Od kilku dni w internecie krąży film z zajęć Tough Lotus Bungee Workout and Aerial Fitness. Zainspirowało nas to do poszukania podobnych miejsc w Polsce. Okazało się, że taka przestrzeń nazywa się FITOLOGY i my już ją uwielbiamy. Dla nas absolutne odkrycie i numer 1 na mapie Warszawy w kwestii dbania o rozwój fizyczny. W rozmowie z nami pomysłodawczyni i założycielka Marta Czechowska.

Marta otworzyłaś najlepszą Jogę Aerial w Polsce. Skąd pomysł?

Pomysł na Fitology powstawał stopniowo. Chciałam otworzyć miejsce, w którym klienci będą miło spędzać czas, z którego wychodząc będą mówili, że się odprężyli, zrelaksowali, przyjemnie zmęczyli lub że po zajęciach przestało ich coś boleć. I joga wydawała się być idealna do tego. Odkryłam, że jest mnóstwo ciekawych rodzajów jogi i stwierdziłam, że fajnie byłoby mieć ich jak najwięcej w jednym miejscu. Kiedy szukałam Instruktorów do zajęć, na mojej drodze stanęło wiele cudownych, pełnych pasji dziewczyn, które dzisiaj te zajęcia prowadzą. W ten sposób powstawał grafik zajęć i Fitology.

Czym jest tak naprawdę Joga Aerial? Czym różni się od normalnej jogi?

Na zajęciach Aerial jogi wykonujemy ćwiczenia z użyciem hamaka zawieszonego pod sufitem. Hamak umożliwia pogłębienie niektórych pozycji z jogi, czasem ułatwia ich wykonywanie, a w niektórych przypadkach może stanowić wyzwanie – utrudniać wejście w pozycję. Hamak stanowi pomoc, tak jak znane klocki, paski, wałki, ale można w nim robić bardzo zaawansowane rzeczy, które nie są możliwe do osiągnięcia w jodze na podłodze. Aerial joga rozwija siłę, pracują inne partie mięśni i efekty są szybciej odczuwalne.

Dla niektórych osób tradycyjna joga na macie może wydawać się nudna, a Aerial wychodzi naprzeciw tej nudzie, jest dynamiczniej, pozycje są bardziej urozmaicone. Ćwiczysz nie czując, że ćwiczysz. Wzmacniasz się, uelastyczniasz ciało, jednocześnie dobrze się bawiąc. Na zajęciach dużo się dzieje. Aerial to wyzwanie, ale też delikatne kołysanie i relaks, o jaki trudno na podłodze.

Bardzo chciałabym uczestniczyć w tych zajęciach, jakie dasz mi rady na start?

Żebyś nie robiła nic na siłę, a raczej słuchała siebie i swojego ciała, żebyś dała sobie czas na niektóre pozycje, nie podchodziła do zajęć zbyt serio. Żebyś się bawiła, a nie stresowała. Na aerialu trzeba się troszkę „wyluzować”, ale trzeba też uważnie słuchać poleceń Instruktora. Warto zapoznać się z przeciwwskazaniami.

To nie jedyne zajęcia jakie są Waszym Studio Fitology, są również sztuki walki i inne zajęcia. Czy mogłabyś opisać i podpowiedzieć kto powinien się na nie wybrać?

Zapraszamy wszystkich, którzy mają ochotę na prowadzenie zdrowego trybu życia. Mamy zajęcia na których można się zrelaksować po pracy, wzmacniające siłowe dla tych, którzy potrzebują się zmęczyć. Są też zajęcia przeznaczone dla kobiet oraz dla przyszłych mam. Kalari – sztuka walki, która posiada wspólne korzenie z jogą i ajurwedą. Trening obejmuje intensywną pracę z ciałem. Wycisza i harmonizuje. To antidotum na zabiegany styl życia. Strala joga – to radość z ruchu, relaks, swobodny oddech i dobra energia, dla wszystkich zapracowanych ludzi. Joga regeneracyjna – to spokojna sekwencja krótkich, prostych i powtarzanych wielokrotnie pozycji, wykonywanych w rytmie długiego, głębokiego oddechu. Ten rodzaj jogi ma na celu odprężyć zmęczone trudem życia w wielkim mieście ciało i wyciszyć nadmiar bodźców w głowie. Joga dynamiczna – opiera się na dynamicznej i rozgrzewającej praktyce zawierającej kompletną i logicznie przebiegającą sekwencję pozycji, które pobudzają ciało, wzmacniają oraz rozciągają. Ćwiczenia jogi dynamicznej oczyszczają ciało z toksyn, tonizują mięśnie, poprawiają postawę ciała m.in. przez wzmocnienie kręgosłupa, mięśni grzbietu, dna miednicy stabilizujących kręgosłup.Trening mięśni głębokich oraz dna miednicy jest metodą fitness o działaniu terapeutycznym. Podczas ćwiczeń pracujemy mięśniami głębokimi, ustawiając szkielet w taki sposób, jaki jest dla niego prawidłowy, a który niestety często zostaje wypaczony złymi nawykami, siedzącym trybem życia oraz stresem. bodyART – jest fuzją różnych technik, są tu elementy jogi, tai chi, qigong, ćwiczeń terapeutycznych i fitnessowych oraz ćwiczeń oddechowych i relaksacyjnych. Samoobrona dla kobiet – zajęcia łączą typowe elementy samoobrony z elementami boksu tajskiego, brazylijskiego jiu jitsu i treningu ogólnorozwojowego. Cały czas się rozwijamy i szukamy pomysłów na nowe wydarzenia. 🙂

Spotykam się ze stwierdzeniem coraz częściej, że joga zmienia zycie…Jak Joga zmieniła Twoje zycie? 

Poza tym, że codziennie chętnie chodzę do pracy, w której poznaję wielu cudownych ludzi, to dzięki jodze złapałam dystans do siebie i wielu sytuacji. Zwolniłam tempo życia i nauczyłam się koncentrować na danym momencie, na tu i teraz. Zmieniłam dietę i zaczęłam prowadzić zdrowszy styl życia.