Śliwka to owoc pełen witamin i składników, które wzbogacają nasz organizm w niezbędne substancje odżywcze i poprawiają wygląd naszej skóry.

Śliwki uznawane są za cenne przeciwutleniacze, gdyż zawierają spore ilości witaminy A i E.

Główną funkcją przeciwutleniaczy jest z kolei ochrona organizmu przed szkodliwym działaniem wolnych rodników i ochrona przed degeneracją komórek. Dlaczego warto jeść śliwki?

  1. Śliwka pomaga schudnąć

Naukowcy z Liverpoolu udowodnili, że dieta, bogata w suszone śliwki, pomaga schudnąć. Osoby, które regularnie jadły tę przekąskę, po 12 tygodniach straciły o ok. 2 kilogramy. 100 gram suszonych śliwek zawiera aż 9,4 błonnika! To właśnie dzięki niemu śliwki odchudzają.

  1. Zapobiega nadciśnieniu

Śliwki mają wysoką zawartość potasu, który pomaga obniżyć ciśnienie krwi. Zachowuje się on jako antagonista dostarczanego w pokarmie sodu i reguluje gospodarkę wodną organizmu.

  1. Eliminuje zaparcia

Śliwki zawierają duże ilości pektyn, czyli błonnika rozpuszczalnego, który usprawnia perystaltykę jelit. Poza tym ułatwia wypróżnianie. Dla osiągnięcia optymalnych wyników eliminacji zaparć warto spożywać śliwki suszone. Dobre skutki daje zalanie ich wrzątkiem i pozostawienie na noc. Rano należy wypić płyn i zjeść owoce.

  1. Śliwka wzmacnia kości

Śliwki, szczególnie suszone, zawierają niezwykle cenny pierwiastek – bor. Odgrywa on znaczącą rolę w zapobieganiu osteoporozie.

  1. Obniża poziom cholesterolu

Błonnik zawarty w śliwkach obniża poziom złego cholesterolu we krwi. Wiąże kwasy żółciowe i przyspiesza ich wydalanie. Im szybciej zostaną one usunięte z organizmu tym poziom cholesterolu nie zwiększy się.

  1. Zapobiega nowotworom

Przeciwutleniacze zawarte w śliwkach zapobiegają chorobom nowotworowym. Ich właściwości polegają głównie na usuwaniu wolnych rodników, które uszkadzają zdrowe komórki co może prowadzić do ich podziałów i mutacji. To z kolei prowadzi do pojawienia się raka. Przeciwutleniacze przyczyniają się też do szybkiego usuwania szkodliwych produktów przemiany materii.

Różowa czekolada – coś dla Ciebie