Odpowiedni poziom nawilżenia jest jednym z najistotniejszych elementów zdrowego, młodego wyglądu. Nawodniona skóra jest sprężysta, jędrna, wydaje się „wypełniona” od wewnątrz. Jest gładka i nie widać na niej zmarszczek i bruzd. Ideał, prawda?

Za nawilżenie skóry odpowiada tzw. NMF (z angielskiego Natural Moisturising Factor), czyli grupa składników umożliwiających wiązanie i zatrzymywanie wody w naskórku. Należą do nich m.in. kwas hialuronowy, aminokwasy, mocznik, mleczany. Aby woda pozostała we wnętrzu naskórka, konieczna jest dobrze funkcjonująca ochronna barierę. Jej rolę pełni płaszcz wodno-lipidowy. Gdy jest szczelny, skutecznie zabezpiecza skórę przed nadmiernym odparowywaniem wody, a jednocześnie nie dopuszcza do wnikania do skóry szkodliwych substancji z zewnątrz.

Niestety, nie żyjemy w idealnym świecie. Agresywne czynniki zewnętrzne, takie jak, zanieczyszczenie środowiska, promieniowanie UV czy zbyt niska wilgotność powietrza sprawiają, że płaszcz hydrolipidowy zostaje uszkodzony i nie pełni swojej funkcji tak skutecznie, jak powinien. Dochodzi do „ucieczki” wody z powierzchniowych warstw skóry. Staje się ona szorstka, wiotka, nabiera matowego kolorytu. Traci jędrność i pojawiają się na niej drobne zmarszczki. W ekstremalnych przypadkach skóra może się nawet łuszczyć, swędzieć lub piec, może być nieprzyjemnie napięta.

Powodem nadmiernego przesuszenia skóry może być również zbyt niski poziom kwasu hialuronowego (to substancja o wyjątkowej zdolności wiązania wody, która odpowiada nie tylko za nawilżenie, lecz także za elastyczność skóry).

Bardzo ważna jest więc odpowiednia pielęgnacja. Liczy się nie tylko nawilżanie – zarówno od zewnątrz, jak i od wewnątrz – lecz także ochrona przed niekorzystnie działającymi czynnikami. W kremach nawilżających ważną rolę pełnią substancje (głównie tłuszczowe), które potrafią wbudować się w uszkodzony płaszcz hydrolipidowy, przywracając mu ciągłość, wypełniając ubytki i zapewniając tym samym skuteczną tarczę ochronną dla skóry.

Nawilżyć skórę od zewnątrz nie jest łatwo. Zawarta w kosmetykach woda praktycznie nie jest w stanie przeniknąć przez naskórek i odparowuje niemal natychmiast po aplikacji kosmetyku. Jedną z najskuteczniej nawilżających substancji jest kwas hialuronowy (HA). Jednak ten aplikowany na skórę w postaci kremu zbudowany jest z cząsteczek na tyle dużych, że nie są w stanie przeniknąć w głąb naskórka. Daje jednak efekt wygładzenia, ponieważ osadza się w zagłębieniach skóry, absorbuje wodę (wielokrotnie zwiększając swoją objętość) i na krótko je wypełnia.

Najskuteczniejszym sposobem uzupełnienia poziomu kwasu hialuronowego w skórze jest dostarczenie go do jej wnętrza za pomocą iniekcji.

Polecamy skorzystanie z terapii intensywnie nawilżających skórę, takich jak mezoterapia oraz hydrobalans. Wykonywane wiosną stanowią skuteczną sezonową profilaktykę, zabezpieczająca przed występującymi okresowo niekorzystnymi zjawiskami i czynnikami.

  • Ochronią przed nadmiernym przesuszeniem skóry wywołanym obniżoną wilgotnością powietrza, tak na zewnątrz, jak i we wnętrzach chłodzonych klimatyzatorami,
  • Zabezpieczą przed szkodliwym działaniem promieniowania UV oraz  powstających pod wpływem zanieczyszczonego powietrza wolnych rodników
  • Wmocnią potencjał obronny skóry.

MEZOTERAPIA

Do zabiegów, mających na celu nawilżenie skóry, stosuje się kwas hialuronowy nieusieciowany. Podaje się go do skóry przy pomocy cienkiej, krótkiej igły w formie punktowych nakłuć po zastosowaniu znieczulenia miejscowego. Nieusieciowany kwas hialuronowy nie utrzymuje się w tkance zbyt długo – pozostaje w niej od kilku dni do około miesiąca. Dla uzyskania lepszych efektów terapii stosuje się preparaty w formie koktajli, złożonych – oprócz kwasu hialuronowego – z witamin i aminokwasów, czyli substancji o działaniu nawilżającym, regenerującym i odżywczym. Aby uzyskać jak najlepsze, długo utrzymujące się efekty, zaleca się cykliczne powtarzanie zabiegu. Najlepsze rezultaty otrzymamy po serii 3-6 zabiegów wykonywanych w odstępach ok. 1-4 tygodni, zależnie od użytego preparatu. Warto również poddać się zabiegom przypominającym w ciągu roku.

Bezpośrednio zabiegu może pojawić się niewielki obrzęk, czasem widoczne grudki, u niektórych osób drobne siniaczki, które powinny zniknąć przed upływem 7 dni.

Zabieg trwa od 30 do 60 min (wliczając czas znieczulenia)

Cena: od 500 zł.

HYDROBALANS

Jest zabiegiem lubianym przez pacjentki, ponieważ efekty są widoczne natychmiast po jego wykonaniu. Do zabiegu stosuje się preparat na bazie stabilizowanego kwasu hialuronowego, odpowiedzialnego za wiązanie cząsteczek wody. Taki kwas hialuronowy jest bardziej stabilny i dłużej utrzymuje się w skórze. Dzięki niemu poprawia się objętość i nawilżenie skóry. Podaje się go do skóry za pomocą mikrokaniuli, czyli igły o tępym zakończeniu, która nie uszkadza naczyń krwionośnych i tkanki podskórnej, a zabieg nie wymaga wykonywania wielu nakłuć. Utrzymywanie się efektów zależy od różnych czynników m.in. rodzaju zastosowanego preparatu czy stylu życia prowadzonego przez pacjenta (warto wiedzieć, że wystawianie się na działanie słońca lub korzystanie z sauny przyspiesza degradację kwasu hialuronowego w skórze). Najczęściej efekty utrzymują się od 6 do 12 miesięcy, a w niektórych przypadkach nawet do 18 miesięcy.

Zabieg jest mało inwazyjny, tuż po jego wykonaniu można powrócić do normalnej aktywności. Czasem może pojawić się niewielki miejscowy obrzęk utrzymujący się nie dłużej niż 2 dni.

Zabieg trwa od 30 do 60 min (wliczając czas znieczulenia)

Cena: od 850 zł.

Wskazania, do terapii zapewniających intensywne nawilżanie:

  • sucha i odwodniona skóra,
  • szorstki i łuszczący się naskórek,
  • zmiany wywołane przez nadmierne opalanie,
  • zachwianie równowagi wodno-lipidowej,
  • zbyt cienka struktura powłoki skórnej powodującą podwyższoną miejscową wrażliwość,
  • drobne blizny.

Instytut MEDESTETIS dr n. med. Joanny Kuschill-Dziurdy, to klinika, w której najnowocześniejsza technologia i wysoko wyszkolona kadra służą pięknu, a innowacyjna aparatura w rękach doświadczonych specjalistów, zapewnia trwałe i naturalne efekty. Zespół Instytutu MEDESTETIS tworzą specjaliści z obszaru medycyny estetycznej, kosmetologii, dietetyki i fizjoterapii, oferujący kompleksową opiekę terapeutyczną i holistyczne podejście do urody i zdrowia.

Klinika jako pierwsza w Polsce oferuje autorskie programy anti-ageing oraz długofalowe plany terapeutyczne realizowane dzięki wykorzystaniu zaawansowanej diagnostyki, leczenia zabiegowego oraz programów żywieniowych, których celem jest zmiana stylu życia, oraz budowanie pewności siebie i samoakceptacji. Instytut Medycyny Estetycznej MEDESTETIS, od lat z sukcesami działa w Krakowie, a od niedawna w Warszawie przy ul. Włodarzewskiej 81.

Dr n. med. Joanna Kuschill-Dziurda, specjalista alergolog, internista, lekarz medycyny estetycznej, dyrektor medyczny MEDESTETIS.  Lekarz Roku 2013. Absolwentka Collegium Medicum Uniwesytetu Jagiellońskiego. Jest autorką publikacji i doniesień naukowych oraz członkiem towarzystw naukowych m.in. Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Aging, Polskiego Towarzystwa Lekarskiego, World Society Interdisciplinary AntiAging.

artykuł powstał we współpracy z MEDESTETIS