Agnieszka Kociak to piękną modelka, już na dniach zostanie Mamą. Specjalnie dla nas Agnieszka zrobiła materiał we współpracy z właścicielka studia FizjoBell – Justyna Żyła.

W czasie ciąży odczuwam duży dyskomfort z powodu bólu kręgosłupa, który utrudnia mi funkcjonowanie, a czasami sen. Czy wizyta u fizjoterapeuty mi pomoże?

Justyna Żyła: W trakcie ciąży cały organizm pracuje ze zdwojoną mocą, co skutkuje przeciążeniami. Przyszłe mamy bardzo często uskarżają się na dolegliwości kręgosłupa, czy np. przeciążenie kolan. Rehabilitacja pod okiem profesjonalnego fizjoterapeuty pozwoli zredukować ból i usprawnić mięśnie. Jest bezpieczna i wręcz polecana kobietom spodziewającym się dziecka. Co więcej, taka wizyta zmniejszy także obrzęki spowodowane zatrzymywaniem się wody w organizmie. Usprawni cyrkulację płynów i pozytywnie wpłynie na samopoczucie!

Czy będąc w ciąży mogę korzystać z masażu lub rehabilitacji?

Justyna Żyła: Jak najbardziej. Masaż w ciąży jest zabiegiem bezpiecznym. Oczywiście musi być on wykonany przez specjalistę, który przed zabiegiem przeprowadzi szczegółowy wywiad z przyszłą mamą.

W takim razie jakie są przeciwwskazania do wykonania masażu?

Justyna Żyła: Do każdej pacjentki należy podchodzić indywidualnie. Każda z nas przechodzi ciąże w inny sposób. Dlatego tak ważny jest szczegółowy wywiad. Jednak istnieje kilka ogólnych przeciwwskazań do wykonania zabiegu m.in.: nadciśnienie tętnicze, choroby serca, anemia, cukrzyca, choroby nerek, tarczycy i trzustki, czy patologie ciąży. W razie wątpliwości kontaktujemy się z lekarzem prowadzącym.

Kiedy mogę udać się na masaż, aby był on bezpieczny zarówno dla mnie, jak i dla dziecka?

Justyna Żyła: Aby masaż był w pełni bezpieczny należy wykonać go po pierwszym trymestrze ciąży, ale przed ostatnim miesiącem jej trwania.

Czy taki masaż jest bolesny?

Justyna Żyła: Nie. Kobieta nie powinna odczuwać bólu ani w trakcie masażu, ani po jego zakończeniu. Masaż w ciąży wykonywany jest w sposób niezwykle delikatny. Masażysta nie wykonuje gwałtownych ruchów.

Jakie korzyści przynosi masaż w ciąży?

Justyna Żyła: Przede wszystkim relaksuje i pozwala ukoić nerwy. Ponadto ma wiele właściwości prozdrowotnych. Redukuje, tak częste w czasie ciąży, bóle kręgosłupa. Ma działanie przeciwobrzękowe – niweluje opuchliznę i poprawia ukrwienie skóry. A także pozwala na rozluźnienie okolic mięśni i stawów.

Po przyjściu na świat dziecka warto wybrać się razem z nim na masaż. Czym jest masaż niemowląt i jak on wygląda?

Justyna Żyła: Masaż dla niemowląt wykonywany jest metodą Shantala. Taki zabieg wspomaga spokojny sen dziecka, niweluje napięcia. Ponadto przynosi ulgę w problemach
np. z kolkami, ponieważ reguluje pracę układu pokarmowego i odpornościowego. Do gabinetu masażu zapraszamy mamę razem z dzieckiem. Masażysta przeprowadza profesjonalny instruktaż masażu metodą Shantala (wykorzystując do tego np. lalkę), który pozwoli na wykonywanie zabiegów w domowym zaciszu. Moja ciąża nie przysparza mi dużych dolegliwości bólowych, więc na szczęście mogłam połączyć jeden zabieg z leczeniem obrzęku kończyn dolnych wraz z relaksującym zakończeniem masażu grzbietu, rąk oraz twarzy.

Sam zabieg pozbycia się obrzęku nóg i przepychania limfy jest intensywny ale zupełnie niebolesny. Dodatkowo daje natychmiastową ulgę ☺

Relaksacja to już nagroda, masaż wykonany jest ekologicznym balsamem marki Cinq Mondes z serii Polinezja – delikatny zapach wraz z działaniem nawilżającym i odżywczym stanowi idealne połączenie.

Dziękuję za pomoc, odpowiedzi na wszystkie nurtujące mnie pytania dotyczące korzystania z masażysty w czasie ciąży oraz za wskazówki na przyszłość.

#NoRiskMakeup Agnieszka Kociak poleca FizjoBell