Czarny czosnek to superfood znany już w czasach starożytnych. Koreańczycy i Tajowie uważają, że regularne dodawanie go do jedzenia działa antynowotworowo i przedłuża życie. 

Czy da się w zaciszu domowych przygotować czarny czosnek?

Oczywiście, ale musisz uzbroić się w cierpliwość. Do żaroodpornego naczynia włóż całe nieobrane główki czosnku. Naczynie opakuj szczelnie folią aluminiową. Będzie ona chronić czosnek przed przeniknięciem bakterii podczas procesu fermentacji. Naczynie z czosnkiem włóż do piekarnika nagrzanego do 60°C i staraj się jak najdłużej utrzymać taką temperaturę. Tak rozpoczęty proces fermentacji powinien zająć około 4-6 tygodni!

Czosnek zyskuje czarny kolor w wyniku powstawania melanoidyny z cukrów. Pod koniec pełnego procesu fermentacji czosnek staje się czarny, miękki, a jego konsystencja przypomina serek topiony. Dzięki fermentacji czosnek przyswaja więcej substancji odżywczych, posiada leprze działanie antyoksydacyjne. Ponadto czarny czosnek staje się łagodniejszy dla przewodu pokarmowego ponieważ łatwiej ulega strawieniu.

Smak czarnego czosnku jest wytrawny i bardzo ciekawy. Można go porównać do sosu sojowego czy suszonej śliwki. Czarny czosnek jest miękki dzięki czemu łatwo można rozsmarować go na ulubionych chlebie. Co ważne nie ma on smaku ani zapachu świeżego czosnku, nie szczypie w język i nie drażni.

Jaki jest wpływ na czarnego czosnku na organizm?

Czarny czosnek:

– obniża poziom cholesterolu we krwi,

– wykazuje działanie przeciwzapalne,

– obniża ciśnienie krwi,

– wzmacnia odporność, wspomaga układ immunologiczny,

– przeciwdziała procesom starzenia,

– wspomaga w chorobach przewlekłych np. choroby serca,

– przydatny w profilaktyce przeciwnowotworowej .