Małgorzata Leitner – karierę w branży zaczynała od modelingu, dziś jest właścicielką agencji modelek Avant Models – oficjalnego partnera programu Top Model – oraz szkoły modelek. Reprezentuje na świecie takie nazwiska jak Joanna Krupa, Kasia Struss czy Zuzanna Bijoch. Autorka książki “Dobre uczennice zostają top modelkami”.  

Redakcja: Przygoda z wielkim biznesem w modelingu zaczęła się w Pani życiu ponad 10 lat temu. Skąd w ogóle pomysł na agencję?

Małgorzata Leitner: Chociaż z wykształcenia jestem ekonomistą, od zawsze uwielbiałam świat mody, muzyki. W show biznesie pociągała mnie kreacja, możliwość wyrażania siebie, efektowność, szalone stroje. A decyzję o założeniu agencji modelek podjęłam, bo od zawsze pociągało mnie kobiece piękno. Jeszcze będąc w liceum wycinałam z magazynów najpiękniejsze zdjęcia modelek i gwiazd i wieszałam je w takiej wielkoformatowej antyramie, kupionej w lokalnej papierni za 3,99.

Była Pani młoda. Nie bała się Pani tej paszczy rekina?

Młodość ma tę zaletę, że nie zdajesz sobie sprawy z wielu niebezpieczeństw.

Była Pani modelką. Nie wolała Pani kontynuować kariery w tym kierunku?

Miałam krótki epizod modelingowy, który zaowocował kontaktami z osobami z branży fashion, zdecydowanie wolałam stać wtedy po drugiej stronie.

A potem przyszedł czas na szkołę modelek? Było takie zapotrzebowanie rynku?

Kurs, który obecnie odbywa się w ramach szkolenia Avant School prowadziłam najpierw w zaciszu agencyjnego biura. Brały w nim udział tylko modelki Avant, te które chciały. Z czasem stwierdziłam, że warto wynająć do tego studio i zbudować prawdziwy wybieg w celach treningowych. Ostatecznie zdecydowałam się wpuścić grupę z zewnątrz, dać dziewczynom szansę na zasmakowanie prawdziwego modelingu, nie bacząc, czy tę drogę zawodowego rozwoju później wybiorą. Kurs dla modelek Avant Models do dzisiaj jest bezpłatny.

Jak w ogóle odkryła Pani swoje największe perły, jak Joannę Krupę czy Kasię Struss?

Kasię Struss odkryłam na castingu, Joanna Krupa zgłosiła się do mnie sama. Kasia Struss w ciągu 2 lat zaszła na miejsce 3. w światowym rankingu modelek (models.com), a Joanna to obecnie najlepiej zarabiająca gwiazda w Polsce.

Przyjaźni się Pani ze swoimi podopiecznymi? Macie bliskie relacje?

Spędzamy ze sobą sporo czasu i siłą rzeczy stajemy się sobie bliższe. Kiedyś przydarzył mi się nieszczęśliwy wypadek i z uwagi na przymus zamieszkałam najpierw u Kasi Struss, a potem dłuższy czas u Joanny Krupy w Los Angeles. Przyznasz, że to wielki gest? W moim domu gościło wiele początkujących modelek, łącznie z dzisiejszymi gwiazdami ekranu.

Jest Pani bardzo wykształcona. Ukończone kierunki ekonomiczne zapewne pomogły w prowadzeniu biznesu?

Generalnie studia uczą dyscypliny, radzenia sobie z opanowaniem obszernego materiału na pamięć w krótkim czasie. Sama wiedza dotycząca teorii ekonomii nie przydała mi się nigdy w branży, wręcz myślę, że jestem over qualified jak  na szefa agencji modelek i gwiazd. Natomiast istnieje jeszcze świat poza modelingiem i w nim moje spostrzeżenia i teorie spotykają się z uznaniem. Zawsze dużo interesowałam się gospodarką, warto mieć hobby inne niż praca.

Pani nowa książka „Dobre uczennice zostają top modelkami” to bardzo praktyczny przewodnik po świecie modelingu i drogowskaz do kariery. Dużo korzystała Pani ze swoich doświadczeń?

Pisząc książkę? W 100%. Wszystkie anegdoty, rady zawarte w książce miały miejsce, a techniki relaksu, opanowania stosuję na co dzień. Z radością dzielę się tą wiedzą z innymi. W końcu zawsze marzyłam, aby wykładać na uczelni!:)

Co było motorem do napisania książki? Odkrywa Pani przecież w niej sekrety branży…

Poradnik w bardzo okrojonej wersji funkcjonował przez wiele lat wśród naszych modelek i bookerów. Mój wydawca w Edipresse w rozmowie ze mną zorientował się, że mam do przekazania coś, co jest perłą. Przede wszystkim.

Ale to nie tylko przewodnik dla przyszłych modelek. Powiedziałabym, że to przewodnik po życiu. Mnóstwo w nim cennych refleksji i rad…

Powtarzam często, że mając ten poradnik dużo wcześniej zaoszczędziłabym wiele lat. Stosując się do rad i technik zawartych w poradniku, zajdziesz w życiu dalej, szybciej. I w zdrowiu, co pozwala na radość z zawodowych sukcesów.

Jaki jest dziś świat modelingu? Różni się od tego sprzed 10 lat?

Jest wiele różnic, które przyniosła ze sobą przede wszystkim era Internetu. Popularność zdobywa się już nie tylko na wybiegach, ale i na Instagramie. Życie stało się szybsze, modelki wyższe, a kolekcje skromniejsze. Za to zawód modelki został odczarowany i nie musimy też już siedzieć przy komputerze, aby wysyłać lub otrzymać zlecenie lub zrobić zdjęcie, bo mamy smartfony.

Jakie typy urody są dziś na topie?

Naprawdę trudno określić jeden typ urody, ale zauważam, że co roku jednak karierę robią dziewczyny o podkreślonych kościach policzkowych i północnej urodzie jak Kris Grikaite (twarz Prada, Avant Models), debiutująca teraz w filmie Luca Bessona Sasha Luss (twarz Dior, avant models), Edita Vilkeviciute, czy była modelka i od lat gwiazda ekranu Milla Jovovich.

Jako kobieta sukcesu, co by Pani chciała powiedzieć dziś młodym dziewczynom, nie tylko tym rozpoczynającym przygodę z modelingiem?

Uczcie się, dużo czytajcie, podejmujcie wyzwania. Czasem ryzyko się opłaca, ale zawsze miejcie czujność i rozwijajcie swoją intuicję. Pracujcie ciężko, odpoczywajcie regularnie, codziennie ćwiczcie (to poprawia kondycje umysłu i ciała).

Plany na przyszłość? Uchyli nam Pani rąbka tajemnicy?

Nadal planuje być szczęśliwa 🙂

Jak zostać top modelką? Praktyczne kompendium wiedzy

Małgorzata Leitner zdradza tajniki sukcesu

Co zrobić, by zostać modelką znaną na całym świecie? Jak skutecznie połączyć naturalne piękno i talent z trudnym rzemiosłem? Małgorzata Leitner, znająca świat mody od podszewki i na co dzień reprezentująca topowe modelki, dzieli się swoim doświadczeniem. Poradnik „Dobre uczennice zostają top modelkami” to propozycja dla tych, którzy marzą o karierze w profesjonalnym modelingu oraz tych, którzy chcą po prostu zajrzeć za kulisy świata mody. Tytuł ukazał się 29 marca nakładem Edipresse Książki.

Małgorzata Leitner jest znaną i cenioną w świecie modelingu właścicielką agencji Avant Models. Na co dzień reprezentuje interesy znanych top modelek m.in. Joanny Krupy, Zuzanny Bijoch, Magdy MielcarzAnny Jagodzińskiej, natomiast jej agencja jest oficjalnym partnerem słynnego programu Top Model, odsłaniającego kulisy zawodu. Prowadzi szkołę modelek oraz doradza, jak osiągnąć sukces zarówno w okresie szczytu kariery zawodowej, jak i później.

Książka „Dobre uczennice zostają top modelkami” została podzielona na 10 rozdziałów:

  • „Przygotowanie do bycia modelką”,
  • „Pierwsze kroki w drodze na szczyt”,
  • „Umowa pomiędzy modelką i agencją”,
  • „Przykazania profesjonalnej modelki”,
  • „Sztuka pozowania”,
  • „Jak przygotować się do castingu”,
  • „Słowniczek pojęć używanych w modelingu”,
  • „ Trener gwiazd poleca”,
  • „Social media i wizerunek – ich waga w Twojej karierze”,
  • „ Podsumowanie”.

W każdym z nich Małgorzata Leitner przekazuje czytelnikom tajniki zawodu, które poznawała przez lata pracy w branży, a przy tym udostępnia szereg praktycznych porad.

„Dobre uczennice zostają top modelkami” to praktyczny przewodnik po świecie modelingu dla dziewczyn i… ich mam. Dokąd się zgłosić, kiedy, co robić, kiedy dostaje się propozycję współpracy? Gdzie szukać swojej szansy? Jak dostrzec sygnał ostrzegawczy?

– Małgorzata Leitner

Książka stanowi cenny zestaw wiedzy, szczególnie ważną, jeśli marzy się o karierze w zawodzie modelki. Okazuje się, że do osiągnięcia sukcesu nie wystarczy bowiem jedynie uroda – nawet ta niekonwencjonalna ceniona przez niektórych projektantów. By sprawdzić się w świecie modelingu, trzeba posiadać wiele wypracowanych umiejętności. Małgorzata Leitner przytacza m.in. pozowanie, znajomość branżowego żargonu czy języka angielskiego. Dbanie o dobry sen, umiejętne budowanie relacji i stała gotowość do wysiłku – zarówno psychicznego, jak i fizycznego – to tylko niektóre z wymaganych kwalifikacji. W pracy na planie zdjęciowym, wybiegu czy castingu doceniana jest także umiejętność pracy w zespole czy stała gotowość do rozwoju. Zawód modelki tylko z pozoru wydaje się łatwy i przyjemny. W rzeczywistości jest to ciężka praca od świtu do nocy, połączona z częstymi podróżami, wymagająca dużej samodzielności i dyscypliny oraz całkowicie pochłaniająca czas.

Małgorzata Leitner mówi wprost: nie uroda, nie wzrost, nie figura, a charakter decyduje, że spośród miliona anonimowych dziewcząt wybija się ta jedna – i zostaje TOP MODELKĄ.