Portfelowi, choć jest używany każdego dnia, zwykle poświęcamy niewiele uwagi. Warto jednak pamiętać, że skórzane portfele, podobnie jak buty, torebki czy wiele innych produktów galanteryjnych, powinny być traktowane z tak samo dużą dbałością, bo dzięki odpowiedniej pielęgnacji, szlachetny materiał, z jakiego powstały, odwdzięczy się pięknym wyglądem przez długie lata. To niezwykle ważne w przypadku portfeli, których używa się regularnie i które są narażone na działanie wielu czynników zewnętrznych.

Skórzane portfele – pielęgnacja

Wszystkie wysokiej jakości portfele, dostępne na sklepowych półkach, są wykonane ze skóry naturalnej, przede wszystkim licowej i lakierowanej, takiej jak modele z oferty na: https://www.wittchen.com/galanteria/portfele. Nie brakuje też równie eleganckich portfeli ze skóry saffiano, czy bardziej egzotycznych egzemplarzy, które są pokryte skórą węża. Takie materiały nie tylko wyglądają estetycznie i są niezwykle szlachetne, ale też charakteryzują się dużą wytrzymałością. Szczególnie dotyczy to skóry licowej i lakierowanej. Wykonane z nich akcesoria zazwyczaj świadczą o doskonałym guście, a inwestycja w skórzany portfel to, przy odpowiedniej pielęgnacji, jednorazowy wydatek na długie lata.

Aby w pełni zadbać o doskonały wygląd galanterii skórzanej, konieczna jest właściwa pielęgnacja, dostosowana do każdego rodzaju skóry, z użyciem profesjonalnych środków. Co więc zrobić, aby portfel wykonany ze skóry naturalnej na długo zachował piękny połysk i nienaganny kształt? Określenie rodzaju skóry, to pierwszy etap, od którego należy rozpocząć pielęgnację.

 

Skóra licowa – charakterystyka i pielęgnacja

Skóra licowa charakteryzuje się półmatową strukturą i sprawia wrażenie, jakby była delikatnie nawoskowana. W przypadku tego materiału, portfele wykonywane są najczęściej ze skór bydlęcych, które wyróżniają się niezwykle wysoką jakością. I choć są miękkie w dotyku, to jednocześnie są bardzo odporne na wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne – ścieranie i zarysowania. Tę właściwość osiąga się już na etapie produkcji, pokrywając portfel warstwą wosku.

Aby zapewnić wszystkie te cechy portfela wykonanego ze skóry licowej, konieczne jest regularne natłuszczanie jego powierzchni specjalnym kremem przeznaczonym wyłącznie do tego konkretnego rodzaju skóry. Taki preparat tworzy warstwę ochronną, która dodatkowo wzmacnia skórę.

Skóra lakierowana – charakterystyka i pielęgnacja

Portfele ze skóry lakierowanej również są najczęściej wykonywane ze skóry bydlęcej, która doskonale łączy szlachetność z wytrzymałością. Zalakierowanie powierzchni takiego portfela dodatkowo chroni go przed pękaniem i zarysowaniami, zwiększając elastyczność skóry. Lakierowanie ma także wpływ na wygląd portfela, ponieważ wzmacnia kolor, czyniąc go intensywniejszym, a także nadaje piękny połysk.

Dzięki temu, że skóra lakierowana jest dodatkowo zabezpieczona przed uszkodzeniami, portfele nie wymagają skomplikowanej pielęgnacji, takiej jak natłuszczanie i olejowanie. Wystarczy raz na jakiś czas przecierać je specjalnymi preparatami o właściwościach zmiękczających, które są przeznaczone do tego rodzaju skóry.

 

Jak dbać o skórzany portfel na co dzień?

Chcąc jak najlepiej zadbać o swój portfel wykonany ze skóry naturalnej, po to, by przez długie lata zachwycał szlachetnością materiału i nienagannym kształtem, należy odpowiednio się z nim obchodzić na co dzień. Nie wystarczy regularna pielęgnacja z użyciem specjalnych preparatów. Konieczna jest także ochrona skórzanej powierzchni przed działaniem wielu czynników zewnętrznych i mechanicznych uszkodzeń – tym bardziej, że tego rodzaju akcesoria często są noszone z innymi przedmiotami w kieszeni lub w torebce. Aby zapobiegać uszkodzeniom portfela, należy:

  • w miarę możliwości nosić go w oddzielnej kieszonce w torebce, teczce czy plecaku;
  • unikać częstego noszenia portfela w ciasnej kieszeni w spodniach;
  • unikać wkładania do portfela nadmiernej ilości rzeczy. Choć skóra naturalna jest elastyczna, to jednak ma ona swoje ograniczenia. Jeśli jest się posiadaczem np. dużej ilości kart, warto nosić je w oddzielnym etui;
  • do czyszczenia i konserwowania, oprócz profesjonalnych środków, należy używać miękkiej ściereczki albo specjalnej gąbki;
  • wszelkie zabrudzenia usuwać na bieżąco.

Regularna pielęgnacja oraz odpowiednia dbałość o portfel każdego dnia zapewnia jego nienaganny, szlachetny wygląd na dłużej, nawet przez wiele lat.   

artykuł sponsorowany marki WITTCHEN