Dieta Cambridge to specjalnie opracowany plan utraty masy ciała dla wszystkich, którym dokucza nadwaga czy niebezpieczna dla zdrowia otyłość.  Opiera się na połączeniu szerokiej gamy odżywczych produktów Cambridge z posiłkami konwencjonalnymi.  Dzięki tej diecie można schudnąć zdrowo i skutecznie! Potwierdza to ponad 25 milionów osób na całym świecie, które wygrały już walkę z nadwagą dzięki zastosowaniu Programu Odchudzania Cambridge.

Czym jest dieta Cambridge?

Dieta Cambridge została opracowana w latach 70. przez jednego z profesorów z Uniwersytetu Cambridge – Alana Howarda. Skomponowana wcześniej dieta dla kosmonautów została zmodyfikowana o efekty odchudzające. Proste posiłki przygotowane w formie saszetek zawierały wszystkie niezbędne substancje odżywcze i stały się idealnym rozwiązaniem dla osób walczących z nadwagą na całym świecie.

Dieta Cambridge to zestaw zbilansowanych, smacznych i łatwych w zastosowaniu posiłków niskokalorycznych (około 200 kcal każdy). Można nimi zastąpić całkowicie dziennie odżywianie lub wybrać dietę mieszaną, czyli połączeniu posiłków Cambridge z posiłkami konwencjonalnymi. Dowolny posiłek Cambridge pokrywa co najmniej  33% dziennego zapotrzebowania na witaminy i składniki mineralne, dzięki czemu organizm jest prawidłowo odżywiony a kilogramy lecą w dół. Wielkim walorem Programu Cambridge jest bezpłatna opieka konsultanta/dietetyka, który  zapewnia nie tylko indywidualne wsparcie, lecz także motywuje i pomaga osiągnąć wymarzony cel i zmianę dotychczasowych nawyków żywieniowych!

Co można jeść będąc na diecie Cambridge?

Dieta oferuje szeroki asortyment produktów gotowych lub do prostego przygotowania. Są to smaczne napoje, zupy, owsianki, seria dań na bazie ryżu i makaronu (np. Ryż orientalny o smaku kurczaka curry czy Spaghetti o smaku Bolognese) oraz pyszne batony czy napoje gotowe ze słomką. Do wyboru jest ponad 30 smaków w przeróżnych kombinacjach tak, aby każdy znalazł coś dla siebie, a dieta nie była monotonna.  Dieta oferuje również produkty bez laktozy dla osób z alergią na mleko czy wręcz nietolerancją laktozy.

Jaka jest dzienna kaloryczność diety?

Program Odchudzania Cambridge oparty jest na kilku stopniach energetycznych o rozpiętości od  800 do 1500 kcal. Rozpoczęcie diety zaczyna się na ogół od stopnia 800 lub 1000 kcal dziennie. Każdy stopień (czyli zarówno 800 jak i 1000 kcal) stosuje się przez 2-3 tygodnie i spożywa się wyłącznie produkty Cambridge lub w połączeniu z jednym lub dwoma posiłkami konwencjonalnymi. Postępy w diecie ocenia na bieżąco konsultant/dietetyk i w zależności od potrzeby ją modyfikuje. Stopień 800  i 1000 kcal stosuje się na ogół wymiennie aż do osiągnięcia zakładanego celu. Wówczas następuje  faza stabilizacji masy ciała, czyli stopniowe wyłączenie z diety produktów Cambridge na rzecz tradycyjnych, właściwie skomponowanych posiłków.

A oto przykładowy dzienny plan diety o kaloryczności 1000 kcal.

  1. Śniadanie (ok. 200 kcal) – Jajko na twardo

1 kromka chleba chrupkiego – 7 g

1 jajko ugotowane na twardo – 60 g

1 łyżka jogurtu naturalnego – 25 g

½ czerwonej papryki – 120 g

1 łyżka posiekanego szczypiorku

Ugotowane jajko polej jogurtem, posyp szczypiorkiem, dopraw do smaku. Możesz je zjeść z kromką chleba i papryką pokrojoną wzdłuż na kilka cienkich pasków.

2. II śniadanie (ok. 200 kcal) – dowolny produkt Cambridge

3. Obiad (ok. 400 kcal) – Szaszłyk z łososiem i ananasem

Filet z łososia – 120 g

2 plastry ananasa z puszki – 60 g

2 łyżki ryżu basmati (sucha masa) – 30 g

pieprz, zioła, przyprawa Cambridge o smakuwarzywnym (lub sól)

Ryż ugotuj według instrukcji na opakowaniu. Łososia i ananasa pokrój w kostkę. Łososia podsmaż na suchej patelni. Nadziej na szpadki do szaszłyków na przemian z ananasem. Piecz w piekarniku nagrzanym do 180°C przez 10 minut. Podawaj z ryżem.

4. Kolacja (ok. 200 kcal) – dowolny produkt Cambridge

Dieta Cambridge została przebadana przez Instytut Żywności i Żywienia w Warszawie. Wykazano, że jest bezpieczna, skuteczna i dobrze przyswajana przez organizm. Zalety stosowania diety to wyeliminowanie uczucia głodu, utrata tłuszczu brzusznego, obniżenie podwyższonego ciśnienia tętniczego, poziomu glukozy, cholesterolu i innych schorzeń związanych często z nadmierną masą ciała.