Szafran, czyli kwiat który znamy na co dzień jako krokus o fioletowych kwiatach ma zastosowanie nie tylko jako roślina ozdobna, ale też jako przyprawa. Zawiera on w składzie wiele serotoniny i dopaminy, dzięki czemu wpływa pozytywnie na nastrój i pomaga podczas stresowych okresów. Jest świetnym antydepresantem!

Szafran pozyskiwany jest z krokusa uprawnego, który rośnie w pasie od Morza Śródziemnego, przez Iran, aż po Indie. Ma wiele cennych właściwości, które znajdują zastosowanie między innymi jako roślina ozdobna, przyprawa i produkt spożywczy oraz jako surowiec medyczny.

Szafran służył w ajurwedzie i medycynie arabskiej jako środek przeciwbólowy, wykrztuśny i pobudzający. Stosowano go do łagodzenia pierwszych objawów przeziębienia. Jako przyprawa wpływa na proces trawienia i pomaga w walce z wrzodami żołądka i dwunastnicy. Dzięki właściwościom związków antyoksydacyjnych szafran chroni układ sercowo-naczyniowy przed zmianami miażdżycowymi. Poza tym zmniejsza ciśnienie krwi i hamuje apetyt. Szafran wspomaga również leczenia łagodnych i bardziej zaawansowanych stanów depresji.

Szafran znany jest też jako afrodyzjak. Już starożytni Grecy wierzyli, że zwiększa on popęd płciowy u mężczyzn, pobudza kobiety oraz przedłuża trwanie aktu miłosnego. Warto zatem dodać szczyptę szafranu do ulubionej sałatki, którą zaserwujemy naszemu partnerowi na romantyczną kolację 😉