Jakie powinny być wakacje za granicą? Przede wszystkim zgodne z naszymi oczekiwaniami i… jak najtańsze. Wiadomo jednak, że nie każdy kierunek można określić mianem taniego, a już na pewno nie w dowolnym terminie. Czy mimo to na podróżach można jakoś zaoszczędzić? I jak organizować swoje wakacje za granicą, by były jak najbardziej udane?

Wakacje za granicą – tanio? Bo z wyprzedzeniem?

Są dwa główne sposoby na najtańsze wakacje za granicą. Jeden to „na ostatnią chwilę”, drugi – z dużym wyprzedzeniem i szczegółowym planem podróży. Chodzi oczywiście o opcje last i first minute. Z reguły korzystają z nich turyści o skrajnie odmiennych charakterach – osoby spontaniczne nie mają nic przeciwko last minute, osoby zorganizowane i poukładane wolą first minute. Która możliwość pozwala zaoszczędzić więcej? Na to nie ma reguły. Zarówno na długo, jak i krótko przed wyjazdem zdarzają się bardzo atrakcyjne obniżki. Jeśli myślisz o tegorocznym wyjeździe (lipiec-sierpień), to właśnie teraz jest ostatni dzwonek na rezerwację wakacji w ramach first minute. Okazji last minute szukaj natomiast mniej więcej w tym czasie, w którym zamierzasz udać się na urlop. Oferty pojawiają się na tydzień, a najczęściej na kilka dni przed datą planowanego wylotu. W obu przypadkach najlepiej monitorować serwisy takie jak lidl-podroze.pl.

Jak zaplanować wakacje za granicą? Ważne zasady

Young couple planning vacation trip with map. Top view. Pointing to Thailand map

Tak naprawdę każde wakacje trzeba zaplanować, nawet jeśli korzystasz z last minute. W tym przypadku tylko samo podjęcie decyzji i rezerwacja odbywają się w ostatniej chwili. Moment ten poprzedza ustalenie repertuaru interesujących cię kierunków oraz możliwych dat wyjazdu. Decydując się na last minute, musisz być w tych względach dość elastyczny, ale z drugiej strony nie chodzi o to, by jechać w miejsce, które ani trochę cię nie pociąga, w dodatku w terminie niepokrywającym się z twoim urlopem.

Jeśli lubisz mieć wybór i jesteś wymagający pod względem standard hotelu oraz pokoju – celuj w first minute. Kiedy kupujesz z dużym wyprzedzeniem, większość ofert jest jeszcze w sprzedaży i w związku z tym masz więcej możliwości. To także lepsze rozwiązanie, jeśli wyjeżdżasz z małymi dziećmi, bo gwarantuje mniej stresu i nieprzewidywalnych wypadków. Bo przecież bezpieczne wakacje za granicą są w tym przypadku najważniejsze. A co, jeśli pracodawca do ostatniej chwili zwleka z decyzją o twoim urlopie? Ratunkiem przed spędzeniem wakacji w domu będzie oczywiście last minute.

Ciekawe miejsca za granicą

Warto zerknąć na statystyki, które mówią o najmodniejszych kierunkach na rok 2018. W ostatnim czasie coraz bardziej interesujemy się Indiami, Hiszpanią, Włochami i Izraelem. W przypadku Hiszpanii i Włoch (krajów, których sława raczej nikogo nie dziwi) wzrost zainteresowania notują kolejno miasta Girona i Lamezia Terme, a więc miejscowości dotąd mało popularne. Co to oznacza? Że poszukujemy nowych kierunków i coraz chętniej wybieramy się w nieznane – nie zawsze do dużych i zatłoczonych kurortów. Idziemy nawet dalej – dzięki temu, że uruchamia się dziś naprawdę sporo tańszych lotów czarterowych w odleglejsze zakątki świata, chętniej wybieramy egzotyczne wakacje. Ciekawe i niebanalne miejsca to np. Zjednoczone Emiraty Arabskie, Meksyk, Kuba czy Dominikana.

Pomysł na wakacje za granicą

Two Young Tourist Girl Hitchhiking On The Road

Gdzie pojechać na wakacje za granicą? Sprawdzonym i zawsze dobrym wyborem będą Grecja, Bułgaria i Hiszpania. To kierunki, którzy uwielbiają nie tylko Polacy, ale także turyści z innych krajów Europy Zachodniej. Polecamy także Albanię – kraj zdecydowanie mniej szablonowy, który ostatnio również zyskuje na popularności. Pod względem cenowym Albania będzie dobrą alternatywą dla Włoch i Grecji, bez rezygnowania z pięknej pogody, atrakcyjnych plaż i zaplecza hotelowego. Wśród polskich turystów nie spada ponadto zainteresowanie Egiptem i Turcją.

Dla chcącego nic trudnego – wakacje można zaplanować i wykupić w dowolnej części roku. Jednak jeśli nie chcesz przepłacać tam, gdzie nie ma takiej potrzeby, stosuj się do naszych zasad. Dzięki temu twój urlop będzie nie tylko tańszy, ale też skrojony na miarę twoich potrzeb!