Regularne spożywanie pięciu prawidłowo zbilansowanych posiłków, bogatych w świeże i sezonowe produkty, szczególnie warzywa i owoce – dobrze wiemy, że to droga do zdrowia, szczupłej sylwetki i dobrego samopoczucia, rekomendowana przez wielu specjalistów.

Próbowałeś już wielu sposobów: rezygnowałeś ze słodyczy, odmawiałeś sobie ulubionych produktów i tłustych potraw, biegałeś, ćwiczyłeś, a jednak motywacja po paru dniach spada do poziomu bliskiego zeru. Nawet jeśli posiadamy dostateczną wiedzę na temat zdrowego odżywiania i wykazujemy chęci, żeby podjąć właściwe kroki ku szczupłej sylwetce i zdrowiu całego organizmu, czasem napotykamy na różne przeszkody. Brak czasu, niedostateczne zdolności kulinarne czy brak silnej woli – to częste argumenty do niestosowania diety, być może znane również Tobie. W sumie nie można dziwić się osobom na tradycyjnej diecie – wracają zmęczone z pracy, pędzą na aerobik, następnie zakupy w sklepie, na których czeka mnóstwo pokus, a gdy już wracają do domy, do przygotowania są jeszcze posiłki na kolejny dzień. A gdyby ktoś zrobił to za nich? Oczywiście nikt za nas nie schudnie, ale przecież ktoś może dostarczyć nam pięć prawidłowo zbilansowanych posiłków prosto do naszej lodówki. Bez pokus w supermarkecie, bez poświęconego czasu, smacznie, zdrowo, sezonowo – są to tylko niektóre walory takiego rozwiązania. Potrzebom tym odpowiada catering dietetyczny.

Niewątpliwie catering może mieć przewagę nad standardową dietą przepisaną przez dietetyka. Dostajemy posiłki przygotowane, odważone i odmierzone pod nadzorem doświadczonych osób. Kucharz zadba aby dogodzić naszym podniebieniom, a dietetyk o właściwą kaloryczność zaproponowanych dań. Nam zostaje jedynie delektować się smakiem i chudnąć, zdrowieć i czuć się dobrze we własnym ciele. Jednocześnie okres diety cateringowej jest dla nas okazją, aby przekonać się jak powinna wygląd dobrze zbilansowana dieta, zapoznać się ze smakiem produktów, które niejednokrotnie były pomijana przez nas podczas zakupów, a także przyzwyczaić do regularnego rytmu spożywania posiłków. Takie 2w1, bo to nie do końca tak, że ktoś daje nam gotowca. My jednocześnie uczymy się w praktyce zdrowej diety.


Decydując się na catering warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Gdy przejdziesz przez kolejne punkty, z pewnością będziesz wiedzieć na co zwrócić uwagę wybierając dietę.

– Pierwszym kryterium na który zwracamy uwagę wybierając catering jest jego koszt. Pamiętaj jednak, że najtaniej nie znaczy lepiej. Warto zwrócić uwagę, aby cena szła w parze z jakością. Dobrze zbilansowana dieta powinna zawierać sezonowe, ekologiczne, zdrowe odpowiedniki tanich produktów, które niejednokrotnie mogą kosztować więcej niż przygotowywane na szeroką skalę produkty, dlatego też warto zainwestować w swoje zdrowie wybierając dobry jakościowo catering.

– Na jakość zamawianych posiłków będą składały się nie tylko dobrej jakości produkty, ale również ich odpowiednia obróbka. To, że potrawy powinny być przygotowane z zachowaniem jak największej ilości witamin i składników mineralnych, wie każdy. Najlepsze rodzaje obróbki kulinarnej to zdecydowanie gotowanie na parze, pieczenie czy smażenie bez tłuszczu. Warto również zwrócić uwagę na to, jak zapakowane są gotowe posiłki. Pojemniki powinny być przeznaczone do kontaktu z żywnością, z możliwością szybkiego podgrzania w mikrofalówce. Obecnie najlepsze dostępne na rynku opakowania umożliwiają podgrzewanie posiłków w piekarniku. Cenną funkcją jest próżniowe zgrzewanie, dzięki któremu posiłki mają odpowiednią jakość mikrobiologiczną, ale również nie narobią nam problemów w trakcie transportu, a zapachów z naszej torby nie będzie czuć w promieniu kilkudziesięciu metrów.

– Tak jak każda dieta przygotowywana przez dietetyka powinna być indywidualna, tak i w cateringu powinieneś mieć możliwość dopasowania swojego jadłospisu do osobistych potrzeb. Zwróć uwagę czy catering przygotowuje posiłki dopasowując je do chorób, alergii, nietolerancji czy nawet preferencji danej osoby. Cenna będzie tu możliwość kontaktu z dietetykiem, który przeprowadzi wywiad i zaleci odpowiednią dla nas dietę.

– Czy wiesz, że zdrowa dieta nie musi być nudna? Dlatego szukając idealnego cateringu, zwróć uwagę czy w ciągu kilku dni w menu (które dobrze by było udostępnione na stronie internetowej) znajdziesz różnorodne posiłki. Jest to o tyle istotne, że przede wszystkim zróżnicowana dieta pozwala nam uniknąć niedoborów składników odżywczych. Mówiąc o różnorodności należy również powiedzieć o tym co tak naprawdę powinien zawierać zbilansowany posiłek. Na pierwszym miejscu oczywiście pojawią się warzywa i owoce, które powinny być w każdym posiłku. Produkty zbożowe typu: kasza, pieczywo czy też makaron wraz z porcją pełnowartościowego białka w postaci chudego mięsa, ryb czy też produktów mlecznych również powinny być w większości proponowanych posiłków. Dla niektórych może to być zaskoczenie, ale tłuszcz jest również pożądany w diecie, nawet tej niskokalorycznej. Dostępny w postaci nasion, orzechów, oliw do sałatek czy też tłustych ryb. Powiedziałabym że jest wręcz niezbędny, nie tylko jako nośnik tłuszczo rozpuszczalnych witamin, ale również jako nośnik hormonów o czy często zdarza nam się zapominać. Nad odpowiednią ilością i jakością będzie czuwał dietetyk, ale duże znaczenie będą miały również umiejętności kucharza, które pozwolą na wydobycie prawdziwego bogactwa smaku.

Jeżeli myślimy o redukcji masy ciała to należy pamiętać, że szybko, nie oznacza zdrowo, dlatego warto pogodzić się z faktem, że dieta powinna trwać przynajmniej kilka tygodni. Kształtowanie dobrych nawyków tak jak i redukcja masy ciała jest również rozłożona w czasie. W tym okresie nie powinno Ci się znudzić. Dlatego też wybierz szefa kuchni, który zadba o doskonały i niebanalny smak potraw.
Odpowiednio dobrany catering to nie tylko gwarancja sukcesu w odchudzaniu, ale również kulinarna podróż pełna smaków, zapachów, kolorów. Nie pozwól, aby dieta była jedynie okresem wyrzeczeń i kojarzyła się jedynie z niedoprawionym kurczakiem z ryżem i mrożonymi warzywami z pary. Wybierz świadomie. Stawiając na smak jak i zdrowie!

Autor: Magdalena Łostowska, dietetyk Smak i Zdrowie