alergia

Wiosna to czas, w którym rośliny budzą się do życia. Drzewa i trawy się zielenią i zaczynają pylić. Więcej czasu spędzamy na świeżym powietrzu przez co często nie obca staje się nam wiosenna alergia. Można ją łatwo załagodzić i cieszyć się pięknem przyrody.

Alergia to przypadłość, na którą cierpi niemal 40% całego społeczeństwa. Jedni przechodzą ją łagodnie, a inni wręcz przeciwnie. Dolegliwości alergiczne mogą towarzyszć nam cały dzień i być bardzo uciążliwe. Alergia może powodować trudności w oddychaniu, kaszel, drapanie, zmiany skórne, świąd, a czasem też problemy z mówieniem. Na szczęście istnieją sposoby, które pomogą alergikom normalnie funkjonować.

Usunięcie alergenów nie jest proste, a czasami jest niemożliwe. Można je jednak swobodnie eliminować nawet domowymi sposobami. Warto stosować roztór wody, soli i sody oczyszczonej. Składniki należy ze sobą zmieszać i przemywać roztworem w miarę możlwiości regularnie oczy i nos. To powoli na usuniecie alergenów, które podrażniają.

W alergiach na pyłki i katarze siennym świetnie sprawdzają się napary z ziół. Niestety metoda ta działa dopiero po dwóch tygodniach picia określonych ziół, ale jest to najbardziej naturalna forma walki z alergią. Napar należy pić trzy razy dziennie po jednej szklance. W walce z alergią najlepiej się sprawdzi:

  • pokrzywa – łagodzi alergię, działa przeciwzapalnie, zawiera witaminę C, która ma działanie antyhistaminowe;
  • rumianek – obniża histaminy, czyli główne źródło alergii;
  • nawłoć – jest bogata w antyoksydanty, które zwalczają katar sienny.

Alergicy powinni zwrócić uwagę na odpowiednią dietę. Szczególnie wiosną powinna być ona bogata w witaminę C, którą można znaleźć w pietruszce, jarmużu, papryce, poziomkach i truskawkach. Warto też jeść awokado, stosować oliwę z oliwek, kwasy Omega 3.

Pamiętaj! Domowe sposoby tylko pośrednio walczą z alergią. Warto udać się do lekarza, aby poznać jej przyczyny i starać się również stosować środki farmakologiczne w celu jej zwalczenia.