdą. Wszystkie sałatki, których przepisy przygotowuje prowadząca część kulinarną Kamila Szczawińska, będą oparte na tych naturalnych , prozdrowotnych olejach.

SemCo to polska firma z rodzinną tradycją. Historia rodziny korzeniami swymi sięga Francji, skąd w 1782 r. przybyli ich przodkowie i osiedlili się w Polsce.

Tradycją było, że wszyscy po mieczu zajmowali się rolnictwem, a po kądzieli leśnictwem i młynarstwem. Stąd – siedlisko, które obecnie zajmują– to młyn zbudowany w 1906 r. Od 1990 r. prowadzą specjalistyczne gospodarstwo SemCo SGNiP o wielkości 50 ha oraz kontraktację na 250 ha u rolników specjalistów.

SemCo jest członkiem Polskiej Izby Produktu Regionalnego i Lokalnego, zasiada we władzach Izby Produktu Regionalnego i Lokalnego w Wielkopolsce oraz Slow Food Polska.

Produkcja w firmie SemCo opiera się na tłoczeniu na zimno tradycyjną metodą olejów zawierających NNKT (Niezbędne Nienasycone Kwasy Tłuszczowe). W ofercie znajdziemy m.in. olej lniany, rydzowy, z pestek dyni, z czarnuszki, konopny, z ostropestu, z nasion wiesiołka oraz rzepaku.

Olej Rydzowy „UNIA” z lnianki jarej jest od 2009 roku wpisany na listę produktów tradycyjnych jako Gwarantowana Tradycyjna Specjalność Unii Europejskiej.
Olej Rydzowy zawiera ogromną ilość kwasów nienasyconych, które są bardzo korzystne dla diety i zdrowia człowieka – 37g/100ml kwasu omega 3. Wspaniale smakuje z posoloną cebulką, ziemniakami, chlebem, kaszą, warzywami i sosami.

Olej lniany jest jednym z najpopularniejszych i najbardziej znaczących olejów roślinnych, zawiera ok. 84% kwasów nienasyconych w tym 49g/100ml kwasu a-linolenowego omega 3 niezwykle ważnego dla zdrowia człowieka i przyczyniającego się do utrzymania prawidłowego poziomu cholesterolu we krwi. Jest to kwas tłuszczowy, którego organizm sam nie syntetyzuje i musi być dostarczany wraz z pożywieniem.

Olej ostropestowy dzięki zawartej w nim sylimarynie działa oczyszczająco i regenerująco na wątrobę, a wysoka zawartość tłuszczów nienasyconych przyczynia się do utrzymania prawidłowego poziomu cholesterolu we krwi. Ma przyjemny smak i aromat, dlatego chętnie jest stosowany do sałatek, surówek, dressingów oraz ziemniaków, kasz czy śledzia.

Olej konopny jest bogaty w nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT) 80g/100ml. Nasiona konopi (siemię konopne) są nazywane super składnikiem diety ze względu na idealną proporcję kwasów omega-6 do omega-3 oraz zawartość 10 aminokwasów, co sprawia, że są bogatym źródłem białka. Oprócz tego nasiona konopi to bogactwo witamin i składników mineralnych. Z nasion konopi siewnej otrzymuje się w procesie tłoczenia na zimno olej konopny o ciemnym zielonym zabarwieniu i charakterystycznym orzechowym zapachu. Olej z nasion konopi siewnej (Cannabis sativa) ma naturalne właściwości antybakteryjne, a stosowany bezpośrednio na skórę ma działanie terapeutyczne, antyzapalne i regenerujące przy wielu jej problemach. Olej konopny stosuje się na zimno (pod wpływem temperatury kwasy tłuszczowe ulegają utlenieniu) jako dodatek do sałatek, kasz czy chleba, mięs, sosów Winegret i dressingów.