W dniach 16-20 lutego 2018 kolejny raz odbyło się jedno z najważniejszych wydarzeń świata mody – London Fashion Week. Łącznie podczas ponad 100 różnych wydarzeń, pokazów i prezentacji projektanci wyznaczali trendy na sezon jesień – zima 2018. To już kolejny raz jak współpracująca z naszą redakcją stylistka Joanna Lelejko – SoSpecial.pl – odwiedziła londyńskie wybiegi i specjalnie dla AllAboutLife wyłowiła trendy, które będą wówczas obowiązywać.

TREND 1: KRATA

Krata była wzorem, który przewijał się u zdecydowanie u największej liczby projektantów.

Pojawiła się u w kolekcjach od JW Anderson, House of Holland, Simone Rocha, Emilii Wickstead czy też oczywiście od Burberry – gdzie możemy zobaczyć ją w nowej, zmodyfikowanej wersji, bo wykorzystującej pełną paletę kolorów tęczy.

Irlandzkiego pochodzenia projektant Paul Costelloe wykorzystał kratę w oversize’owych płaszczach, garniturach, garsonkach i sukienkach inspirowanych czasami Wielkiej Emigracji:

London Fashion Week

stylistka Joanna Lelejko – SoSpecial.pl – na prezentacji Paul’a Costelloe jesień – zima 2018. Aby jak najlepiej pomagać swoim Klientom stylistka podpatruje i przywozi do Polski najnowsze trendy, prosto z wybiegów światowej sławy projektantów.

Z kolei projektantka Jamie Wei Huang połączyła kraciaste płaszcze, spodnie oraz poncza z do tej pory kontrowersyjnym w świecie mody rozwiązaniem – sandałami założonymi na skarpety. Dzięki konsekwencji kolorystycznej udało się jej osiągnąć efekt tworzący spójną całość:

London Fashion Week

Krata jest wzorem wykorzystanym również przez Markusa Lupfera – niemieckiego pochodzenia projektanta, który w swojej jesienno-zimowej kolekcji połączył kraciaste tkaniny z cekinami, koronkami i biżuterią z kryształów:

London Fashion Week

TREND 2: KOCE, PLEDY I SZALE XXL

U wspomnianego projektanta Markusa Lupfera wyraźnie widać kolejny popularny na wybiegach londyńskich trend – obszerne szale, przypominające swoim rozmiarem bardziej koc niż szal. Upięte zgrabnie w pasie modelek tworzyły piękne uzupełnienie kraciastych swetrów, tworząc kobiecą, eklektyczną i jednocześnie elegancką całość:

Narzuty i koce okalające ciała modelek można było zobaczyć również w kolekcji Johnstons of Elgin – szkockiej marki, która w tym roku miała swój debiut na London Fashion Week:

TREND 3: GOLFY

Na sezon jesień – zima 2018 swetry z golfem zaproponowali m.in. Christopher Kane, Delpozo czy też Port 1961. W kolekcji szkockiej marki Johnstons of Elgin dominowały golfy z ręcznie tkanego kaszmiru albo wełny. Pojawiały się one pod płaszczami oraz dwurzędowymi kurtkami zarówno w damskich jak i męskich stylizacjach:

TREND 4: KOLOR SREBRNY

Kreacje w kolorze srebrnym pojawiły się m.in. na wybiegu Erdem, Mary Katrantzou czy też Pauli Knorr. W szczególności jednak kolor ten widać było w propozycji marki MM6 Maison Margiela – zdominował on całą kolekcję, która stylem nawiązywała do ubrań kosmonautów. Modelki miały na sobie srebrne błyszczące kombinezony, kurtki i płaszcze, które dopełniały buty, torebki i kaski w tym samym kolorze.

Na zdjęciu stylistka Joanna Lelejko – SoSpecial.pl – na pokazie MM6 Maison Margiela jesień – zima 2018. Stylistka pracuje z klientami indywidualnymi oraz korporacyjnymi, specjalizując się głównie w całościowych metamorfozach oraz wizerunku biznesowym.

TREND 5: CEKINY 

Cekiny absolutnie królowały na pokazach mody w Londynie. Projektanci wykorzystywali je zarówno w eleganckich sukniach i kreacjach wieczorowych jak i odważnie łączyli je w bardziej codziennych stylizacjach ze swetrami (np. wspomniany już wcześniej Markus Lupfer) czy też z wojskowymi kurtkami i wiązanymi butami bokserskimi (Temperley London).

W swojej kolekcji jesień – zima 2018 projektantka Paula Knorr zaproponowała wyszywane cekinami suknie, spodnie i bluzki w kolorze czerwonym i srebrnym, które stworzyły kobiece, ekstrawaganckie i zmysłowe stylizacje:

TREND 6: BIŻUTERIA Z KAMIENI

W sezonie jesień – zima 2018 do łask wróci biżuteria z kamieniami szlachetnymi.

Na londyńskich wybiegach promowała ją np. marka Roksanda –  motywem przeplatającym się przez kolekcję były kolczyki z kamieni oraz broszki spinające koce otulające ramiona modelek.

O krok dalej posunęła się marka Pringle of Scotland. W jej przypadku motywem przewodnim i jednocześnie główną inspiracją całej kolekcji jesień – zima 2018 jest właśnie wyjątkowy kamień – agat szkocki, który swoje piękne barwy ukazuje dopiero po jego przecięciu. To właśnie dlatego kolekcja wykorzystuje melanże kolorów i tekstur oraz upinane na szalach i spódnicach broszki z agatem.

London Fashion Week